• bu abi google earth'te ilgisini çeken yerleri tespit edip düşüyor yollara. çoğunda herhangi bir ekibi yok. 2 go pro 1 handycam ve 1 adet quadcopter ile full time kayıt yapıp belgeselleştiriyor. bear grylls'in bu adamın seviyesine gelmesi için 39 fırın daha ekmek yemesi şart.

biraz tweetleştik ama tanışmayı çok isterdim.

tlc ve discovery'de yardırmaktadır.
  • mizansenci, eyyamcı bear grylls bu abinin taşaklarını yesin.
  • fiji'de bir ada'ya bıraktılar anadan üryan bu abiyi, kafasinda bir kamera bir kamerada elinde 60 gün takıldı. bir ara açlıktan gına gelmişti kendisine şans eseri bir bilmem ne yengeci buldu ( 25 kg. hindi gibi yengeç amq ), sonra ok yay filan yaptı keçi avına çıktı, beceremedi. sonra bu açlıktan kivraniyordu şak a aaa, kocaman keçi sahilde bir şeye takılmış vay amq, şansa bak. tam salyangoz yemekten iflahi kesilmisken ağacın dibinde kocaman yengeç buluyor, sonra sahilde açlıktan salak salak gezerken kocaman keçi buluyor. hayır prodüksiyon ise belirt. bence de bu vatandaş bear grylls'den daha avcı toplayici ama en azından bear grylls prodüksiyonun yardımını belirtiyor "ren geyiği yakalayamadı bear, ama rica ettik yerel kabileden bizim için yakalayıp ağaca bağladılar" diyor. bu abi maşallah bal reklamlardaki "şanslı değil baba balliiyiz" diyen gürbüz çocuk gibi.
  • pep guardiola'nın, hayatta kalma programı yapanı. bu kadar fazla benzerlik olamaz lan.
  • amazonu yürüyerek geçen sempatik ve komik macera adamı. bir hayvan leşi gördüğünde şu lafıyla yarmıştır. 'oooo kahvaltı vakti'
  • gezegenimizdeki en güçlü insan. kıyamet kopsa ve yeryüzünde tek bir alet edevat, canlı organizma kalmasa bile nereden baksan 3-5 sene daha yaşamını sürdürebilir. muadili bear grylls bey gibi yanına outdoor ekipmanlarını alıp, kameramanıyla survivor olmuyor. tamamen çıplak ( evet çırıl çıplak ) vaziyette doğanın ortasında dımdızlak başlıyor işe. bir helikopter kendisini getirip, vahşi doğanın göbeğine bırakıp gidiyor. 10 gün sonra gelip bıraktığı yerden alıyor. hiçbir ekipmanı yok. kendine etek yapıyor, kayalıkları parçalayıp bıçak, balta yapıyor. kamışları sarıp dolayıp ip yapıyor. mükemmel. 26 aralık 1975 peterborough doğumlu. ingiliz. discovery channel'de program yapıyor. kendisine özendiğim kadar hiç kimseye özenmedim şu hayatta.

google'a ismini yazın. çıkan tüm videoları izleyin. dünyanın en iyi maceracısı. doğa, kamp, orman gibi kelimeler size çekici geliyorsa aradığınız kişi kesinlikle ed stafford.
  • bu zamana kadar aklıma geldikçe çektiği belgeselleri izlerim. beş-altı bölüm falan izlemişliğim vardır. lakin bu adam yaptığı yolculuklarda açlık ve susuzluk dışında bir tehlikeyle karşılaşmaması beni düşündürüyor.

100 metre ilerideki bakkala giderken bile 3 tane köpeğin saldırısına uğruyorum amk. adam colombia ormanlarında kertenkele dışında hiçbir canlı ile karşı karşıya gelmiyor. biz girsek o ormana 40 derece sıcakta karşımıza kutup ayısı bile çıkar. anlamadım bu işi.
  • son bir haftadır belgesellerine sardığım samimi bir abimiz... diğer örneklerindeki şımarıklık, şovmenlik, antipatiklik abimizde olmayınca oturup hepsini izledim bölüm bölüm ve çok şey öğrendim... bu tarz programlar genellikle antipatik bir şovmenin şovuna dönüşür ama stafford bariz öğretici program yapıyor... ve bunu çok samimi, sakin, içten, sempatikce yapıyor... izlerken bunu hissediyorsunuz..

medeniyetin göbeğinde yaşayan insanlar olarak bize sanki asla ormanda yolumuzu şaşırıp kaybolamayız, bir dağ başında esir kalıp 3-5 gün kurtarılmayı beklemek zorunda kalamayız filan gibi geliyor ama bunlar öylesine olası şeyler ki aslında... bir erkek olarak böyle bir durumda kendin için olmasa bile karın, çocuğun, sevgilin, annen, arkadaşın için ne yapman gerektiğini bilmelisin diye düşünüyorum...

tek bir çakmak, kibrit olmadan doğal yollarla ateş nasıl yakılır, su nasıl bulunur, su yolları nasıl izlenir, nasıl barınak yapılır, çok mecbur kalırsan hangi böcekler, sürüngenler, bitkiler ne şekilde yenebilir, tek bir malzemen dahi yokken nasıl avlanılır, hangi şeylerle nasıl av malzemesi yaratılabilir filan o kadar çok şey öğrendim ki, şu an bir dağ başında kaybolsam kurtarma ekibi gelene kadar kendimi ve sevdiklerimi hayatta tutabilmeyi başarırım gibi hissediyorum... sadece bunun için dahi bir teşekkürü hakediyor...
  • bazı kayıtlar orada ikinci bir kişinin olduğuna dair şüphe uyandırıyor.
    mesela, bu tepeden kayarak inmem lazım diyor. çok zor diyor.
    kamera aşağıdan o kayarken çekiyor.
    tepeden kayarak indin de çekmek için geri mi tırmandın acaba?

hayatta kalma işi kurgumu gerçek mi çözemedim.
    çünkü yorgunluktan öldüm diye kamera kaydı var kamera arkasında ve bu oradan uzaklaşıyor.
    yani yorgunluktan öldün ama o yolu tekrar kamerayı almak için geri mi geleceksin.
  • kendisi açken karşılaşmak istemeyeceğiniz türde bir adam.
hesabın var mı? giriş yap