• dürbünler büyütme katsayısı(magnification) ve lens çaplarına göre ayrılırlar. dürbünlerin üzerinde 8x42 ya da 10x50 gibi ifadeler olur. 8x ve 10x büyütme oranını gösterirken, 42 ve 50 ibareleri lens çapını göstermektedir. genellikle çıplak elle kullanmak için hafif titreme yüzünden dahi net bir görüntü elde edilemeyeceğinden 12x ve üstü tavsiye edilmez, tripoda ihtiyaç duyulur (teleskop tercih edilebilir). çap büyüklüğü ise yeterli ışık yakalayabilmek için önemlidir, 30'un üzeri tercih edilebilir. ayrıca gökyüzü ve/veya kuş gözlemleyecekseniz 40'ın üzerine çıkmalısınız.

lensin optik kalitesi de elbette bir diğer çok önemli faktördür. ayrıca su geçirmez olanları da var, vs. vs.
  • olympus marka 10x50 oranına sahip dürbünle şu mesafeden şöyle görüntü aldığım optik aygıttır.

dürbünü aldığımdan beri elimden düşüremedim. inanılmaz bir görüntü kalitesi, geniş açısı ve yakınlaştırma oranı var. fotoğraflardaki gibi manzaralı yerlere çıktığınız zaman etrafı seyretmeye doyamıyorsunuz. gerçekten verdiğiniz paraya değiyor. insan bakınırken mest oluyor adeta.

meraklı arkadaşlar yeşilimi yakabilir, dürbün kullanımı ve alımı konusunda az çok yardımcı olabilirim.
  • basit, ama basitliğinden ziyade, yine "nasıl?" sorusu ile cevabını araştırdığım uzakları görmeye yarayan alet.
    (bu bilgilere daha önceden sahip olan var ise bile, belki bilmeyen olabilir diye ekliyorum)

7x50, 10x50, 16x50 vs. şeklinde sürüp giden sayıların ne olduğuna baktım önce.

ilk elde ettiğim, sayıların anlamı idi,
    10x50:ilk sayı 10 kat yakınlaştırma yaptığını, ikinci sayı mercek büyüklüğü idi.

hatta açıklamada 1000 metreyi 114 metreye yaklaştırdığı yazıyordu.
    aslında yanlış anlamaya müsait bi açıklama.
    bahsedilen 114 metre, yaklaşan mesafe değil, 1000 metre uzaklıkta enine gördüğümüz mesafe.

örnek vermem gerekirse; çok fazla vagon taşıyan bir yük trenin, tam 1000 metre ileride, soldan sağa doğru geçtiğini düşünün. (vagonların 10mt uzunluğunda olduğunu ve aralarında çok az bir boşluk olduğunu varsayalım)

10x50 dürbün ile bakarsanız, 11 adet vagon göreceksiniz.
    25x70 dürbün ile bakarsanız, 5 adet vagon göreceksiniz.

hangi dürbünle vagonların üzerindeki yazıları okuyabilirsiniz?
    cevap:25x70

hayal edemediyseniz, internetten bu örneğe benzer bir fotoğraf bulup, ekrana önce 11, sonra da 5 vagon "sığacak" şekilde açıp inceleyebilirsiniz.

sonra özellikler kısmında yakınlaştırma derecesi yazıldığını fark ettim, aslında bütün olay buradaydı.
    bir kaç formül kullanarak bir excel oluşturdum merak eden linkten bakabilir.
    ne kadar uzağa bakacağınızı ve dürbününüzün derecesini yazdığınızda, görülebilir alanı hesaplıyor. (ben örnekleri kullanarak hesapladım, sanırım tanjant ile hesaplananı da var)

hatta iss'ye bakmak da geçti aklımdan (uluslararası uzay istasyonu, yerküreden uzaklığı ~400km)
    25x70 bir dürbün ile bakmaya çalışırsanız 400km uzaklıkta, 18.800 metre bir alana denk gelmekle beraber, iss'nin uzunluğu ~100 metre ile, 1/188 lik bir oran çıkmakta.
    yani, 25x70 bir dürbün ile gördüğünüz alanın, 188 de 1 kadarlık bir noktada olacak iss.

ama, pupil (göz bebeği açıklığı) durumu var.
    bu kısım gececiler için, özellikle 2. link durumu anlamanızı sağlayacaktır.
    göz bebeği, yüksek ışıkta 2mm, karanlıkta ise 7mm e kadar açılıp daralabilmekte.
    karanlıkta açıklık 7mm olup gözün daha çok ışık toplayabilmesi için.

örnek;
    10x25 - 10x30 - 10x40 - 10x50 dürbünlerde ,
    --2,5-------3--------4---------5 mm lik çıkış olduğu anlamına gelmekte.
    hepsi 10 kat büyütebilirken 10x50 ile görülebilen cisimleri 10x25 ile göremeyeceksiniz.
    göz bebeğiniz 7mm kadar açık iken içeriye giren yıldız ışığı 2,5/3 mm lik bir ışık demeti olacak ve hala göz için yeterli olmayacak.
    yukarıdaki 25x70 lik dürbün, 2,8 mm lik çıkış ile kesinlikle gece için uygun olmayacağı hesaplanıyor.

tabi ki bütün bu hesaplamalarım kağıt üzerinde, pratikde deneyemedim.

excel: https://dosya.co/a02jeq8vgsgo/dürbün.xlsx.html
    pupil: https://imaging.nikon.com/…ulars/basic/basic_05.htm
    (link düzeltildi)

#dürbün #yakınlaştırma #zoom #pupil #gökyüzü #uzay #sonsuzluk #soluk mavi nokta
  • can sıkıntısına birebir obje. bir binanın 19. katında oturuyorum, canım sıkıldıkça alıyorum dürbünü şehri dikizliyorum.
  • farsca dur* ve bin* kelimelerinin birlesimiyle olusmus tamlama. uzagi goren bu cihaz savas yillarinda daha cok dusmanin durumunu gozetleyip ona gore strateji gelistirmeyi kolay kilmissa da baris ortamlarinda insanlar bunu soyunan kadin, sevisen kadin gibi imgeleri daha yakindan dikizlemek icin kullanir olmuslardir.
  • yurtdışı alışveriş sitelerinden ısmarlanmaması gereken gereç. gümrüğe takılıyor. ithalatının mevzuatı var, gece görüşlü falan olmasın diye emniyet müdürlüğünden yazı almak gerekiyor ve saire.
  • en kaliteli dürbün markası nikondur ve nikon başta olmak üzere diğerleri peşinden gelir.

zoom dürbünler titreşim yapar tercih edilmemelidir. sabit lensli dürbünler öneririm ki önerirler.

elde bakmak için önereceğim sayısal değer 10x50 dir 10 sayısının üzerine çıkıldığında titreşim yapar ve tripod gereklidir. 50 ise bakış açısıdır yani 42 ile kıyasta daha büyük bir alan sunar bize bu ise ışığın içeri daha fazla girmesi ve daha net görmemiz demektir. imkanı olan 50 nin üzerine çıkabilir ama minimum değer bana göre 50 dir. tripod kullanacaklar 12x50 elde bakacaklar 10x50 ürünleri seçerse asla sıkıntı yaşamazla
  • uzunca bir süredir, gökyüzü gözlemi için bir tane edinme isteğim vardı. küçük çapta bir araştırma ile, amatörler için yeterli ve f/p ürünü olduğuna kanaat getirdiğim bir tane satın aldım.

ilk izlenimlerim oldukça tatmin edici oldu. ay' ın kendini tamamen gösterdiği bu günlerde, onu daha yakından inceleyebilmek oldukça keyifli. sahip olduğum dürbün çok ağır olmasa da, hem daha uzun süre bakabilmek, hem titreme faktörünü en aza indirmek, hem de yıldız gözlemini daha düzgün yapabilmek için bir tane de tripod edindim.

sanırım, şu ana kadar yaşadıklarım, hevesimin geçici olmadığını, bu işi ileriki seviyelere taşımak istediğime işaret ediyor.

(bkz: teleskop)
  • kesinlikle teleskop alınmadan önce dürbün alınmalıdır.astronomiye karşı hevesiniz gitse bile kenarda köşede durur ve işe yarar.teleskop ise son aşamadır.artık dürbün bana yetmiyor ve daha fazlasına ihtiyacım var derseniz tamam alabilirsiniz.size tavsiyem kaliteli bir marka alın.7x50,10x50 dürbünler işinizi gayet görecektir gökyüzü gözleminiz için.10x50 bile bazı zamanlarda ağır gelmeye başlar ve titrer.tavsiyem 7x50 almanızdır.
hesabın var mı? giriş yap