• gerçek adı ekrem şerif uçak imiş
  • unutulmayanlar filmiyle aklımda kalacak dev oyuncu.
  • bu aralar canim sikildikca izledigim eski turk filmlerinin kotu adam olsa bile karizmatik beyefendi oyuncusuydu ekrem bora. "surtuk" filminin sonundaki o guclu adamin, sevgi karsisindaki caresizligi ve tek basina aglayarak geceye karismasi gelirdi aklima ismini duydugumda. ister istemez onun ve o kusagin hayatta kalan isimlerinin su anda ne kadar da yaslanmis olduklarini dusundum simdiki hallerine bakarak. er ya da gec veda edecekler ama gene de insan uzuluyor. belki de o kusagin temsil ettigi, filmlerde kalan eski beyefendilerin, hanimefendilerin oldugu zamanin ozlemi bu ve o eski beyefendiler hanimefendiler de birer birer veda etmeye basliyorlar. huzur icinde yatsin.
  • jön tanımını çok güzel karşılayan, türk sinemasının unutulmaz dönemlerinin unutulmaz oyuncusuydu, nur içinde yatsın.
  • aklımda sezercik filmindeki;

sezercik: bi ekmek payası vey de ben siliym ekyem amca.
    ekrem bora: beni tanıyor musun sen ?
    sezercik: seni kim tanımaz ! meşhuuuy ekyem boya'sıııın seeen!
    e.b: bu yaşta ekmek parası kazanmaya mecbursun demek.
    s: mecbuuyum.

http://www.youtube.com/…ailpage&v=hrml6efogek#t=50s

repliğiyle kazınmış, adam. harbiden biz yetişememiş olsak da meşhuuur ekrem bora'ymış bir zamanlar, allah rahmet eylesin.
  • rahmetli harbiden jöndü yahu! pek çok yeşilçam ustası gibi onu da çok severdim. vural kral'dı bu adam yahu, filiz akın'ı ediz hun'dan ayıran, nasıl ölür! harbiden yaşlandığımı hissediyorum ergenliğime, çocukluğuma damgasını vuran sanatçıların ölümleriyle.

nur içinde yatsın...
  • yeşilçamın önemli jönlerindendi.
    başrolde oynamadığı filmlerde dahi etki bırakabilen bir fizik ve rol kabiliyetine sahip üst klasman bir oyuncuydu. huzur içinde uyu ekrem bora...
  • nasıl bir şom ağızlı olduğumu sayesinde bir kez daha hatırladım. geçen gün* kendi kendime: "la ekrem bora vardı noldu acaba ona." demiştim. ne yalan söyleyeyim vicdan azabı yok değil hani. allah rahmet eylesin
  • efsanevi suçlular aramızda filminin efsanevi sahnesinde masanın üzerindeki sekretere bacak arasından kafatası atarken unutmayacağımız değerli aktör. http://youtu.be/kbxie29c6hy?t=7m55s
  • çok farklı bir yüz,çok farklı bir ses tonu... türk sinemasının unutulmaz jönü... çok çok özlenecek insan.... işte bunların tümü ve dahası ekrem bora...
hesabın var mı? giriş yap