• 2023-2024 galatasarayı'nın oyununun oturması, kendisinin 11'e yerleşmesiyle olmuştur. şu anda oynanan ve bir kısım topçumuzda yorgunluk, bir kısım topçumuzda laubalilik sezdiğim adana demirspor maçındaki neredeyse tüm ataklarımız, kendisinin kazandığı toplarla olmuş, bir de bunun üzerine, topun kaybedilmesi sonrası yaptığı baskı ile de sayısız atağı üçüncü veya ikinci bölgede engellemiştir.

şu an takımın bel kemiğidir ancak bu kadar fark yarattığı maçın ilk yarısı sonrasında sadece 5 entry olması, sözlük ahalisinin futboldan gram anlamadığını, kesin olarak nazarımda tescillemiştir.

uzaktan aşırtma, trivela gibi bir şey yapsa entry yağar ama bence takımın geri kalanı ile arasındaki mental seviye farkını en net belli ettiği maç bu oldu şimdiye kadar.

imkan varsa sözleşme kesinlikle yenilenmeli
  • yıldız egosu olmayan, sahada son ana kadar varını yoğunu veren, takıma pozitif enerji katan muhteşem bir karakter.37 yaşında, derbi maçında 85. dakikada götünü yırtarcasına pres yapıyor bu adam. bu arada 8 veya 6 numara da değil. takıma katkısı istatistiklerin çok ötesinde. kariyerinin son baharında da olsa izleme fırsatımız olduğu için çok şanslıyız.
  • dün alanyaspor maçında attığı harika golle futbol kariyerinde resmi maçlardaki 250. golünü atmış yıldız oyuncu.

250 golün 148'ini napoli formasıyla atarak kulüp tarihinin en çok gol atan oyuncusu olarak tarihe geçmiş ve kulüp efsanelerinden biri olmuş bir oyuncudan bahsediyoruz. mertens'in en önemli özelliği bence kulüp kültürünü benimsemesi ve ailenin bir parçası olması. bunu napoli yıllarından çok iyi görüyoruz. napoli taraftarı kendisine napoli şehrine özgü bir isim olan "ciro" lakabını takmış ve bu sempatik belçikalıyı evladı olarak benimsemiş. mertens de bağlılığının bir göstergesi olarak şu aralar sosyal medyada fotoğraflarına çokça denk geldiğimiz oğluna ciro ismini vermiştir.

bunu şu aralar herkesi kendine hayran bırakan kişiliği ve duruşuna bir dayanak oluşturmak için yazdım. çünkü mertens alışık olduğumuz bir karakter değil. 35 yaşında böylesine bağlandığı bir şehirden koparak türkiye'ye gelen bir oyuncudan böyle bir bağlılık görmek açıkçası insanı şaşırtıyor. sadece sahada yaptıklarından, kalitesinden veya hırsından bahsetmiyorum. genç oyuncularla olan iletişimi ve onları her anlamda desteklemesi beni en çok etkileyen konu. galatasaray - fenerbahçe u19 maçına bakıyorsunuz, tribünde dries mertens var. antrenman fotoğraf ve videolarına bakıyorsunuz, hep gençlerle. harika bir rol model.

baba gündüz'ün şu sözlerine en çok uyan futbolcu: ‘galatasaray bir his takımıdır. renklerine aşık, birbirlerini seven futbolcuların takımıdır. galatasaray feragat ve fedakârlıkla çalışacak, futbolcuların takımıdır. galatasaray şımarıkları, kendini beğenmişleri, yalnız kendisini düşünenleri sevmez. galatasaray bir halatı birlikte çekip hep birlikte üzülüp hep beraber sevinmesini bilenlerin takımıdır.’

emekliliğine kadar galatasaray'ın bir futbolcusu olması dileğiyle.
  • oynadığı futbolun ve yaptığı etkinin dışında başka bir noktaya değinmek istiyorum.

bu adam gibi adamlar yaşadığı hayatın hakkını veren adamlar. gittiği yere saygı duyar, adapte olur ve kendini adar. napolide de böyleydi. başka türlü bu kadar sevilemezsin. böyle adamlar kendine de saygı duyar, yaptığı işe de saygı duyar. napoli efsanesi alanya deplasmanında takım savunmasına yardım ediyor diye küçülmez aksine büyür. zaten onu büyük yapan budur. kendisinden 10 yaş küçük keremle arkadaş gibi takılır. sahada tribinde kulübede herkes ona başka saygı duyar. işte bu adam onu istismar etmez. senden razıyız. iyi ki bizimlesin.

debe editi : maddi durumu kötü 4 tane yetim öğrencimize yardım yapmak isterseniz ( ayakkabı, kıyafet, defter , kitap vb) bana ve arkadaşaulaşabilirsiniz.
  • mükemmel bir karakter. bu adam teknik direktör olursa başarısız olma ihtimali çok az. karakteriyle, kariyeriyle, mantalitesiyle, profesyonelliği ile ilerde galatasarayın başında görmek isteyeceğim ilk isim. bu şekil olmadı, kulüp içerisinde uzun yıllar farklı bir idari pozisyonda yöneticilik yaptı. o da olumlu. böyle adamlardan çok yok. şu bağı kurmuşken yakasını bırakmamak lazım. çok büyük bir değer.
  • profesyonellik abidesi.

37 yaşında takımın tartışmasız en diri topçusu. ölene kadar oynatın, bitince teknik ekibe alın arada da florya'ya heykelini dikin.
  • penaltı pozisyonunda şut vurup golü atabilecekken rakibin onu indireceğini anladığı için akıllıca penaltı+kırmızıyı aldı ve maçın fişini çekti. ayrıca mücadelesi direkt takımın üzerinde etkili. düşünün sahadasiniz ve görevi 2. forvet olan 36 yaşındaki napoli efsanesi götünü yırtarak savaşıyor. ıster istemez diğer futbolcular da o mücadeleye ortak oluyor. büyüksün reyiz
  • kopenhag maçının kilit adamı (olabilir).

tabii şimdi gs eğer kopenhag maçında defansta alan paylaşımını iyi yapar, orta saha-defans bütünlüğünü sağlar ve forvette de pozisyonlarını cömertçe harcamazsa, yani kısaca futbolun gerekliliklerini belirli bir düzeyde yerine getirirse kopenhag'ı yenebilir.

nah yener amk, öyle olsaydı zaten bayern yenerdi bunları, geçiniz. bu maçta itlik, piçlik, serserilik filan lazım, kondisyon-konsantrasyon-disiplin delisi bu adamların ayarlarını bozacak çamurluklar, çirkeflikler lazım, yoksa zor. tabii, sahada böyle adamlar bulmak her zaman mümkün, ama bilen bilir ki, bu işlerin kitabı her daim italya serie a'da yazılır. mertens efendi adam, ama uzun yıllar italya'da oynamış birisi, her türlü cinliğin doktorasını yapmıştır, tüm kopenhag takımının aklına gelen hinlikleri toplasanız mertens'in bildiklerinin önsözüne bile yetmez. deplasmandaki united maçını hatırlayın, benim diyen futbolcunun yarım saat düşünüp akıl edebileceği hareketi saniyeler içinde yapıp penaltı+kırmızı kart aldırdı, böyle bir potansiyel var adamda. o yüzden gs, eğer son yarım saate beraberlikle girmeyi başarabilirse versin sazı mertens'in eline.
  • hagi
    sneijder
    mertens..
  • 12 maç sonra futbolu bırakacak adam, 84 dakika sahanın her yerine basıyor, yetmiyor pek çok takım arkadaşının pozisyonunu kaybettiği beşiktaş'ın 84. dakikadaki hızlı hücumunu geriye sprint atarak araya girip önlüyor.

bu adam 2 ay sonra 37 yaşına girecek. futbolu bırakmak istediği söyleniyor. ama sahaya herşeyini veriyor.

derbi maçının yıldızıydı kesinlikle.
hesabın var mı? giriş yap