• herhangi bir pink floyd albümünde yer alsa, solosunu david gilmour atsa, ne bileyim, sözlerini syd barrett falan yazmış olsa, "aşmış abi adamlar", "harbi şizofren bunlar" türü yorumlar yapılacak olan şarkıdır.

gelgelelim, arkasından domates biber patlıcan, nane limon kabuğu, ayı gibi şarkılar geldiği için pek ciddiye almıyoruz sanırım.

bu şarkıyı dinledikten sonra insan barış manço'dan daha ciddi işler bekliyor hakikaten. ama çoluk çocuğa vermiş kendisini rahmetli, yazık tek kelimeyle.
  • mayıs 2019. almanyadayım ve 10 günlüğüne gittim. avustralyalı biriyle tanıştım, yeni gelmiş almanya'ya yaşamak için. ülkelerimizle ilgili merak ettiğimiz şeyleri soruyoruz ve genel geçer sohbet yapıyoruz. sonra birden... "ya biliyor musun ben bir şarkı biliyorum sizin ülkenizden sanırım" diyor. ben şaşırıyorum. çünkü eleman yaşadığı kıtadan dolayı fiziksel olarak uzak ama aynı zamanda bilgisiz avrupa ve türkiye'ye dair. ben şaşırıyorum. kim acaba, tarkan mı diye düşünüyorum ve soruyorum. o mu bu mu diye fikir yürütüyorum.. "ya yok ismi öyle değildi" diyor. kara kara düşünüyorum kim olabilir diye. youtube açıyor ve araştırmaya başlıyor. içimden diyorum ki saçma birini mi söyleyecek acaba ve aradan birkaç dakika geçtikten sonra "beriiisss" diyor. telefon ekranına bir bakıyorum... barış manço ve dönence şarkısı... bu şarkının mükemmel olduğunu defalarca söylüyor. benim de çok sevdiğim bir şarkıdır bu parça. şarkıya ve barış manço'ya dair bilgilerle sohbete devam ediyoruz..

"iyi müzik evrenseldir" sözünün karşılığı işte benim için bu şarkıdır..
  • bas gitar nedir diye soran birilerine dinletilecek ilk şarkı.
  • barış manço ve saz arkadaşlarının elinden çıkan zamanın çok ötesinde ve dünya çapında bir eser. baş yapıt.

her dinlediğimde baştan hayran oluyorum. her detayı ayrı güzel. 40 küsür yıl önce müzik alanında nasıl böyle epik bir eser çıkmış ortaya insan gerçekten hayret ediyor. emeği geçenlerin eline emeğine sağlık.

dönence..
    stüdyo versiyonu..
    klipli versiyonu..
    çiçek abbas filminin efsane sahnelerinden..

edit: keyif suruyoruz nicki yazardan demo hali geldi.
  • türk rock müziğinin zirvelerinden birisi olan şarkıdır. grup müziği nedir nasıl yapılır ders niteliğindedir. barış manço şubat 1982 tarihli “tvde 7 gün” dergisine şarkının hikayesini, ne anlatmak istediğini şu şekilde paylaşmıştır:

"dönence dünyanın iki ayrı kutbundaki meridyenlerdir. ve hiçbir zamanda birlikte olamazlar. insanın doğasında da iki zıt kutup vardır. bu kendisinde olmayanı arama içgüdüsüdür. örneğin kış mevsiminde yazın gelmesini bekler yazın da kış mevsimini ararız. insanlar hiç bir şeyin tamamına sahip değillerdir. her şeyin yarısını yaşarlar. örneğin 12 saat geceyi 12 saat gündüzü yaşıyoruz. ama 24 saat boyunca gündüzü veya geceyi yaşayamıyoruz. yani devamlı bir beklenti ve umut içinde yaşayıp duruyoruz. bu beklenti ve umudunda bir sonu yok dönüp duruyor.

işte tüm bu düşüncelerin ışığında dönence doğdu. şarkının müziğini kurtalan ekspres'ten bas gitarist ahmet güvenç ve tumba ritmdeki celal güven isimli arkadaşlarım yaptı. aslında “dönence” yoruma açık bir parça. çünkü bizim dinleyici kitlemiz çeşitli kesimlerden oluşuyor. bu çeşitli kesimlerden gelen insanlarda bu parçadan kendilerine göre bir sonuç çıkarıyorlar. zaten arzu ettiğimiz bu soyut parçadan herkesin arzu ettiği somut sonuçları çıkarmasıdır.

"simsiyah gecenin koynundayım yapayalnız bekliyorum
    uzaklarda bir yerlerde güneşler doğuyor
    görüyorum dönence….."
    bu sözlerle insanların beklentilerini vurgulamaya çalıştım. geceyi yaşayan bir insanın gündüze olan özlemini dile getirdim. çünkü insanlar her gece aynı duyguları duyuyorlar..

"kupkuru bir ağacın dalıyım yapayalnız
    uzaklarda bir yerlerde bir şeyler kök salıyor
    biliyorum dönence…."
    burada insanlardaki tatminsizliği ve olmayanı arama duygusunu açıklamaya çalıştım. devamlı gelecekte olacakları umut ederek yaşayan insanları yani…..”

aynı şekilde trt’de katıldığı programda dönencenin hikayesini kendisinden dinlemek isteyenler için:
    https://youtu.be/3jaer6jsws4
  • barış abi'nin mükemmel sesi, harika bas gitarı, davulu, solosu, sözleri....... mükemmel.

1981 yılında yapılmış bu şarkı hala aynı zevkle dinlenir.

deep purple, led zeppelin gibi grupların arkasından ya da öncesinde dinleyince hiç te yabancılaşmıyor bu şarkı.*
  • gelmis gecmis en saglam turk rock parcalarindan birisi. ozellikle o donemlerde bu kadar iyi bir sound yakalayabilmek bile cok buyuk bir basaridir.

(bkz: kurtalan ekspres)
  • sozleri soyledir:

gün çoktan döndü buralarda
    ve ben simsiyah bir gecenin koynunda yapayalnız bekliyorum
    duyuyorum, görüyorum bir gün gelecek dönence biliyorum

simsiyah gecenin koynundayım yapayalnız
    görüyorum dönence
    kupkuru bir ağacın dalıyım yapayalnız
    biliyorum dönence
    çatlamış dudağımda ne bir ses ne bir nefes
    uzaklarda bir yerlerde türküler söyleniyor
    duyuyorum dönence

simsiyah gecenin koynundayım yapayalnız
    görüyorum dönence
    kupkuru bir ağacın dalıyım yapayalnız
    biliyorum dönence
    çatlamış dudağımda ne bir ses ne bir nefes
    uzaklarda bir yerlerde türküler söyleniyor
    duyuyorum dönence

duyuyorum biliyorum görüyorum dönence
    dönence gün dönende dönence
    bir gün gelecek dönence biliyorum
  • yapıldığı döneme göre fazla bir şarkı bu, onu geçtim şu siktiğimin dönemine göre bile fazla lan.
  • literatüre ilk türk doom metal şarkısı olarak geçtiği söylenir
hesabın var mı? giriş yap