• tr. ejderdoğan

(bkz: dovahkiin)
    (bkz: the elder scrolls)
  • yeni trailerdan anladığım kadrıyla:

--- spoiler ---

ana oyunda karşılaşmadığımız ve maskesini dragon priest shrine'da* mühürlenmiş olarak bulduğumuz konahrik adlı dragon priest ile karşılaşacağız ki kendisi bu durumda ilk dragonborn olmakta aynı zamanda.
    --- spoiler ---

bekleyelim bakalım aralık ayını.

edit:

--- spoiler ---

konahrik değil tamamen farklı bir dragon priest ile* savaşıyormuşuz. bu tahminim de elimde patlamış oldu böylelikle.
    --- spoiler ---
  • feci şekilde buglı bir dlc.

iş bu spoiler'da miraak ile yapılan son dövüş sırasında oluşan bug'a karşı kullanılabilecek çözüm bulunmaktadır.

bu dlc'de karşılaşılan diğer buglar için ise bir mesaj ötenizdeyim.

--- spoiler ---

boss fight'da karşılaşılan iki ayrı bug var. birincisi miraak'ın ilk roundun sonunda ejderhaların ruhunu absorbe etmemesi ki buna unıficial patch neden oluyor, dövüşten önce bu modu kaldırmak genelde yeterli oluyor. ikincisi ve daha rahatsız edici olanı ise üçüncü roundun sonunda miraak'ın ortadan kaybolması.

şimdi bu arkadaşımız ethereal modda ortadaki havuzun hemen altında takılıyor.

bu durumda " ile konsolu açıyoruz;

tcl ile no clip moduna geçin, hemen havuzun altında miraak'ı bulun ve üstüne clickleyerek id'sinin ilk iki rakamına bakın.
    yukarı çıkıp id'yi deselect ettikten sonra (konsolda boş bir alana basın, yukarıdan id'nin kaybolduğuna emin olun) tekrar tcl ile noclipten çıkın
    player.placeatme xx01fb98 (xx az önce baktığımız 02 03 04 falan olan numara fb de büyük harf) ile yanınıza çağırın, doğrudan dalacak, öldürün, lootunuzu alın.

sırasıyla şu komutları yazarak questi update edin ve bitirin;

setstage dlc2mq06 500
    setstage dlc2mq06 550
    setstage dlc2mq06 580
    (sıralama önemli)
    --- spoiler ---
  • bir insanın vücuduna sahip ancak ejderha ruhu taşıyan kişi demektir.
  • karışıklık dünyanın sekiz köşesine hakim olunca,

pirinç kule yürüyünce ve zaman yeniden şekillenince,

kutlu üçlü mağlup olunca ve kızıl kule titreyince,

ejderdoğan hükümdar, tahtından olunca ve beyaz kule düşünce,

karlı kule ayrık ve başsız, kanarken,

cihanyiyen uyanır ve çark, son ejderdoğan'a doğru döner.

tanım: sen, ben, o, biz...kısaca hepimiziz.

edit: şimdiiii...ufuck bir araştırma yaptım ve yarım yamalak inkiliçcem ile anladığım kadarını yazacağım;

karışıklık dünyanın sekiz köşesine hakim olunca

bu ilk elder scrolls oyunundaki olan olayı anlatıyormuş. büyücünün biri septim soyundan bir imparatoru oblivion'da hapsedip onun kılığına giriyor ve ibişlik yapıyormuş tamriel'de. asa mı ne parçalanıyormuş, dünyanın her bir köşesine mi ne dağılıyormuş falan..

pirinç kule yürüyünce ve zaman yeniden şekillenince

bu kısım da daggerfall yani 2. oyunu anlatıyormuş. pirinç kule dediği numidium diye bir robot. bu dwemer denen kekolarının hayat vermeye çalışıp babayı aldıkları numidium mu onu bilmiyorum. zamanla ilgili bazı olaylar oluyormuş, sonra düzeliyormuş geri falan...

kutlu üçlü mağlup olunca ve kızıl kule titreyince

bu bölüm ise üçüncü oyunumuz morrowind ile alakalı. kutlu üçlü dediği ise çok tehlikeli bir kalıntıyı kullanarak kendilerini tanrı ilan eden üç elf kral imiş. dwemer bu kalıntıyı araştırırken ortadan kaybolmuş, bu üçüne nasıl bir şey olmamış hayret. kızıl kule dediği de bir yanardağ. patlıyormuş bu, soltsheim ile alakalı mı bilemiyorum, orada da yanardağ patladı, kül oldu ortalık tarzı bir mevzu var çünkü.

ejderdoğan hükümdar tahtından olunca ve beyaz kule düşünce

bu kısım da oblivion'dan, serinin dördüncü oyunu. bildiğiniz gibi, bu oyunda mythic dawn diye bir tarikat çeşitli ali cengiz oyunları ile mehrunes dagon denen dört kollu tipini sittiğimini tamriel'e getirmeye çalışıyorlar. sağda solda oblivion kapısı açıp iti kopuğu dolduruyorlar güzelim kıtaya. martin septim adlı son ejderdoğan imparator, kendini feda ederek oblivion kapılarını kapatıp dagon'un eline veriyor. beyaz kule de imparatorluk sarayı.

septim soyunun nanay olması anlamında olabilir “ kule düştü “ kısmı.

karlı kule ayrık ve başsız, kanarken

bilin bakalım hangi oyun? skyrim tabii ki. karlı kule dediği ulu hrothgar'ın bulunduğu arzın soluğu. tamriel'deki en yüksek dağ burasıymış. “ ayrık ” iç savaş var, “ başsız ” ulu kral öldürülmüş, “ kan “ evlatları birbirini doğruyor. ortam çok müsait, her an bir ibiş ortaya çıkabilir.

cihanyiyen uyanır ve çark, son ejderdoğan'a doğru döner.

dedim ya, her an bir ibiş ortaya çıkabilir. cihanyiyen, dünyayiyen, yarakyiyen vs. adlı bu kişi elbette alduin oluyor. bu diyerek uyanıyor, tüm canlıları yok etmeyi kafaya koyup başlıyor sağda solda ejderha hortlatmaya. çark * ejderdoğan'dan yana dönüyor, mehmet ali erbil ise üççüzeelliii puan diyerek parmak sallıyor ekrana.

biz boş durur muyuz? tabii ki hayır. son ejderdoğan olarak çeşit olaylara dahil olup, cihanyiyen'i küsküyiyen'e çevirip ağaoğlu my sovngarde konutlarına kapağı atmayı garantiliyoruz.
  • the elder scrolls v: skyrim'de yer alan şarkı. müthiştir. tekrar tekrar dinlettirir kendini.

üniversiteye ilk başladığım yıllarda dinlerdim. zaman çabuk geçiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=usnrqjxanvm&t=62s
  • the elder scrolls v skyrim'in yeni dlc'si olacağı duyurulmuş olan add-on (bkz: add-on) (bkz: eklenti)

http://www.youtube.com/…?v=osroquwahnq&feature=plcp
  • ejderha'ya binilebilecek olan skyrim dlc'si.
    not: oyunu oynarken hep merak etmiştim, ulan bir dragonborn biz mi kaldık diye.
hesabın var mı? giriş yap