• devlet dairesi gibi mapleri olan oyun.

amına korum bak oradan oraya, oradan oraya.

yıllar sonra tüm seriyi tekrar oynayayım dedim asabım bozuldu lan, unutmuşum.
  • bilgisayar oyunu.

ilk çıktığında yıllar belki asırlar önce eşim oynamış. işyerinde (grafik ajansı) sabahlamış kaç kez oyunu bitirmek için.

geçen sene sardı yine başladı oynamaya. çok değil haftada bir belki yarım saat bir saat

4-5 ay önce dedim neden ben de oynamıyorum.
    benim bilgisayarıma da yükledi, orijinal wad ı açtık, herşey %100 olacak şekilde bitirdik secret ve super secret haritalarla birlikte 32 level.

tüm yaratıklar ölecek %100
    tüm secretlar bulunacak %100
    tüm itemlar toplanacak %100

evde iki masaüstü bilgisayar var, yanyana duruyorlar. oynarken birbirimizin oyununa bakabiliyoruz da, bulmacalı kısımları birimiz bulamazsa yardım ediyoruz.

günler sonra oyun bitince boşluğa düştüm, akşamlar oynamaya çok alışmıştım.
    meğer bir sürü wad dosyası varmış.

harita yapan yapana.

tangerine
    slaughterfest 2011
    slaughterfest 2012
    evilutuon
    eternal
    hell on earth
    hell on earth starter pack
    heretik
    hexen
    freedoom
    plutonia
    wow
    boomtown
    joe
    world
    jow
    freedom
    nerve
    zeus
    amok
    cringe
    sdl
    baculus
    earth
    bigcity
    no rest for living
    hell revealed
    infinity
    city
    bigcity
    badcity
    cityfrag
    a1best
    mega
    joe
    diharder
    zeus
    wad2
    amok
    f
    again
    unl
    sdl
    l
    btax
    dbp
    hell revealed
    cleimos
    cleimos2
    speed of doom
    sunder
    eviternity
    adventures of square
    adolf
    great
    forest
    dm2-1
    dm2-2
    dm2-3
    dm2-4
    dm2-5
    dm2-6
    dm2-7
    dm2-8
    dm2-9
    great
    orifice
    siğil
    dbp

bunlar su ana kadar oynadıklarımdan. genelde 30 leveli olan wadlar. kısalar, tek levelden ibadet olanlar, daha neler neler. ne çok wad bulduk, oynadık...

bir de açıp ilk 2-3 levelini yapıp orijinal doom a dönenler var, onları da oynadık.

en başta basit seviye oynuyorduk, eşim baktı oynayabiliyorum zorluğu arttırdık bir de zor olarak oynadık wad ları.

akşam tv seyretmek gibi bir alışkanlığımız olmayınca doom2 bizi ihya etti.

doomwiki den bakıp oyun seçiyoruz artık.
    evet kendine özel web sitesi, listeleri, tüm haritalar, tüm secretlar herşeyin yazılı olduğu wiki sayfası var. youtuberlar var.

nasıl bir doom2 dünyası ise dünyaya hükmetmiş.

oynamam, sevmem, taklit vs diyen belli ki oyunun tadını almamış, becerememiş.

doom2 candır.

edit: yeni wadlar oynadıkça güncellemekteyim.
  • first person shooter türünün klasik oyunu. ilk doom, first person shooter oyunlarda bir devrimdi; lakin doom 2, programlama anlamında birincisine göre farklı olmasa da, içeriğindeki etkileyicilikle, yapılan devrimi tamamlayan ve mihenk taşı olan bir oyundur.
  • 4 disketteydi ve 16mb kadardı. zamanında bagımlılık yaratması ve hala bir efsane olması da cabası...
  • yaratıkların, ettikleri ateşin başka yaratıklara çarpması sonucu birbirlerine düştükleri güzide oyun. bir yerden sonra sırf zevk için tüm yaratıklar geniş ve havadar bir alana çekilip birbirine düşürülür, karnaval seyredilir.
  • beni 6 yaşımda midiyle tanıştıran hala daha eşşekler gibi oynanan efsanevi oyun. müzikleri ayı gibi güzeldir ama yarısı slayer'dan falan çakma. ama olsun.
  • oynayabilmek icin adam gibi ekran karti(s3 trio 64) ve ram(16mb edo) almami saglamis oyundur.
  • efsane oyun.. hızlı bir özet geçmek isteyenler için gelsin.. izledikten sonra anılarım depreşti, gözlerim doldu..

http://www.youtube.com/watch?v=xorjfexzf4m
  • tarih yazmış fps oyunlarından birisidir şol fani dünya üzerinde. (ultimate doom da, doom 1'in expansionuymuş dedi robin saolsun)

boynuzlu pembe elemanları (barons of hell değil, öbürleri) öküze benzetirdim hep. ekoldür.
hesabın var mı? giriş yap