• şarkıları hep bir ağızdan söylüyor.
  • "sıradaki konuğum son zamanlarda hazırladığı videolarla internette izlenme rekorları kıran ekin beril", "sevgili ekin programımıza hoş geldin, ilk canlı yayın mı", "videolarda yüzünün tamamını görememiştik, tam halini sanırım hepimiz ilk kez görüyoruz", "ekibimizin sana bir sürprizi var, sen yaparsın da biz yapamaz mıyız" replikleri eşliğinde ilk fırsatta beyaz showa konuk olacak güzel sesli insan.
  • vine'da arada bir denk geldigim overrated fenomen.
    bugun anladigim kadariyla bahcesehir universtesinden takipcilerini kullanarak burs dileniyor. oncelikle okul yeterli basariyi gosterenlere burs veriyor ki okudugu bolumde yuksek not yapmak pek de zor degil ,hadi basari bursunu gecelim, yetenekli ya da degisik bir seyler yapiyor olsa hakkini verecegim ama sadece sansi yaver gitti de sosyal medyada bir sekilde ismini duyurdu (ki turkiye gibi bir ortamde ne kadar yeteneksiz ya da ne kadar gereksiz insanlar gun icerisinde dalga gecermiscesine gozumuze gozumuze sokuluyor iken misal popcular siyasetciler mankenker vs. ) diye diger ogrencilerle dalga gecermiscesine twitter'dan burs dilenmesi gercekten rahatsiz etti beni. oldu da verdiler bursu,diger basarili ya da ureten insanlarin sucu ne?
    ustune sosyal medyadan anlasilabildigi uzere maddi durumu gayet yerinde, durumu olmayip da burs alamayanlarin sucu ne?
    piskinlik mi desem utanmazlik mi desem karar verenedim.
    edit: ekleme duzeltme
  • güzel dudaklı güzel sesli internet ünlüsü. sebastian şarkısını ondan duyup sevip, hande yener'den dinleyince sevmedim. ha herşey iyi güzel de, intikamlı bi şarkı var, onda fiillerin sonundaki -cak'ları bir garip söylüyor böyle zjak gibi... ıstese düzgün söyleyebilir bilerek öyle yapıyor. biraz ona uyuz oldum.
  • sektörün içinden biri olarak (bkz: plak şirketi/@moresk) diyebileceğim şey "albüm yapmak cok uzun olduğu için billie eilish'ten çakması imkansız" iddiası tamamen geçersizdir.

produktörler ustalaştı, erişebildikleri ses kütüphaneleri, sanal enstrümanlar bollaştı ve ucuzladı. bu sayede (kendim de bundan suçluyum) dükkanınıza gelen ve "aynı böyle istiyorum" diyen birine herhangi bir referans şarkıyla 95% tutan bir soundda produksiyon yapmak 2 günlük bir iş.

özellikle tv işi yapan arkadaşlar bilirler ki, yönetmen montaj aşamasında müzik yapılacak yerlere normal telifli radyoda vs çalan şarkılar koyar, besteciye yollar, besteci genellikle 24-48 saat içerisinde orjinal ama referans muzikle aşırı örtüşen (arak diyebileceğimiz) türde müzikleri yazar, programlar, çalar, miksler, masterlar ve yönetmene geri gönderir.

bu yöntemle geçen yaz "çok acil" dendiği için 8 saat içerisinde 25 dk'lık orjinal müzik üretip yönetmene geri göndermişliğim var.

özetle "albüm çıkarmak uzun iş" hikayesi tamamen martaval. ekin beril bana gelmiş olsa, "billie eilish gibi istiyorum" dese albümü yapmamız 2 haftalık iş. yegane yavaşlatıcı etmen diğer işler olur. onları da kenara koyduracak parayla gelirse "paket mi yapayım burda mı dinlersin" derim.
  • 'muhteşem bir sanatçı' değildir.

tamam, fikir türkiye için orjinal, dinlemediğim coverı da yok objektif olabilmek için fakat performansı nasıl yapacağını öğrenmiş ve de çoğu şarkı için bu performans aynı şekilde. bir işini dinleyince hepsini dinlemiş gibi olunan kişilerden ki ortada bestesi de yok. fikrin orjinalliği ise kimin nerede ne işi yaptığı ile ilgili.

bir tek 'yüzyılın dahisi' denmediği kalmış, buna şaşırıyorum. yahu sadece türkiye'de az bilinen enstrümanlar ile canlı performans yapıyor diye ne 'muhteşem sanatçı' denmediği kalmış ne de 'wonderkid'. arkadaşlar, bu kızın yaptığının daha iyisini yapan onlarca, belki yüzlerce yaşıtı ve hemcinsi var dünyada ki yaptığı iş pek de sofistike, yetenek isteyen bir iş değil. inanın bana yaptığı işi yapmak zor değil. tabii yarın öbür gün tamamen kendi bestelediği çok güzel bir işi paylaşır, bu işten orjinallik akar, o zaman bakış açım tamamen değişir fakat bu ne zaman olur veya olur mu? şimdilik bilemiyorum. umarım yanılırım ve de türkiye orjinal bir kişiliğe sahip olur.

kompozisyonu önceden yardım alarak yapıyor bu bir ki ortada pek de bir kompozisyon yok. öğrenilmiş ve biriktirilmiş alışkanlıklar var. ikincisi de, sürekli olarak aynı taktiği kullanıyor. türk pop veya indie şarkılarını elektronik olarak coverlayıp ağzını yayarak r&b kopyası tadında okuyunca 'wonderkid' olunmuyor, neden her şeyi bu kadar çabuk yüceltip bu kadar çabuk yerin dibine sokuyor bizim insanımız anlamak güç.

tek başına dev stüdyolara da kafa tutamaz zira ortada ne bir bestesi var ne de belirgin kendine has bir tarzı. bir genç kız, normalde kendinden beklenmeyecek bir yerde, beklenmeyecek bir iş yapıyor, ekin beril'i öne çıkaran en büyük etken bu.
  • sesi belki eleştirilebilir fakat, müzik kulağının çok iyi olduğunu düşündüğüm hanımefendi.
  • şu videoyla denk geldim kendisine ve "vay anasını ne güzel şarkı" dedim. sonra öğrendim ki demet akalın denen şarkıcımsının parçasıymış. madem güzel şarkı, bi' de ondan dinleyeyim dedim. dinleyince şarkıda güzellik falan kalmadı. şu arkadaşın yorumundan sonra dinleyesi gelmiyor insanın.

velhasıl-ı kelam, ağzına sağlık, iyi işler yapıyor bu kardeşimiz;

https://www.youtube.com/watch?v=2w2woojpg6k
  • hepinizin mi arkadaşı bu kız, sesine ayılıp bayılandan geçilmiyor.
    teknolojiyi idare edecek kadar kullanıyor, dj'lik yaptığı bara gitsen alkollü kafayla 2-3 şarkı çekilir belki, ama daha fazlası değil.
  • harika bir sese sahip instagram kişisi.

http://instagram.com/p/0qnnbiarek/

edit: aboov buralar değerlenmiş ya lan, reklam alınır. kişinin kendisi ile de iletişime geçilebilir. kıps
hesabın var mı? giriş yap