• aslan akbeye göre ömrünü mertliğe adamış, hayatı boyunca doğrudan ve doğru bildiğinden sapmamış, yardım isteyenlere yüz çevirmemek için canını, malını ortaya koymuş, her mücadeleden onurlu çıkmayı başarıp hem dostlarından hem düşmanlarından saygı görmüş, hastalara şifa, mahpuslara reha, borçlulara eda, mazluma çare, zalime bela olmuş, alemin babası, hepimizin emmisidir.
  • "şimdi beni dinleyin, olur da başımıza bir şey gelirse, kahpelik dahi olsa kahpelikle mukabele edilmeye. mazluma namlu doğrultulmaya. n'apılacaksa mertçe yapıla. namımız da kanımız da yerde kalmaya. unutmayın, en büyük kabadayılık beyefendiliktir..."
  • bu karakteri oynayan kurtuluş şakirağaoğlu, seyfo dayı karakterini oynayan nihat nikerel'den 1 yaş küçüktür.
  • duran emmi: kurt musun aslan mısın? bismillah destur.

aslan akbey: aslanlar gece avlanır emmi. mekanı kendimizin bildik, destura gerek duymadık.

duran emmi: mekanına da makamına da eyvallah. buyur...

aslan akbey: bu vatana büyük hizmetlerin dokunmuştur inkar edilmez, onurlu yaşadın, devletini bildin. buna göre de sana biçilen raconu layıkıyla ifa ettin, hizmetlerinin karşılığını başka türlü ödemek istesek de kaderin bize dayattığı bir vazife, sana da düşen son bir hizmet var.

duran emmi: biz ömrümüz vefa ettiğince doğru bildiğimizi yaptık, devletimiz doğrudan yanaysa devletimizden yana olduk. devleti doğru yanda görmediğimiz zaman da milletimizin yanında olduk. bizim için devlet millete hizmet için vardır. eğer bize bir hizmet düşecekse bilirsin ki hiçbir zaman yok demedik, şimdi de demeyiz. son hizmet son nefesimiz olsa bile.

aslan akbey: isimsiz kahramanlar bu vatan için neler vermedi ki? senin gibi isimsiz kahramanlar var oldukça devletimiz de hep var olacaktır.

duran emmi: devletimiz var olsun, uğruna bir değil bin duran feda olsun. silahı belimize silahla vurulmak için sokmuşuz, sadece bize kurşun sıkacak olan yüzü görmeyi niyaz etmişiz, ama yine de karşımızda bu yüzü görünce şaşırmışız. merakımız odur ki canımızla neye hizmet edeceğiz?

aslan akbey: senin gibi onuruyla yaşamış bir adamın bu alemden göçmesi bütün dengeleri alt üst edecek, işte burada polat üstüne düşeni yapıp emmisinin kanını yerde bırakmayacak. alem senin gibi bir adamın intikamını alan bir adama saygı duyar.

duran emmi: eyvallah. zahiren dediğin doğru, bâtınen ne diyor?

aslan akbey: görünmeyen yüzü de şudur emmi; polat'ın ali yüzünü bilen herkes onu öldü biliyor. polat'ın gerçekte kim olduğunu benden başka bilen tek canlı sensin. işte bu yüzden emmi, sen bile olsan iki kişinin bildiği sır değildir!

duran emmi: vatan sağolsun! inna lillâhi ve innâ ileyhi raciûn.
  • aşağıdaki sekansın geçtiği sahne ayrı bir güzel.

-makinadan anlayanın halide bir başka canım
    .
    ..
    -dün gece iki şeyi çok istedim. birincisi senin yaşında olup yaptığını yapmayı, ikincisi öz be öz yeğenim olmanı

+ sen beni öz yeğenin say. ben senin gençliğin olayım
  • ramiz karaeskiyi duran emmi ile kıyaslamak saçmalık. bu ramiz karaeski gibi uçkur düşkünü p.zevenkin kurtlar vadisi evrenindeki karşılığı ancak güllü erhandır
  • --- spoiler ---

şevko: selamün aleyküm
    duran emmi: aleyküm selam şevko, hoşgeldin
    şevko: pek hoş gelmedik emmi
    duran emmi: keyfin bilir

--- spoiler ---

cool’luğundan taviz vermeyen adam.*
  • mezarı başındaki klarnet sahnesi bana göre türk dizi tarihinin en baba sahnesidir.
  • gömüldüğü gün mezarı başında klarnet çalınmasını vasiyet etmiştir.
    bir çorlulu savaş hayranıdır muhtemelen.
  • ezel'in unutulmaz ramiz karaeski karakteri aslında duran şatıroğlu ile kıyaslanmalı.

benzer karakterler olsa da duran emmi'nin vatan, millet sevgisi, ramiz dayı'nın karı kız düşkünlüğünden ulvidir.
hesabın var mı? giriş yap