• program modundan kurtulup, biraz farklı şeyler yapmak isteyenlere 2 simülatör tavsiye ediyorum;

1)aşağıdaki linkten fotoğraf çekiyormuş gibi yapıp, ensantene, diyafram, odak uzaklığı ıvır zıvır öğrenebilirsiniz.

http://camerasim.com/camera-simulator/

2) 18-55 ne işe yarıyor ? 75-300 ne işe yarıyor? diyenlere aşağıdaki simulatör yardımcı olacaktır.

http://imaging.nikon.com/lineup/lens/simulator/
  • digital single lens reflex anlamina gelen teknik bir kisaltma.
  • satın alması sıkıntılıdır.
    aşama aşama düşünceler şöyle beliriyor:

diyelim ki 1500-2000 arası bütçeniz var.

d3100 alayım, yok yok az bir fiyat farkıyla son teknoloji 3200 var...

internette d3200, 1350 lira civarı 15-55 lens ile, alayım.

d5100 biraz daha iyi bir gövde gibi üstelik aynı para bunu alayım.

internet ürünü resmi distribütör garantili değil hem nerden bilelim refurbished olmadığını, ya iade sıkıntısı olursa, en iyisi bilindik bir yerden alayım kafam rahat olsun. garanti farkıyla fiyat 1600 oldu.

adamlar 55-200 lensi bu ürünle 200 liraya veriyorlar, yarın öbür gün almak istesem gövdede af motoru yok nerden baksak 600-700 liradır bu, lensi de alayım. 1800 oldu.

yahu bu kadar para vermişken bir yüz lira daha verip netten d90 mı alsam, hem üst segment efsane bir makine bu. 1900 oldu.

şimdi d90'ı garantili alayım, lensini düşüneyim dediğiniz zaman 2000ini rahat geçecek.

yeni durumda akla gelen düşünce, d7000 gibi mükemmel ötesi bir dslr nette 2500 liraya var. bu kadar para vermişken onu alayım... böyle uzar gider bu...
  • dslr alacaklara en güzel ve açıklayıcı klavuzu ben vereceğim;

şimdi öncelikle 1 litrelik bi ilkokul su matarası bulun. her yerde var zaten. içini doldurun. sonra boynunuza asın. sırt çantanıza koyun. bunu 6-7 saat aralıksız taşıyın.

bunu beğendiyseniz 1.5 ve 2 litrelik pet şişeler ile deneyi geliştirin. 1 hafta hep taşıyın. özellikle sırt çantanızda taşııyın. hala çok hoşunuza gidiyorsa, şimdi biraz da ebatı ya da hassasiyet arttırmakta fayda var. deneyi marketlerdeki 1.5 litrelik cam şişelerle deneyecek geliştirin. böylece hem taşımak hem de sağa sola çarpmasın diye dikkat etmek zorundasın artık.

hah tamam süper hiçbir sorun yok mu? o zaman gidin bi dslr alın.

bakın fotoğraf çekmeyi deli gibi seven adamım. habire 1000 küsurluk ekipmanlara para gömen biriyim. ben bile sıkıldım artık 780gramlık nikona takılı 680 gramlık 17-50mm lensle gezmekten. her gün 1.5 kg fiks bi ağırlık. aksesuar yedek lens taşıyayım desen 2.5 kga yaklaşıyor ki ebat sorununa deginmek bile istemiyorum.

kaliteli lens 500 gramdan başlar. bu bi kural nerdeyse (ucuz 1-2 hafif prime lens var sadece hafif olarak 35 yada 50mm)

mesela bende de olan tamronun 70-300 orta karar bi zoom lensi 1.2 kgdı sanırım. makine ile beraber 1.9 kg oluyor aşağı yukarı.

dslrdan para kazancaksanız yani profesyonelseniz başka şey. ama hobi ise marka model keskinlik, hız vs den daha önemlisi ağırlık ve ebattır. ona göre seçin. bak sonra pişman oluyorsunuz görüyorum. evde yatıyor güzelim cihazlar. siz eldeki note 3 le foto kasıp duruyorsunuz. bakın bugün en profesyonel, bu işten bok gibi para kazanan adamla bile sohbetimde bi noktada "abi çok ağır ama ağırlık başa bela, belim ağrıyor artık" şikayeti geliyor.

iyi bi tripod 3-4 kg, makine + sadece 2 lens desen 8 kg a yakın bi ağırlık ediyor.

5 yıl gibi bi süreçte ya nikon canon gibi dslr sektorunu sürükleyen üreticiler hafifliğe de önem verir olacak ya da benim gibi fotoğraf çekmeyi çok seven ama profesyonel olmayan kitlenin büyük kısmı mirrorless makinelere kayacak. aha yazdım buraya.
  • slr sistemi ile cali$an dijital makineler. fotograf bastirma derdi olmadan memory kartiniz yettigi kadar istediginiz kadar fotograf cekebilmeniz, scannerdan taramak yerine direkt baglanti ile bilgisayara aktarabilmeniz, photoshopta i$lemeden bazi i$lemleri uzerinde yapabilmenize olanak saglayan uzayli icatlarina verilen isim.
  • özellikle üst seviye modellerinin hd video da çekebilmeleriyle bir çok film ve dizinin çekimleride aktif olarak kullanılan makinelerdir. bu dizilerden en çok bilineni ise house md'nin 6. sezonudur.
  • slr makinelere dijital görüntü algılayıcının adapte edilmesi ile ortaya çıkan makinelerdir. dijital arkalık kullanılabileceği gibi farklı olarak makine ccd, cmos, micro four thirds vs. dijital algılayıcıyı üzerinde barındırır. bu tip makinelerin bir çoğunda dijital algılayıcı 35mm film boyutundan küçük olduğu için lens çarpanı gibi bir olayla karşılaşılır.
    orta format sayısal makinelerden de dslr olarak bahsedilebilmektedir.

bazı d slr(digital slr) makineler için:
    (ara: canon eos *d)
    (ara: canon eos d*)
    (ara: fujifilm finepix s* pro)
    (ara: kodak dcs pro)
    (ara: nikon d*)
    (ara: pentax d)
    (ara: sigma sd*)
  • herkesin fotoğrafçı olmasına (en azından görüntüde) neden olan teknolojik icat. bu alet çıktıktan sonra fotoğraf paylaşım siteleri tıka basa çiçek, böcek, kedi, köpek fotoğraflarıyla dolmuştur. aynı zamanda neredeyse bir aksesuar, bir moda ikonu haline getirilerek kolye gibi boyuna veya sürekli aksiyon halindeki bir savaş fotoğrafçısıymış gibi omuza asmak için de kullanılırlar. bu kişiler yüzünden dslr ile fotoğraf çekmeye utanır hale gelmek işten bile değildir. halbuki faydaları saymakla bitmez, zaten bunları söylemeye bile gerek yoktur. insanlık için büyük, türk fotoğrafı içinse geri adımdır.
  • aynasizlar karşisinda hezimeti gittikce yaklasiyor.

hala analog makine kullananlar gibi dslr kullanan kitle de sinirli sayida kalacak cok yakinda.

gecisi yavaslatan tek sey cihazlarin uzun ömrüdür. dolayisiyla kolay eskimedikleri icin hizli bi gecis olmadi fakat 10 seneye dslr falan kalmaz piyasada (retro takintililar haric)
  • sahiplerine dugun fotografcisi gorunumu veren fotograf makinesi tipi.
hesabın var mı? giriş yap