• warhammer fantazi dünyasının dwarfları, diğer dünyalardaki gibi kısa, sakallı, inatçıdır. yine metal işlemeyi severler, büyülerden ve elflerden hoşlanmazlar. en iyi makineler ve işçilikler cücelerindir.

aynı zamanda inanılmaz kindarlardır. kendilerine 1000 sene önce yapılan bir yanlışı, 1000 sene sonra aynı klandan bir kişinin işi düştüğünde, 20. nesil bile olsa, karşısına çıkartırlar. bu işi bir sanata döküp ciltlerce grudge book doldurmuşlardır.

bunun yanı sıra yaşlandıkları zaman elden ayaktan düşmezler, onları hayatta tutacak bir neden olduğu sürece hayatta kalırlar ve daha da güçlenirler.

eğer bir şekilde affedilmez bir hataları olduğunu düşünüyorlarsa, üzerlerindeki zırh ve kıyafetleri çıkartıp, saçlarını mohawk tarzı kazıyıp, sakallarıyla birlikte turuncuya boyayarak, slayer olurlar. amaçları önlerine gelen en büyük yarattığı (troll, giant, dragon, daemon) öldürürken, ölüme kavuşmaktır. bazıları ölmeyi başaramadıkları için kahrolurlar. oysa önlerinde bir ejderha yatmaktadır.
  • cücük herifler, iyi balta ve kadeh sallarlar.
  • roleplayini günlük hayatıma istemsizce taşıdığım üstün ırk.
  • marifetli , dayanikli , alkolik ve de deli savascilardir bu muhterem 'cuce' ler. tam anlamiyla ufak tefek gorup de karamursel sepeti sanilmamasi gereken kisilerdir , cunki fizikleri anormal saglam olur. genelde magaralarda yasarlar ve madencilik - tas isciligi ile ugrasirlar. sinirlendirilmeye pek gelmezler ama daima icmeye gelirler.

dnd dunyalarinin selebritilerine flint fireforge , bruenor battlhammer , thibbledorf pwent 'u ornek verebiliriz.

krynn' de yasayanlari cogunlukla reorx a tapar, toril de yasayanlari ise clangeddon , moradin ve de dumathoin e.
  • warcraft' ta horde' a ihanet edip alliance karakter açacak olsaydım bu kesinlikle dwarf olurdu dedirten yiğitler. her biri birer küçük enişte. tutmayın onları.
  • kimin ne işine yarar bilemiyorum ama isveççesi "dvargen"dir; valla
  • erkek nüfusa göre çok düşük sayıda olan dişileri sakallı olup, erkeklerine aşırı derecede benzeyen ırk. cinsiyetlere göre dağılım oranındaki eşitsizlik ve birçok erkek dwarfun cinsel ilişkiyi gereksiz görmesi* yüzünden bu ırkta doğum oranı ve nüfus azdır.
  • "squat…stubborn…heavy bearded drinkers & brawlers. bringers of honor, strength and heavy metal… i love dwarves."

(türkçesini layıkıyla soyleyemem diye yazdım doğruca. nerden kopyalamışım hatırlayamadım.)
  • iskandinav mitolojisine göre ymirin cesedinden çıkan solucanlar yeraltındaki mağaralarda dwarflara dönüşmüşler.aesir ilk oluşan 4 cüceyi topraklarını korumak için ülkenin dört bir yanına yollamış.bu cücelerin adı kuzey, güney, doğu ve batı imiş.
hesabın var mı? giriş yap