• "dava fikrinden nefret ediyorum.eger kendi ulkeme ihanetle, dostuma ihanet arasinda kalirsam, ülkeme ihanet etme cesaretnini gostermeyi umut ediyorum." diyen ingiliz yazar.
  • bir hikayesinde 20li yaşlarda bir öğrencisi uzun zamandır görmediği bir arkadaşından davet alır ve yanına tüm kitaplarını alarak yola koyulur. ancak kitapları taşıdığı sandık devrilir, toplanamaz hale gelince genç onları bırakıp yola devam etmeye karar verir ve tabi hızla yol almaya başlar. forsterin bu hikayesinden hareketle bellek ve geçmişin insan için yük olduğu, onlardan kurtulma.esigi ile insanın hayat yolunda hızla ilerleyebilecegi önermesi çıkar.
  • çeviri konuşmalar adlı youtube kanalının sesli videosunu yayınladığı.

modern roman akımının kurucularından.

mütevazı ve bilge kişiliğiyle roman türüyle ilgili günümüzü de kapsayan tespitler yapıyor.

"roman özel zevk aracıdır. vaaz kürsüsü değildir"
  • e(dward) m(organ) forster (1879-1970) ingiliz oykucu, romanci ve edebiyat profesoru. en meshur romani hindistana bir gecittir. uzun seneler verdigi roman dersinin notlarindan olusan 'art of novel' roman kurami ile ilgilenen herkes icin hem keyifli hem de ogretici bir okuma sayilir.
  • murat menteş alıntıladı bir sözünü, hoşuma gitti harbiden.

- her romancı, romanı yeniden icat eder.
  • bu delikanlımın roman sanatı * eserine pdf olarak sahip olan yazarlar bana bir yardım eli uzatabilirse çok sevinirim. kitap en son milenyum yayınlarından çıkmış, milenyum yayınları ne aq?
  • gelenek (yahut da eski kültür) eleştirisi yapayım derken "yenilikçi" karakterlerine önünü sonunu düşünmeden, hesapsızca (daha doğru tabirle, ölçüsüzce) hareketler biçen yazar. değişimler çoğu konuda elbette faydalıdır ama sırf "değişim için değişim" odaklı düşünülünce ve insan faktörü ötelenince hiç farkında olmadan nice zarara yol açılır; kanaatimce forster kitapları, bu konuda ironik (hattâ trajik) örnekleri barındırır.

karakterlerinin diyaloglarının büyük kısmına edebiyat kuramları ve sanat yorumları serpiştirmesiyle de ünlüdür kendisi. döneminden yahut da evvelinden pek çok ismi satır aralarından keşfedebilir, devrin kültür sanat haritasını az buçuk izleyebilirsiniz.
  • ingiliz romancı ve eleştirmen.
    ingiliz romancılar hiçbir zaman dostoyevski ve tolstoy ayarında romanlar yazamadı gibi bir tespiti var roman sanatı isimli eserinde.
hesabın var mı? giriş yap