• yılın en güzel ikinci ayı*. tumblr kızlarının, "hellö september surprise me"cilerin * * şişirdiği, hep telaşla koşturmayla geçen, havası da berbat olan eylüle duyulan hayranlığı asıl hak eden ay. romantik de değil, çok cool. insan olsa renan öztürk olurdu.
  • bu sabah yürüdüm. geceki yağmurdan kalma serinlik vardı. yol boyunca nar, incir, cennet hurması, ceviz, elma ve ayva ağaçları gördüm. hepsi müthişti fakat bir doku uyuşmazlığı hissettim. yıllarca, topraktan ve kahverengi tonlarından ibaret olan ekim ayları yaşadım. hava ya göt kesecek kadar soğuk olurdu ya da cayır cayır yakardı. arası olmazdı nedense. gün ışığından önce uyanırdık ve ekin ekmeye giderdik. tarlalar boyunca günlerce ekin ekerdik, güneşin doğuşu ve batışını arazide izlerdik. sırtımdaki buğday çuvalını mibzere doğru taşırken ne geçmişe dair bir pişmanlık ne de geleceğe dair bir kaygı hissi belirirdi zihnimde. rüzgar savururdu her şeyi. cılız bozkır otları iyice sararırdı. sonra çaydanlık öterdi. sesi, uyumla rüzgara karışırdı. sanki hayatımın en normal eylemi gibi kır kahvaltısı yapardık. eşsiz anlarmış halbuki. günün bir kısmında kışlık kabanla diğer kısmında tişörtle çalışırdım. karasal iklim gerçekten çılgınsın. koca bir ay aynı rutini yaşardım. sıkılmazdım ve zaman akıp giderdi. hoşça. akılda kalarak. nar ve incir ağaçları hakikaten güzelsiniz fakat benim ruhum kırsala bezenmiş. dönüş için çabalama vakti geldi.
  • cok guzel bir kiz ismi.
    yilin en guzel donemi, ilik, huzunlu ama mutlu da.. izmir`'de ekim ba$ka bir guzeldir.

nerede olursam olayim ekim ayi bana evimi hatirlatir.
  • "kimi sevsem/ kim beni sevse/ eylül toparlandi gitti işte/ ekim falan da gider bu gidişle/ tarihe gömülen koca koca atlar/ tarihe gömülür o kadar"

(bkz: turgut uyar)
  • vazgeçtim, sen ekim'de gel
    eylül'de herkes geliyormuş.
    (bkz: cahit zarifoğlu)

eylül için ne çok yazıp çizildi. ekim e haksızlık olsun istemezsiniz, öyle değil mi?
  • görsel

bahara ermedi mevsim,
    hazan olup gidiyor…
  • sevdiğim sarı sonbahar,
    aylardan "ekim",
    adına inat..
    lakin hatırladığım,
    acımasız bir tırpan
    bizi biçen zaman..
    aylardan hangisiydi,
    sevdiğim? bilemedim..
    hasret mi,
    yoksa hazan mıydı,
    bana bıraktığın?
  • ileride kızım olursa alacağı isimdir.

hangi ayda doğarsa doğsun. (bkz: swh)
  • bir ekim... geçen sene bugün hamileydim. ve bebeğim o gün düştü, daha doğrusu son kalp atışını o gün duydum. ertesi gün gittiğimiz randevuda da, yani ilk kalp atışını duymak için doğum günüme denk getirdiğimiz o randevuda artık yaşamadığını öğrenmiştik. doktorda bu haberi aldığım sırada yanımda ablam vardı, gözleri dolu dolu endişeli bakışlarla bana bakıyordu... o zaman yasımı tutamadım çünkü tek başımaydım, güçlü olmak zorundaydım, atlatmış gibi yapmak zorundaydım, gözyaşlarımı içime akıtmak zorundaydım çünkü elimi tutup yaralarımı sarmak yerine başka şeylerle uğraşan bir kocam, kol kırılır yen içinde kalır diyen bir pompido vardı. şimdi ikisi de yok.

geldi ya yıldönümü, içim buruk, aklımda o günler... şu an azıcık duygusalım ama hiç mutsuz değilim. görüyorum ki, hayatımın en büyük kırılmasını o gün yaşamışım ben. bu olaydan sekiz ay sonra boşanıp kendime hayat kurdum. enkaz oldum sanıyordum, daha güçlenerek, değişerek çıktım o tuhaf günlerden. depresyonumu kırdım, asla yapmam dediğim her şeyi yaptım, korktuğum beceremem sandığım her şeyi becerdim, kınadığım her şey başıma geldi ve hiç de umurumda değil. olumlu olumsuz onlarca tecrübemi ceplerime doldurup yürüyorum. tek başıma.

yarın doğum günüm, melaba 33. biliyor musun sözlük, en sediğim yaşım otuzüçüncü yaşım oldu. en güçlü, en dişi, en huzurlu, en komik, en manyak, en dışa dönük, en kendine güvenli... yeni halimi pek bir sevdim ve ekim zaten her zaman en sevdiğim aydı. şimdi ikisi birleşti ve bana güzel bir doğum günü hediyesi verdiler; yeni bir pompido.

iyi ki geldin ekim, hoşgeldin en sevdiğim ay. hoşgeldin otuzüç.
  • (bkz: sweet nowember)
    (bkz: coming soon)

"ilk kez bu ayın başında görmem lazım seni.

ortalarında tanışmam, sonlarına doğru da biraz cesaretle şansımı denemem.

bir koyu kahveye razı olman gerekir eğer "o"ysan,

ve sıcacık bir ele hayır dememen."
hesabın var mı? giriş yap