• sahip olduğum nick gizlilik adına en ufak bir kırıntıya sahip değil, annem bile biliyor. yazdığım her şeyin ekşi sözlük'ün avukatı/ortağı olmuş, neler yazıyor diyebilecek kişilerce özenle takip ediliyor olması da cabası. "hukukçu/avukat adam bunu der mi?" diyecek bir sürü insana da açık vermemek lazım. bu arada bir dolu insana karşı olan sorumluluklarım, sosyal statülerim dolayısıyla söyleyemediklerim de var. memleket hassasiyetleri de bonus cabası. siyasete ilişkin her düşündüğümü yazsam ahmet altan gibi bir facia bile yanımda sevimli kalır. hayata dair olanları yazsam belki vicdan sahibi birileri acıyıp "ilk taşı günahsız olan atsın" diye arka çıkmak zorunda hissedecek. bir de her yazdığımı ekşi sözlük'ün resmi açıklaması sanan insanlar var, onları da hesaba katmak zorunda kalabiliyorum.

bu entryyi bile anca sarhoş olunca yazabiliyorum, hem de son günlerde sürekli dinlediğim şarkının "surrender, give in. let go to the feeling. just feel this feeling. surrender to what you're feeling." sözlerinin gazıyla.

tüm bu olumsuzluklar içinde dahi sekreterim çıkıp "kanzuk bey onlar dolmalık pildi, o yüzden kullanmadım." dediğinde veya güzelim surrender'ın bir kısmında aranjörün parçaya eklediği bildiğin vıcıvıcı efektini eleştirmek istediğimde ya da onca zaman anlamsız yere kapalı kalan youtube türk yargısındaki ani bir aydınlanma sonucu bir cumartesi günü ansızın engellerinden kurtuşuyorsa bunu paylaşmak istediğim yer içinde barındırdığı tüm olumsuzluklara rağmen ekşi sözlük oluyor zira bu lanet olası ülkede üç beş tane düzgün insan varsa ya sözlük'te, ya sözlük'ü takip ediyor. bu karmaşa içinde onlara ulaşabilmek için sözlük'e yazmak veya sözlük okumak tek başına yeterli olabiliyorsa yemişim gerisini.
  • giderek inci sözlük formatlı entry sayısı arttığı için denetimin daha sıkı olması gereken sözlük.
    2 kere çaylak yapıldım 1 kere uçuruldum. uçurulmam ve 1 kere çaylak yapılmamın nedeni bir kişiye hakaret içeren başlıkları alt alta okumak entarimdi. * onlarca mail attım, cevap alamadım, hala haksız yere uçurulduğumu düşünüyorum.
    1 kere format hatasıyla çaylak yapıldım* ve hiç itiraz etmedim.

#eksisozlukkapatılsın diyen insanların çoğunun cahillikleri nedeniyle dediklerini biliyorum, ama eğer ekşi sözlük formatı dışında entry'lerle dolmaya devam edecekse, #eksisozlukkapatılsın diyen insanlarla hemfikir olacağım.
  • içinde her zaman sikiş sokuş barındırmış yerdir. algıda seçicilik ya da ot bok bilmem ne; sanki inci sözlük çıktıktan sonra seksten, sikişten sokuştan bahsetmeye başlanmış yer gibi düşünülmemelidir. sürekli bunlardan bahsedilmeye başlanması da inciyle alakalıdır tabii. kimse 30.000 e yakın yazarın karakterlerinin oturmuş olmasını bekleyemez. burada yazanların bir kısmı nasıl ekşi sözlük popüler olduğu için yazıyorsa elbette aynı kısım inci sözlük revaçta olunca o sevdalara bürünecektir. ileride bambam sözlük diye bir şey çıkıp "ibnelik güzeldir" derse bu bahsettiğim kesim "hehehe biz ibneyiiz" diye gezinecektir ayrıca.

ertesi gün editi: ibnelik argoda kullanıldığı manasıyla ibnelik. eşcinsellikten bahsetmiyorum.
  • önüne gelen entryinin gg yüzünden silindiği ortam, site... sözde özgürlükçü oluşum.

eksi cok reröre
  • ekşi sözlük’ün 2011 yılı istatistiklerinden bir bukle:

genel bilgi:

toplamda 69 milyondan fazla kişi* 3,5 milyardan fazla sayfa görüntüledi.
    en az ziyaret: 30 ağustos salı, 493.965 ziyaret
    en fazla ziyaret: 7 aralık çarşamba, 856.821 ziyaret
    en az ziyaretçi: 30 ağustos salı, 320.644 ziyaretçi*
    en fazla ziyaretçi: 7 aralık çarşamba, 585.751 ziyaretçi*

en az ve en fazla ziyaret/ziyaretçi olan tarihlerin/günlerin geçen seneyle benzerlikleri ilginç. (bkz: #21117524)

ortalama ziyaret süresinin
    en az olduğu gün: 19 temmuz salı, 09'46"
    en fazla olduğu gün: 12 haziran pazar, 12'59"

ziyaretçilerin %73,15’i birden fazla kez ziyaret etti.
    ziyaretçiler ortalama 11 dakika vakit geçirdiler.
    her bir ziyarette ortalama 14,02 sayfa görüntüledi.
    ziyaretçilerin siteden hemen çıkma oranı (bounce rate) %4,31 civarında.

isim şehir

en çok ziyaret yapılan ilk 10 ülke sıralanacak olursa, %92,10 ile başı çeken türkiye’yi takiben en çok ziyaret sırasıyla:

not set %1,40 (aynen böyle yazıyor)
    abd %1,32
    almanya %1,24
    ingiltere %0,79
    hollanda %0,33
    fransa %0,30
    avusturya %0,23
    belçika %0,16
    rusya %0,15

türkiye içinde en çok ziyaret yapılan ilk 10 şehir:

istanbul %41,31
    ankara %15,55
    izmir %8,70
    bursa %3,03
    antalya %2,40
    adana %2,38
    not set %1,78 (gizemini koruyor, ben buldur'dan şüpheleniyorum)
    samsun %1,53
    kocaeli %1,45
    eskişehir %1,18

türkiye dışından en çok ziyaret yapılan ilk 10 şehir:

londra %0,32
    viyana %0,19
    new york %0,14
    berlin %0,13
    bakü %0,12
    paris %0,10
    münih %0,09
    moskova %0,09
    köln %0,07
    amsterdam %0,07

giriş yapılan bilgisayarların lisanı:

not set(nası ya!?) %49,58
    türkçe %41,44
    ingilizce %8,11
    almanca %0,37
    fransızca %0,08
    hollandaca %0,07
    rusça %0,05

eğer şu "not set" arızası gözardı edilirse rusya'dan giren kullanıcı sayısı artarken rusça bilgisayar kullanımı azalmışsa, türklerin yavaş yavaş rusya'ya yerleşmeye başladıkları çıkarımı yapabiliriz.

işletim sistemleri:

windows %90,71
    macintosh %3,26
    ios %2,47(iphone %1,86 - ipad %0,45 - ipod %0,16)
    not set %1,34
    symbian os %0,69
    linux%0,68
    android %0,61
    blackberry %0,11

tarayıcılar:

chrome %33,55
    ie %31,84
    firefox %25.30
    safari %5.03
    opera %1,89
    opera mini %0,89
    android browser %0,45
    blackberry9700 %0,04
    ie with chrome frame %0,04

ekran çözünürlüğü:

not set(lan?!) %45,84
    1280x800 %10,00
    1366x768 %9,59
    1024x768 %7,53
    1280x1024 %3,70
    1440x900 %2,87
    1024x600 %1,68
    1920x1080 %1,29
    1152x864 %1,06
    1680x1050 %1,06

mobil cihaz(yeni!):

iphone %31,42
    not set %11,17
    ipad %8,84
    nokia 5800d xpressmusic %3,52
    samsung nexus s %1,72
    ipod touch %1,54
    nokia e72 %1,47
    samsung gt-i9000 galaxy s %1,37
    htc desire hd %0,80
    htc pc36100 evo 4g %0,75

ekşi sözlük'e trafik sağlamalarına göre arama motorları:

google %99.32
    bing %0.31
    search %0.21
    yahoo %0.08
    live %0.05
    yandex %0.01
  • 2011 istatistiklerinde ‘ip açılımı’ eksikliği göze çarpan kutsal kaynak. savcılara en çok ip’nin verildiği günler de bir istatistik kalemi olarak hesaba dahil edilmeliydi.
  • son dönemlerde insanların cesurca söyleyip ifade edemediklerini sinsice yazabildikleri afiş niyetine kullanılan olay. saygı sınırlarından yoksun ve kendini özgür hisseden bireyler diğer insanların kutsallarına ve değerlerine hakaret ederek kendilerini yazar olarak tanımlamakta. her türlü konuyla dalgamızı geçeriz biz özgürüz, yenilikçiyiz mesajlarını fazla algıladığım bir ortam oldu kendisi. her türlü konu tartışılabilir, konuşulabilir fakat o dar kafalarının içinde 4-5 kelimeyle yaşayan beyinler çıkmaza girince kendilerini hakarete vuruyorlar. bunun içinde ekşi sözlük biçilmiş kaftan tabi.
  • (bkz: #26708730)
  • "doğru kavramının ne kadar değişken olabileceği" konusunda doğruların bulunabileceği bir yer.
  • fena halde forum sitelerine dönmüş oluşum. çok fena, çok üzücü. eşki forum olsa adı daha iyi zira sözlük kısmı pek kalmadı gibi.

edit: buna üzülerek zaman zaman kendimin de dahil olduğunu ekliyim.
hesabın var mı? giriş yap