• koskoca ivkoviç sariç posta koydu diye kuzuya döndü sanılıyor ya ne desem bilemedim. hangi dünya'da yaşıyorsunuz kuzum siz? sariç kim? ivkoviç kim? bunu otur 2 saniye düşün 3. saniyede "ne diyorum lan ben?" diye aklından geçmediyse otur ağla.

bu adamları en iyi yapan şey sadece basketbolu çok iyi bilmeleri sanılıyor galiba. kazanmadığı bireysel başarı neredeyse kalmamış 70 yaşındaki adam sahadaki oyuncusunun kendisinden az çaba harcadığını, konsantrasyon eksikliği olduğunu görünce ağzına bile eder o oyuncunun. bizim ülke alışık değil spor disiplinine tabii antenler bozuluyor böyle şeyler görünce. geçen sene obradoviç bir pozisyonda saçmaladı diye bjelica gibi adamı kolundan tutup soyunma odasına yolladı. o bjelica şu anki sariç'den çok daha iyi bir durumda. obradoviç, ivkoviç'in öğrencisi desek zaten ikinci kelimeye gerek yok. adam eloğlunun ülkesinde kendi vatandaşını tuttu kolundan çocuk gibi kovdu soyunma odasına. o zaman da herkesin ayarı bozulmuştu. bu insanlar ırkı, milliyeti değil her zaman takımı ön plana alır. başarılarının yegane sebebi de bu.

sariç nba'e gidiyorum diyerek nah gider. kontrat var nereye gidiyor? canım sıkıldı gidiyorum diyen adama 3'e 3 maçta bile nereye gidiyosun la bitmeden adam ol maçını bitir diyoruz. bu senesinin yalan olmasını göze alıyorsa kaybeden kendisi olur. söke söke oynayacak o takımda. nba'de 2-3 koç hariç ivkoviç'den fazla bir şeyler öğrenebileceği koç mu var? çıldırıyorum şöyle saçmalıklar okuyunca.
  • zeljko obradovic'i hala ben daha çok beğeniyorum ama bu adam da neden obradovic'in bile ustası olduğunu bu maçtan öte bu sezon gösterdi. şu olympiakos kadrosu kağıt üzerinde efes ve fb ülker'den fersah fersah geride. zaten daha 6 ay önce fenerbahçe'ye 16 sayı farkla yenildikleri * salonda bugün 19 sayıdan geri gelip kupa kaldırılıyorsa bunda en büyük pay dağılan kadroyla bu başarıyı yakalayan yaşlı kurt ivkoviç'tedir.

ne olurdu obradoviç'le beraber biri efes'i biri fener'i çalıştıraydı, belki de kendi evimizde 2 türk takımını finalde görebilirdik. (galatasaray ve beşiktaş iyi koçlara sahip olduğundan onları dahil etmiyorum ama onlara da gelseler de kabulüm)
  • gs: ergin ataman
    fb : obradovic
    efes : ivkovic
    bjk : ahmet kandemir

yıldırım demirören'e tekrar tekrar sövdürten transferdir.
  • ortalama bir dede yaşında fakat kahvehaneye veya camiye gitmek yerine euroleague final four final maçında takım yönetiyor. yetmezmiş gibi bir de yönettiği tıfıl takımı şampiyon yapıyor.

enteresan bir dede.
  • yaşına başına bakmadan hala çılgınlık yapan efsanevi sırp koçtur dusko. 4 eylül 2010 sırbistan hırvatistan maçında son 15 saniye içinde önce takımı 1 sayıyla öndeyken, sonra da takımı 2 sayıyla öne geçmişken rakibe faul yaptırmış ve son topu kendi takımına kullandırmak istemiştir. buna karşılık ispanya koçu sergio scariolo, 8 eylül 2010 sırbistan ispanya maçının son 25 saniyesinde skor berabereyken son hücum şansını rakibine bırakmış ve elenmiştir. her koçun bir tarzı vardır, sence hangisi doğrudur derseniz de 100 soruşunuzun 99'una scariolo'nunki diye cevap veririm. ama sonuçta kazanan kurt hoca ivkovic olmuştur ve kazanan haklıdır.

öte yandan hidayet'in enbiey'e gittiği yıllarda öğrendiğimiz bir bilgi olan peja stojakovic'i dağlarda tepelerde idman yaptırarak yetiştirmesini duymamızdan beri kendisine olan saygımız (en azından kurtluğuna ve oyuncu yetiştirme becerisine) bir kat daha artmıştır. nitekim, yaş ortalaması gün itibariyle sadece 24 olan sırp takımını önce bu ortalama 23'ken 2009 avrupa basketbol şampiyonasında final oynatıp sonra da 2010 dünya basketbol şampiyonasında yarı finale çıkarmak her babayiğidin harcı değildir. bu kadar övgüye karşın tipik sırp koç çirkefliğinin en güzel örneklerini de sergiler sahada duşko ve hakemler de genelde yaşına hürmeten göz yumar onun çemkirişlerine.

şahsi anekdot olarak ise kendisiyle berlin'de 2009 euroleague final 4 finalini tribünde yanyana izlemişliğim ve "ben bu adamı bi yerden tanıyorum ama nerden nerden" diye düşünüp düşünüp ertesi gün jetonumun düşmüşlüğü vardır. lucy liu ile yattım kadar çarpıcı olmasa da bu da böyle bir anımdır.

son olarak da tip olarak enemy of the state filmindeki gene hackman'ı fena halde andırmaktadır dusko. caps'leri de koyalım da tam olsun:

gene hackman vs dusko ivkovic
  • ergin ataman'ın kendisine ait müzeyi dolaşırken labirentte yolunu şaşırıp, kaybolacağı yeni meslektaşı :))
  • spanoulis'in olympiakos'ta kalmasıyla ilgili olarak "onunla görüştüm. bana panathinaikos'tan ayrıldığımda ülkenin yarısı benden nefret etmişti. şimdi olympiakos'tan ayrılırsam kalan yarısı da nefret edicek demişti." diyerek iyi güldürmüş sevimli dede. basketbol gurusu.
  • basın toplantısında amaçlarını ilk seneyi gençleri kazanıp takım olmak, ikincisi senesinde de şampiyonluk olarak söyleyen sırp koç..

gençlerin tek tek ismini de saymıştır, bu seneyi gerekirse çöpe atıp jedi, emircan, okben'i bir iki tık yukarı çıkartabilirse şahane işler başarmış olacaktır..

obradovic de metecan,kenan, berk'i bu sene şahlandırırsa o uzundur beklediğimiz jenerasyon sırpların elinde altın tepsiyle bizi sunulmuş olacak..hadi bakalım..
  • gerçekten çok büyük bir koç.

fenerbahçe ülker'de obra olmasa takımın başında görmek isteyeceğim isim olurdu. hatta şu an bile ivkoviç mi obra mı diye ikileme düştüğüm maçlar-anlar izlediğim oluyor.

lan ne şanslı bir seyirciyiz, eurolig'in en iyi koçlarından ikisi ülkemizde. vallahi kıymetini bilmek gerek. senelerin basketbol izleyicisiyim, böyle bolluk görmedim.
  • "yanlış yaptınız, böyle olması gerek" diyor. haklı mı? haklı. kerem'in ayağı çizgide.

ama sorarlar. senin de kafada sandalye parçalayan adamın turnuvadaydı. o ne olacak peki? milos teodosic ve nenad krstic'siz bu turnuvaya en fazla "how can i go to sultanahmet" demeye gelirdin. finalin ucundan dönmüşün, ses etme.
hesabın var mı? giriş yap