• spermini veren insanlar için de kullanılır.
  • verici olan her olayda kullanılabilir..örnein elektron donörleri elektron vericileridir..donör kadın die bi terim bile olabilir
  • sadece kan verenler değil organ verenler için de kullanılır. o yüzden hatta acil serviste motorsiklet sürücülerine donör denir.
  • sivas devlet tiyatrosu'nun bu sezon sahneye koyduğu başarılı oyunlardan biri. bu oyunu birkaç gün önce aksaray kültür merkezi'nde sivas devlet tiyatrosu'nun turne programı kapsamında izledim. iki kişilik bu oyunda kardelen göktaş ve inanç keteci rol alıyor. kardelen göktaş'ı zaten daha önce hem bir yaz gecesi rüyası hem de eski fotoğraflar adlı oyunlarda izlemiş ve çok beğenmiştim. inanç keteci 'yi de ilk kez izleme şansım oldu ve onun da oyunculuğunu çok başarılı buldum.

insana savaşı sorgulatan, travmaların bir kişiyi nasıl etkileyebileceğini anlatan çok güzel bir metindi. hatta oyunu izledikten sonra balkan savaşı ile ilgili belgesel ya da film, ne bulursam izlemek istediğimi fark ettim.

oyuncular bütün duyguları çok çok iyi yansıttılar ve yaklaşık 80 dakika boyunca bir an olsun durmadılar. sarf edilen bu büyük efor için kendilerini kutlamak gerek.

sivas devlet tiyatrosu'nun oyunun konusu ile ilgili yazdığı yazıyı da paylaşayım:

"londra’da bir hastanede cerrah olan anna, bir organ bağışçısıyla operasyon öncesi görüşmeye gider. ancak bu bağışçı, balkan savaşı sırasında bir esir kampında karşılaştığı adamdır. gece boyunca karanlık geçmişleri gün yüzüne çıkmaya başlar; ikisinin de gerçekte yaşananları değiştirdiği ortaya çıkar. geçmişin gölgelerinden çıkan anıların her zaman güvenilir olmadığı, zamanla tekrar tekrar hatırladığımızı sandığımız anıların aslında değişime uğradığına tanık oluyoruz. kimin kurban kimin fail olduğunun birbirine karıştığı, savaşın aslında siyah beyaz olmadığını gösteren geçmişe yapılan bir yolculuk. karşılıklı aidiyetin sınırlarını acıyla sorgulayan bu iki karakterin karmaşık ilişkileri çarpıcı olduğu kadar da ürkütüyor. bu hikayede aşk ve nefret, çaresizlik ve karmaşa içiçe geçiyor, geçmişin anıları bugünü değiştiriyor. kurban ne kadar acıya kalıcı olarak dayanabileceğini, fail ise baskı mekanizmalarını ve vicdanının varlığını sorgulamaya başlıyor."

kısacası, son zamanlarda turne programları ile de türkiye'yi gezen bu oyunu gördüğünüz yerde gidiniz. tavsiye ediyorum.
  • escinseller kan veremezler ve bununla ilgili soru "son x senedir homoseksuel iliski veya parali ile iliski kurdunuz mu" seklinde sorulur.

(bkz: cehalet)
    (bkz: kavram karmasasi)
    (bkz: onyargi)
    (bkz: ayrimcilik)
    (bkz: bok yemek)
  • kan verici insan.. vampirler için herkes donör, hergün kan, hergün bayram..
  • (bkz: konor)
  • hollandali progressive thrash metal grubu.triangle of the lost adında birde albumleri bulunmaktadir.
  • unlu $amdan tipi televole mankenlerinden didem erol'un da rol aldigi uzun metrajli film. filmde didem erol ba$kasi icin cocuk doguruyodu. hatta bi programda** film isminin turkce ne anlama geldigi sorulmu$, kendisi de kizarip bozararak ;"ehm..$eyy...verici..ehi ehihihihikiki!" $eklinde cevap vermi$ti.
  • son uygulamalara göre, bağış yapmak için gittiği kızılay kan merkezi'nde; son bilmemkaç ay içinde hiç homoseksüel ilişkiye girdiniz mi, para karşılığı seks yaptınız mı gibi sorularla dolu bir form doldurmak zorunda kalan kişidir bu. sayın osman durmuş, siz o kanı test etmeyi bilmiyor musunuz?!
hesabın var mı? giriş yap