• dumanı dışarı verdikten hemen sonra iki üç saniye boyunca genizde bir parfüm tadı bırakan tütün. tarafımdan golden virginia bulamayınca alınır. ve fakat sevenlerime sözüm yok, ben şu şekil sarar içerim, bayan şu şekil sarar, şu şekil sarar.

tüm sevenlerime ,yazıya dokunmadan ibretlik edit: "sevenlerime" ne be, ne egoymuş benimkisi. "sevenlerine"dir o.
  • bir kere sarıp içmeye başlayınca fabrikasyon sigaradan tiksinmenize sebebiyet veren tütün. kokusu olsun, tadı olsun, içimi olsun bir numaradır bunun.
  • harbi tütün gibi kokan tütün.golden virginia' ya göre daha kuru ve içimi daha sert. ben 2/3 golden*, 1/3 drum* karışımı içiyorum, drum goldenın ekşi aromasını bastırıyor ve daha tok bir duman sağlıyor. denemesi bedava değil tabi ama tavsiye ederim.
  • içimi oldukça hoş olan sigara tütünü markası
    hollanda malı
    sertten yımşağa doğru siyah (zware), yarı siyah (halfzware) yumuşak (mild) ve süper yumşak (ultra mild) olmak üzere 4 cinsi var
    ülkemizde genelde lacivert ambalajlı olanlar yari siyahlar satılır
    bazılarının iç kapağında çok sağlam özlü sözler yer alır.
    sarma sigara candır.
  • pulp fiction filminde john travolta abimizin kendi içmekle kalmayıp uma thurman ablamıza da ikram etmekten çekinmediği hollanda işi tütün markası. filmde kendisinin hollandadan yeni dönmesine bu şekilde vurgu yapılmıştır.
  • tütün olanının tadı tek başına hep tuhaf gelen, ısınamadığım, genelde golden virginia bulamayınca, ya da ondan sıkılınca tercih ettiğim tüttürücü. lakin adıyaman tütünü ile harman eyleyip bir de üstüne vanilyalı kağıt (kağıt aroması tercihe göre değişebilir) ile sarılınca bırak kanseri, yedi ceddinin çükü kalkmayacak deseler gözümü kırpmadan içeceğim bitkidir.
  • üniversite döneminde birkaç yıl boyunca sürekli içtiğim hollandalı tütün markası.

açtıktan birkaç gün sonra tütün kurumaya başlıyor. bunun için açtığınız zaman ambalajın içine uzunca kesilmiş elma kabuğu koymanızı tavsiye ederim. bu kabuğu bikaç günde bir de değiştirin. hem tütünün nemli kalmasına yardımcı oluyor hem de birkaç gün sonra çok daha güzel bir aroma kazandırıyor.

canım çekti billa.
  • şu an ankarada bulamamakta olduğum tütün. yok arkadaş, kızılayda yok, tunalı civarında dün sordum gene yok. bilen gören eden haber ederse sevinirim.
  • bağlayıcı tütün. hani küçüklükten kalma bazı bağlılıklar vardır. paketi hiç değişmemiş bi bisküvi ya da çikolatayı eline alınca bi garip hisseder insan. bi aidiyet duygusu verir bunlar rengiyle, biçimiyle. drum da böyle bi şeydir işte. o lacivert paketi açıveririm, önce bi koklarım içini doya doya. sonra o kalıp haline getirlimiş tütünden bi tutam koparırım, kağıdın içinde tiftik tiftik ederim. ve o ilk nefes... dünyalara bedeldir.
  • bazı içişlerde etli yaprak dolma, bazı içişlerde de çilek tadı veren tütün markası.
hesabın var mı? giriş yap