• köln de üretim yapan firma. ülkemiz sucuklarında kullanılan kimyevi kıyma ve bol baharat avrupa standartlarına kesinlikle uygun olmadığı için tadı çok daha leziz ve sağlıklı sucuk.
  • ürünlerinin temiz ve helâl olduğunu iddia eden, almanya köln şehrinde bulunan sucuk ve sosis markası. egetürk şirketi ile e-posta yolu ile irtibata geçtim, çok kısa sürede bana geri döndüler. yetkili kişi ile telefonla da görüştüm ve ürünlerinin sağlam ve helâl olduğuna dair garanti verdiklerini söyledi. söylemekle de kalmadı adresimi isteyip bu konu ile ilgili belgeleri ve sertifikaları yollayacaklarını söyledi. çok geçmeden bir dosya belge geldi. belgelerin detayına girmeyeceğim, sanırım isteyen herkese gönderiyorlar.
    yaşadığım bu tecrübe ile anlamış bulundum ki: egetürk müşteri hizmetine olması gerektiği gibi önem veriyor. özellikle et tercihi ve yemesi konusunda titiz olan insanlara teminat vererek, akıllarda soru işareti kalmamasına özen gösteriyorlar.
  • bugun satin aldigim “egeturk ımren“ sigir salami'nin icindekiler kismini okuyarak

e325
    e450
    e262
    e331
    laktoz
    glikoz surubu
    e261
    e300
    e250

icerdigini gordugum, sofralari oldugu kadar hastaneleri de senlendirdigini dusundugum guzel marka.

evet hepsi tek bir urunde..
  • son reklam filmi ağzımızı yüzümüzü şeklimizi kaydırıyor.
    http://vimeo.com/76431736

--- spoiler ---

hellim arası pastırma mangal ney laaaaan
    --- spoiler ---
  • wikipedia.de'ye göre: "die egetürk wurst- und fleischwarenfabrikation gmbh & co. kg ist ein deutsches nahrungsmittelunternehmen." yani diyor ki: "egetürk salam ve et ürünleri a.o., bir alman gıda sanayii şirketidir."

köln'de bulunan tesisini geçmişte gezme fırsatım oldu. bu vesileyle, dilimlenmiş salamın nasıl üretildiğini öğrendim: aynı tesiste üretilen ve piyasaya (örneğin toptancılara ve gastronomi sektörüne) olduğu gibi sürülen büyük boy salamlar bir banta konuyor. burada ambalajı soyulan salam dilimleniyor, porsiyonlara ayrılıyor ve paketleniyor.

egetürk'ün pastırması çok farklı. çemeni, ete bulaşmayan ve kolayca sıyrılan, esnek bir kılıftan oluşuyor.

öte yandan, almanya'da ve türkiye'de çok sevilen egetürk sucuğu aslında tam "sucuk" sayılmaz. şimdilerde, türkiye'deki sucukçular da bu tarza döndü. bu, harcı homojenize edilmiş ve baharat karışımı standart hale getirilmiş, sucuk benzeri, katkılı bir ürün.

bana göre aslı "sucuk" herkesin fellik fellik aradığı, o geleneksel bağırsak kılıfta fermente olmuş, grenalı dokulu, katkısız "kasap sucuğu"dur.

çoğu insan farkında değil ama egetürk'ün en başarılı ürünü ne sucuktur ne de pastırma.

sosistir, sosis! bu kalitede sosis türkiye'de maalesef yok. çok eskiden, et ve balık kurumu'nun gerçek kuzu bağırsağına doldurulmuş sosisleri vardı. hani tom ve jerry'de, spike'ın kaçırdığı, böyle zincir gibi birbirine bağlı sosisler. okul kantinlerindeki "sosisli"nin içinde de bunlardan olurdu.

90'larda bir "soyulmuş sosis" modası başladı ve marifet gibi lanse edildi. ne olduysa, kıvamı ve lezzeti de değişti: lastik gibi esnek, yoğun, sası, nişastalı salam kıvamında.

egetürk'ün sosisleri de her ne kadar "soyulmuş" olmakla birlikte, o eski ebk lezzetinde. bu biraz da alman sosis usulüne göre üretilmiş olmasından:

kıvamı nişastalı gibi yoğun değil, sulu sulu. büküldüğünde lastik cop gibi esnemiyor, "kıt" diye ayrılıyor. ısırıldığında kıvamı gevrek, dişe geliyor ve en önemlisi, fümelenerek lezzetlendirilmiş.

gerçek sosis budur. eskiden real de bunu kendisi yapardı. son dönemde ise polonez "frankfurter" adıyla üretmeye başladı. gerçek kuzu bağırsağı zarında, sulu sulu, gevrek ve meşe/kiraz odunu ile fümelenmiş. denedim ve egetürk sosisine en yakın olarak bunu buldum.

amacım reklam yapmak değil, bir lezzeti paylaşmak. ama ben diğer şirketlerin ceo'su olsam, egetürk'ün avcı sosisini ve polonez'in frankfurter'ini tattıktan sonra elime meşe odununu alır, sosis departmanının yolunu tutardım.
  • levent çarşıda şimdi adını hatırlayamadım bir şarküteri'de satılan gerçekten enfes bir tadı olan bir sucuk markası. türkiyede satılmadığını sözlükten öğrendim.

ps: söz konusu şarküterinin girişinde kangal kangal sucuklar asılıdır.
  • bu sucuğu türkiye'de otuza yakın arkadaşıma yedirdim ve hepsi yedikleri en lezzetli sucuk oldugunu söyledi. elin almanı 5 euro'ya yerken, maalesef türkiye'de fahiş fiyatlarla temin edilebiliyor.
  • ayrica dinci bir kurulustur.
  • türkiye’ye getirilen ürünler kaçak olarak getirilmektedirler. kah bavulda kah poşette falan, soğuk zincir gözetilmeden getirilir. göztepe’de bu işi yapan bir abi ile tanışmıştım akrabaları vasıtası ile egetürk sucuk salam, alman nutellası , çay kahve falan getirip gittigidiyor üzerinden satıyordu. sonra tanışınca gidip dükkandan almaya başladım.
    dükkan dediysem depo gibi düşünün herşey gizli zulalarda, yakalanırsa cezası var çünkü.
    neyse egetürk bizi bu amatörlere mahkum ediyor ne yazık ki. gümrük maliyetiymiş… diğer firmalara gümrük maliyeti yok mu? buraya da aç bir tesis… yıllardır bekliyoruz bee…
  • sucuk konusunda en sağlam rakibi efepaşa'ydı ve sonradan bu markayı da bünyesine katmış zannedersem.

bu kadar sevilmesi alman üretim standartlarına uyularak üretilmiş bir helal ürün olmasından kaynaklıdır.

almanya'da hayvanınn yetiştirilmesinden kesilip etinin işlenip paketlenmesine hatta marketlerdeki muhafaza şekline kadar sıkı ve katı gıda denetimi vardır , melzemeden çalınmaz, belirli bir kalitenin altına düşülemez....... o yüzden efepaşa bu kadar mükemmeldir.

ayrıca yoğun sarımsak kokusu türkiye sucuklarında hiç raslamadığım bir özellik. lezzetine lezzet katan önemli unsurlardan.
hesabın var mı? giriş yap