• turkce'de olay, hareket, eylem, donusum, edinim, yedinim, otobus, kamyon, traktor, araba, buldozer, tv, buzdolabi, sivrisinek, kup, dolma, mikrofon, paratoner, fatura, yogurt, ukrayna anlamlarina gelen durum.
  • bir sozluk yazari kitlesi tarafindan herhangi bir cumleyi tanima cevirmek icin kullanilan joker kelime.. misal:

ba$lik: "ben boyle sava$in amina koyyim"

entry: "1. hakkaten de koyyim am ho$aflari durumu"

yeni trend.. dedirten ba$lik'ci kitlenin yeni tutamaci..
  • dedirten sulalesinin veliaht prensi.
  • bence en azindan basindaki sifata ihtiyaci olan, bolca yanlis kullanilan sozcuk. pekcoklari tarafindan, zaten benim turkce olmadigindan sevmedigim, ekonomik durum sozunun basindaki ekonomik sifati dusuruluyor, boylece zaten yanlis kullanilan bu soz, iyice anlamsizlasiyor.
    "(ekonomik) durumumuz olmadigi icin babam bir ogunde 2 dilim ekmekten fazla yememize izin vermezdi" gibi bir ornek uydurdum kicimdan ben su an. hergun televizyonda veya gunluk hayatta duydugumuzdan farkli bir ornek degil. insanlarin durumlari olmaz, halihazirda bir durum olabilir veya insanlar durumda olabilirler. zor durumda olmak vardir ornegin.
    para=ekonomik durum gibi bir anlayis soz konusu. ekonomik durumunuz olmadigi icin degil, paraniz olmadigi icin babaniz bir ogunde 2 dilim ekmekten fazla yemenize izin vermiyordu. sanki para sozcugunu kullanmak bir tabu ve insanlar buna alternatif soylevler gelistirmisler. para sozcugunu kullanmak ayip degildir. para sozcugunu kullanmaktan kacinip, anlamsiz veya galatimeshurlugundan dolayi bir anlam kazanmis yanlis kullanimlarda bulunmak anlamsizdir.
    ama hani dedim ya galatimeshur, ille de durum diyeceksiniz, bari durumunuzu tanimlayin..

not: bu saatte uyku gotume kacmisken, ayakustu yazdim bir seyler, toparlayamadim da, ama olsun anladiniz siz durumumu.
  • sözlük yazarlarının anlamını bilmediği kelime, sözlük yazarlarının joker kelimes. başlık yüklem de olsa, sıfat da olsa farketmez, hepsi sözlük yazarları için durumdur.

hatta dur, şöyle tanımlayalım da arakadaşlar anlasın:

başlık:durum

1. okuldaki türkçe derslerini kaale almama durumu, "keşke hocalar da kompozisyon sınavlarında durum kelimesi ile yapılan tanımları kabul etse" dedirten adana dürüm
  • moderatörlerin dedirten ekolüne karşı başlattığı kelebek operasyonunun ardından, yandaşlarının kanatlandığını gören kalabalık bir yazar grubu, son çare olarak bu muhteşem sözcüğe sarıldı. açılan başlık her ne olursa olsun, anlatılmak istenen ne denli çeşitlenirse çeşitlensin, bu gruba göre onlar aslında sadece bir durumdan ibarettir. entry okunurken, tanım itibariyle ne göze ne de kulağa hoş gelen bu 'durum' fırsatçılığına moderasyonun hangi gözle baktığı ise şuradan kolayca anlaşılabilir: (bkz: #14016324).
  • mithat perin tarafından kurulmuş ve ilk sayısını 8 ekim 1964'te çıkarnış olan, demirel hayranı haftalık haber dergisidir. akis dergisinin yılın adamı olarak sürekli inönüyü seçmesi gibi bunlar da demireli seçmiştir. düzenli yazarları arasında ahmed emin yalman ve fuat tekçe gibi isimler vardır. klasik haber dergisi formatında olup içinde iç ve dış politika, ekonomi, spor ve sanat bölümlerini barındırmaktadır.

dergide sürekli vurgulanan konular:

-ülkedeki anarşinin, öğrenci olaylarının ve cinayetlerin sorumlusu chp, daha doğrusu ismet inönüdür.
    -abd'de toplanıp gösteri yapan kızlar, türkiye'de eylem yapan ve "apışaralarını erkek arkadaşlarının kafalarına dayayan" kızlar gibi namussuz değildir.
    -her türlü pisliğin başı komünizmdir.
    -(bazen) faşizm de kötüdür.
  • latince "sert" anlamına gelen sözcük. durum buğdayı'nın adındaki durum buradan gelir.
  • herhangi bir anda kişinin tüm sinirsel,fiziksel ve duygusal süreçlerinin toplamı.şu anda sahip oludugumuz herhangi bir deneyim hakkındaki son yorumumuzu etkileyen ya da süzgecleyen sey.
  • bi de bunun cevabı versiyonu turedi, ota boka cevabi diyen var.
hesabın var mı? giriş yap