• 29 ekim cumhuriyet bayramini kutlayan okul. o sene icinde turk ogrenci okuyorsa tabi. ayni sekilde diger ulkelerin de bayramlari kutlaniyor. bahsi gecen ulkenin ulusal marsi caliniyor, bayragi gondere cekiliyor ve o ulkeden hangi ogrenci varsa artik bir konusma yapiliyor.
  • yabancı öğrenci almaya 1995'te başladığından emin olmadığım okul. nitekim, cahit arf'ın şöyle bir lafını hatırlıyorum : "eğer ecole polytechnique'e gitseydim iyi bir mühendis olacaktım, ama memleketin öğretmene ihtiyacı vardı. ben de ecole normale superieure'e gitmeyi seçtim." tam böyle olmayabilir ama buna benzer idi.
  • sinavlarinda dolmakalem kullanilmasi zorunlu olan okul.
  • okulun ikinci senesinde ogrencilere kilic dagitimi yapiliyor. ogrencilerin askeri uniformalarinin soluna asacak bir kiliclari oluyor artik. kilic toreninden sonra, masalarda yemek (domates, peynir, elma, jambon vb) kiliclarla yeniyor. yani gercekten kiliclara domates ve tavuk butunu takarak yeniyor. niye mi? cunku gelenekmis bilmem kac yuzyildir.
  • fransanin sayili universitelerindendir, ama tartismasiz en iyisi oldugu biraz abartilmis

yine ayni kulvarda basa bas giden ecole normale superieure, sosyal bilimlerde sciences po, business agirlikli lisans ustu dusunuldugunde hec ve hatta insa falan kendi dallarinda gayet iyi okullar.

polytechnique mezunlarinin olayi, kaliteli mezunlar vermelerinin yaninda mezunlarinin birbirlerini tutmalari, mezuniyet sonrasi is dunyasinda da birbirlerini one cikarmalari(bizdeki izdusumu biraz gs lisesi mezunu havasi).

yani siz mit mezunu olsaniz da fransada bir ise polytechnique li biri basvurdugunda onun kabul gormesi daha olasi olabilir. olabilir dedik, kesin oyle demedik, hayret bisi..
  • iki sene arka arkaya sinifta kalan ogrenci okuldan atilir cok buyuk ihtimalle. karari, okulun generalinin baskanliginda bir kurul verir. atilma karari, amphiye butun ogrencileri toplamak suretiyle general tarafindan butun ogrencilere bildirilir. bu sene okuldan biri atildiginda oldugu gibi.
  • her hafta persembe gunleri okulda, askeri uniformanin(ogrenciler kendi aralarinda "gu" yani "grand uniforme diyorlar) sart oldugu bir konferans veriliyor ikinci siniflara. konferansin konulari genelde guncel olaylar (avrupa birligi nereye gidiyor, etik tartismalari, gencler banliyolerde niye araba yakiyorlar vb) arasindan seciliyor. format cok enteresan. konferansi verecek kisiyle beraber okulun generali poincare amfisinden iceri giriyor, o anda herkes hazir ol durusuna geciyor. generalin oturun emrinden sonra sahneye gonullu bir ogrenci cikiyor. konferans verecek kisiye ; siz soyle psikopat basarili bir insansiniz, boylesiniz hasta bir kariyeriniz var; sizi dinlemeye haziriz diyor. konferansin sonunda bu sefer baska bir ogrenci sahneye cikip; bize anlattiklariniz ve yol gosterdiginiz icin tesekkurler kivaminda bir seyler soyluyor. konuk generalle beraber ; saygi duruslari arasinda salonu terk ediyor.
  • spor derslerinin zorunlu oldugu, ogrencilerin aldiklari spor dersine gore takimlara ayrilip (yelken, rugby, atletizm, binicilik, eskrim, vs.) yurtlardaki bloklarda ona gore kaldiklari mutfaklarini ona gore paylastiklari; her takimin bir komutaninin oldugu; the times dergisinin 2005 yili verilerine gore yaptigi siralamada dunyanin en iyi 10. universitesi olan okul.
  • detayları son gün veren ve onayınızı son anda isteyen şahane bir uluslararası ofisi var. bir gün nete girmeyip anlaşmaları iptal olanlar varsa üzülüyorum burdan.
  • fransız itü'sü
hesabın var mı? giriş yap