• --- spoiler ---

3. bölümün sonunda syrio forel, arya'ya kılıç kullanmasını öğretirken bu abimiz onları kapıdan izleyip tebessüm eder.
    o sırada tahta kılıç sesleri yavaş yavaş gerçek kılıç seslerine dönüşür ve ned abimizin suratı bombok olur.

--- spoiler ---

ben hayatımda böyle güzel sahne izlemedim lan.
  • war of thrones adlı bir dizide en az 10 sezon boyunca var olabilecek bir karakterdi. game of thrones'da 1 sezon bile dayanamadı.
  • kış geliyor kış geliyor diye diye ortalığın amına koymayı başardı sonunda, hala kar yağıyor. senin hanedanını sikeyim, şom ağızlı.
  • hatalarla dolu bir karakterdir. senelerce bircok savasa girmis cikmis lord statusune gelmis bir adamin artik siyah ve beyazin olmadigini bilmesi gerektigini dusunuyorum. adam/kadin kardesini becermis bir cocuk dogurmus, kralin sag kolunu caktirmadan zehirlemis sen hala neyin dogrulugunun durustlugunun pesindesin. ver orduna emir gelsin 10.000 asker sancaktarlarindan ondan sonra kralligi kontrol altina alirsin. elin pezevenginin zikine guvenerek kralliga mi girilirmis?
  • vatanını milletini seven onurlu bir abimizdir. mhp kendisini herhangi bir orta anadolu ilinden aday gösterse rahatlıkla milletvekili seçilir. çok net.
  • a song of ice and fire serisini okumamış veya game of thrones dizisini izlememiş olan varsa aşağıda yazacaklarım pek bir anlam ifade etmez ama yine de spolier var diyelim.

eddard stark eski tanrılara ve kuzey ahlakına bağlı, cesur, saygı ve sevgi dolu bir adamdır malumunuz. bana sorarsanız akıllıdır da, özellikle ilk kitapta kafasından geçirdikleri, her türlü detayı tartması onun hiç de aptal bir adam olmadığını gösterir fakat ahlak, merhamet, ilkeler ne derseniz deyin bu adamı kör etmiştir.

örneğin gerçekten de cersei lannister'a karşı, cersei'nin nefret ettiği eski kocasının, `robert baratheon`'un vasiyetiyle çıkagelmiştir. kadın da vasiyeti bir güzel yırtıp atmış "bu mu seni koruyacak?" deyivermiştir. fakat işin garip yanı ned, cersei status quoyu yıkıp yerine kendi düzenini apaçık bir şekilde oturturken halen daha güçlü olan tarafın kendi olduğunu düşünmektedir ve "cersei düzgün dur, kan dökülmesini istemiyorum" tadında tabiri caizse zırvalamaktadır.

neden? çünkü krallık düzenine (realm) ve getirdiği hukuki yapıya (`barristan selmy` de ned gibidir bu anlamda) bunun yanında kendisine gerekli silah gücünü temin edeceğini söyleyen littlefinger'a güvenmektedir.

halbuki krallık ve düzen kutsal filan değildir bilakis ayaklar altındadır. kimsenin "tahtı kimin hak ettiği"ne kafa yorduğu yoktur, hak götünü o demir yığınına kim koyarsa onundur. "olması gereken" peşinde "olan"ı es geçmek körlük değil de nedir?

george r. r. martin, littlefinger'a "üzgün bir gülümseme" ile "bana güvenmemen gerektiğini söylemiştim" dedirtir.

ve hemen ardından syrio forel ile arya stark'ın bölümü gelir. syrio ile arya'nın son dersi belki de en önemlisidir. dövüş talimi boyunca syrio "sağ!" diye bağırır kılıcını sağdan sallar "aşağı!" diye bağırır arya'nın bel altına saldırır ve talim böyle devam eder ta ki "sol!" diye bağırıp da sağdan arya'yı hazırlıksız yakalayana kadar. ve arya artık "ölü bir kız"dır. arya syrio'nun hile yaptığını iddia eder "söylediğin yönden gelmedi kılıcın" diye mızmızlanır, syrio ise tam tersi fikirdedir "kılıç tam da gözlerimin baktığı ve elimin hareket ettiği, vücudumun söylediği yerden geldi".
  • --- spoiler ---

tahtta oturan kral sarı pipiden daha kral bir insandır. ayak oyunlarına gelmiş, kurtlar sofrasında yenmiştir. entrikaya, puştluğa alışmış konseye kuzeyden getirdiği naifliği fazla gelmiştir. robb reyiz ve/veya arya reyiz (jon reyiz de olur bak) eninde sonunda öcünü fazlasıyla alacak, kanını yerde bırakmayacaktır.

--- spoiler ---
  • kendisinin kaderi hakkında en şahane yorum forumlardan gelsin:

--- spoiler ---

stop killing boromir!

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

siktiğimin krallığının çivisiymiş kendisi. bi öldü, topraklardan 8 kral 16 düşes 28 vekilharç çıktı.

--- spoiler ---
  • yasasaydi akil adamlar listesine falan giremezdi. en fazla ergenekondan iceri atilirdi. cunku o listeyi hazirlayanlar gote got demeyi bilen, delikanli bireylerden pek hoslanan tipler degiller.
hesabın var mı? giriş yap