• konu müşteri memnuniyeti olunca mangalda kül bırakmayan, reklamlarında olmadık şeyleri taahüt eden, şöyle kurumsalız böyle yapılanmamız iyi diye sağda solda böbürlenen ancak bir problem yaşadığınızda daha çirkefini göremeyeceğiniz firma. sıfır kilometre araclarını size satana kadar onlardan daha iyisi yok sanırsınız, ancak satış sonrasında bir daha doğuş grubundan araç almaya tövbe edersiniz.

başımdan geçen ufak bir maceramı anlatayım size; 2004 yılı mayıs ayında doğuş otoya bağlı şanlıurfa çakmak otomotivden bir golf v satın aldım. istediğim renk ve motor seçeneği sadece orada vardı. bana aracımı istanbul da teslim edebilecekler mi diye sordum sorun yok dediler ve aracımı istanbulda general otomotivden teslim aldım. 6 yıl sonra bu sene aracımı satılığa koydum. aracıma bakmak için gelen müşterilerin tesbitleri ve daha sonra gösteridiğim 3 adet son derece deneyimli kaportacının raporları sonucunda aracımın tavanının boyalı olduğunu öğrendim. aracın ilk sahibiyim ve tavanı hiç bir işlem görmemiş arabamın tavanı nasıl boyalı olabilirdi. daha sonra idrak ettim ki 0 kilometre aracımı satın alırken zaten tavanı boyalıymış...

bu drumu doğuş oto müşteri hizmetlerine bildirdim onlar da kontrol etmek için en yakın yetkili servise gitmemi söylediler. gittim ve general otonun seyrantepedeki kaporta servisine yönlendirildim. orada kaporta servisinin sorumlusuyla görüşmem söylendi. servis yetkililerinin odasına girdim ve kontrol için geldiğimi aktardım. inanılmaz derecede soğuk ve kaba bir karşılama yaşadım. sanki karşımda yıllardır kavgalı olduğum sevmediğim bir arkadaşım vardı. bana "buyrun dışarda bekleyin şimdi ustamızı gönderiyorum" bakacak aracınıza dediler. orta yaşlı bir usta geldi aracımın tavanını incelemeye başladı. ustaya soru soruyorum cevap vermiyor ne desem ağzını açmıyor. aracıma bakmaya gelmeden önce sıkıca tembih edilmiş müşteriye sakın bilgi verme diye. olur da ağzından bişey falan kaçırır tazminat ödemek zorunda kalırlar. usta ağzını açmadan içeri gitti ve oranın yetkilisi ile konuştu. kaporta servisinin yetkilisi sanki karşısında mahalle bakkalından oyuncak araba almış bir çocuk varmışcasına bir tavırla " bu arabanın tavanında birşey yok " dedi. bende ama 3 tane çok deneyimli kaporta ustasına bir de vw servisine gösterdiğimi ayrıca boya kalınlığı ölçen 3 ayrı cihazla kontrol ettiğimizi söyledim ve tavanın boyandığının kesin olduğunu ilettim. servis yetkilisi bana " o cihazları kullanan insanların bilgisizliği, yanlışlık vardır, o cihazlar kesin sonuç vermez, iyi bir göz ile muayene etmek en iyisidir ve bizim kaç yıllık ustamız boya yok diyor" dedi bana. ve ben her ağzımı açtığım da kaba bir şekilde "bi dakka bi dakka" diyerek sözümü kesip durdu bu adam. sürekli olarak tavan boyası kalın olabilir ama bu sonradan boyandığı anlamına gelmez demeye başladı. bende ozaman aracın şasi numarasını vw nin almanya daki fabrikasına bildirip orjinal boya kalınlıklarının kaydını istemelerini söyledim. " öyle birşey yapamayız almanya öyle kayıtlar tutmaz " dedi. ozaman bu aracın tavanı vw nin fabrikasından tavan boyası kalın atılmış olarak çıkmıştır diye resmi bir evrak hazırlayın bana dedim. öyle bir şey yapamayız kesinlikle dedi. bende aracımı bu şekilde satamadığımı ancak piyasa değerinin çok altına satabileceğimi söyledim. servis yetkilisi de " getirin müşterileri buraya onlara biz anlatalım boya olmadığını " dedi. bende madem aracın tavanı orjinal ozaman siz bu arabayı değerinden doğuş oto nun ikinci el otomotiv grubu olan dod a alın dedim. "öyle birşey yapma yetkimiz yok" dedi. tamam almayın ozaman dod aracılığıyla satalım sonuçta sizden 0 kilometre araç alan biri olarak benden kaynaklanmayan nedenlerle mağduriyet yaşıyorum dedim "öyle birşey yapamayız" dediler. peki ne yapabiliriz ozaman dedim. "biz size yol gösterdik getirin aracınızı almak isteyenleri onlara durumu anlatalım" dedi.

oradan tekrar general oto ya geri döndüm ve müşteri ilişkileri sorumlusuyla görüştüm. aracımı servisin içine koymamı söylediler ve dışarıda beklememi istediler. dışarı çıktım ve 2 dakika sonra geri dönüp içeride ne işler dönüyor diye bakmak istedim. içeri bir girdim 3 tane adam ve müşteri ilişkileri yetkilisi aracımın başında ellerinde de boya kalınlığı ölçen cihaz. bana o cihazlar işe yaramaz diyen yetkililer şimdi aynı cihazla aracımı kontrol ediyorlar. beni görür görmez müşteri ilişkileri yetkilisi elinde boya ölçer olan kişiyi oradan gönderdi. ve gönderdiği kişi oradan giderken "ufak bir opersayon görmüş" diye bir laf etti. müşteri ilişkileri yetkilisine giden adam ufak bir operasyon görmüş dedi dedim. müşteri yetkilisi o başka birşey için söyledi yanlış anlamışsınız dedi. "bu aracı lütfen vw yetkili servislerine gösterin en iyi onlar bilirler deneyin hepsi size tavanında boya yok diyecekler" dedi. karşısındaki müşteriyi gerizekalı zanneden doğuş oto ve yetkililierinden sattıkları araçların markalarının adını batırmamaları adına daha düzgün bir tavır almalarını öneriyorum.

yaklaşık 12 yıldır vw kullanıcısı olan ve 4 kez doğuş otodan 0 kilometre otomobil alan eski bir müşterisine bunu yapan şirket, nasıl olur da müşteri memnuniyetinden bahsedebilir aklım almıyor. nitekim artık vw kullanıcısı değilim ve birdaha da olmak istemiyorum. kimseye de tavsiye etmiyorum.
  • hükümetin vergi oranlarına yaptığı artışa saygı duyduklarını açıklayan şirket...

“ötv artış kararına saygı duyuyoruz. distribütörlüğünü yaptığımız 14 marka ve ürün gamımızda 100'ün üzerinde modele sahibiz. bu çerçevede farklı senaryolar üzerinde çalışmalarımıza hızla başladık.

konuyu tüm birimlerimizle değerlendiriyoruz. ilgili artışın tüketicilerin alım kararlarına olan etkisini gözlemleyerek, uygulamalarımızı hızla hayata geçireceğiz”

vay anasını ya, birçok şirket bu vergi artışlarının tartışadursun adamlar dünden razı... iktidar sevgilisi olmak bu olsa gerek...
  • altı üstü osruk vw polo'yu bile sanki mercedes satarmışçasına siparişle getiren sopalık heriflerdir bunlar. polo lan bu? size showroom'a yan yana 10 tane q7 dizin demiyoruz olm, polo diyoruz, lazım olan adam gelsin o gün sürsün sonra beğensin alsın hemen, hani diğer markalarda olduğu gibi?
    zaten peynir ekmek gibi satacak b segmenti bi araba? yok.
    sattıkları en sikko aracı bile bi sipariş seremonisi eşliğinde satacaklar ki sattıkları şey cool görünsün, fiyatında bi pazarlık olmasın...
    2.0tdi passat'ı bmw 3.20d fiyatından vermeye kalkıyorsunuz, iyi misiniz? ne içiyorsanız ben de aynısından istiyorum.

audi a1 için belirledikleri sapık fiyatlar bi taraflarında patladı nasıl sevindim... kaç tane sattılar, daha doğrusu satabildiler o a1'den çok merak ediyorum...
    bu paradan bu araba gitmez dediğimizde showroom'larınızda o satıcı kızlarınızın afta tafraları nasıldı? "şimdiden siparişler yığıldı beyfendi"... bok! istanbul'da adam başı 3 mini cooper 5 a3 düşen yerlerde bile daha 1 tane a1 görmüşlüğüm yok be...
    normalde audi bişe çıkarsın da biz de alalım diye sıraya giren yüzlerce zengin varken ortalıkta, onlar bile
    60bin liraya makyajlı polo almanın manyaklık olduğunu farketmişlerken doğuş, bundan sonra işin zor senin... beter ol...
  • mersindeki servislerine küçük bir boya işlemi için bıraktığım aracımdan parça çalınan servistir.

aracın depo kapağını, ön cam kısmında bulunan plastik bir parçayı basbayağı çalmışlar. depo kapağı değiştirilmiş, kısa kordonlu bir kapak takılmış. diğer parça ise yok. gitti gider.. aradım şikayet ettim, sikine bile takan olmadı. bol bol "efendim" diyen bir bayan böyle birşey olmayacağını söyledi durdu.

"bakın arabamdan parça çalınmış, bunun yapıldığı yer ise sizin yetkili ilan ettiğiniz servis, bunu en azından bir araştırın, kamera kayıtlarına falan bakın, böyle birşey yoksa beni hakaret ve iftiradan mahkemeye verin" diyorum, "efendim böyle bir şey söz konusu olmaz" ..

yaptıkları iş ise yerin dibine batsın. işlem yapılalı 6-7 ay oldu, boyadıkları yerdeki vernik kısım kısım atmaya başladı bile. zaten bu parçanın şeklini de bozmuşlar. dangalak dangalak iş yapmakta maşallah üzerlerine yok.

plakam 51 ey 022, bunu okuyan servis yetkilisi varsa diye yazıyorum ve hala daha hırsızlık konusunda ısrarcıyım.
  • mülakat aşamasında "ekstra mesai karşılığında ücret talep etmeyeceğim" şeklinde bir madde imzalatan firma.

özel sektör, 21. yüzyılın kölelerini işe çağırıyor...
  • türk insanındaki şu anlamsız vw fanboyluğu varken bunlara bir şey olmaz, aq sırf adı yüzünden hiçbir şeyi olmayan aracı bilmem kaç ay sonra gelmesi için peşin parayla satın alanlar var, bu olaylar bitsin yine millet 3-4 ay sonra meksika'dan gelecek polo'ları, jetta'ları peşin parayla almaya devam edecek.
  • 10 aydır çözümlenmeyen dsg şanzıman meselesi sebebiyle temsilcileri general oto'da serviste yatan aracım için günlük 50 lira park ücreti ile 15.000 lira borç çıkarmışlar bana. şimdi iş seyahati dönüşü evde tebligatı buldum.

güldürdüler gece gece. allah da onları güldürsün(!).

(bkz: iyi niyet garantisi/#45733316)
  • ntv'nin mundar edilmesi, ruşen çakır, banu güven gibi pekçok değerli insana sepet havası çalınmasıyla zaten bu açıklamaları üstü kapalı yapmışlardı. bu kesmemiş olacak ki, artık basın açıklaması yoluyla "kızlar gidişine, ben duruşuna hastayım başbakanım" boyutuna geçmişler.
  • bir arkadaşım kendilerini vw almanya'ya mail yoluyla şikayet etti. kendisi dizel polo almak için bir vw bayii'sine gider, adama verdikleri cevap elimizde araç yok 6 ay bekleyin anca o zaman belki gelir. size yardımcı olamıyoruz.

yahu polo için 6 ay beklemek nedir? doğuş otomotiv müşterilerine değer vermeyen terbiyesiz bir firma. adamlar o kadar utanmaz ki, 45bin tl para verip otomobil alacak olan müşteri umurlarında bile değil. sonra kendisi gitti clio dizel aldı ardından vw almanya'ya şikayet mail'i attı ve doğuş oto'nun 6 ay beklersiniz, 8 ay beklersiniz yalanını iletti. hala bu yalana inanan var. dsg şanzıman için ekstra bekleme süresi verip "efendim dsg'ler japonya'dan geliyor malum tsunami" yalanını söyleyen satış elemanları bile mevcut.

arkadaşlar vw polo dediğimiz standart bir binek araç maksimum 1 gün üretimi sürer testler falan derken 2 güne çıkar bu sadece bir otomobil için geçerli adamlar aynı anda binlerce araç üretiyor vw'nin kaç tane fabrikası olduğunu hesaba katın.

umarım vw biraz duyarlı davranır ve bu mail'i ciddiye alır. kendisine şöyle bir cevap gelmiş;

--- spoiler ---

dear xx

we regret that you felt compelled to move to one of our competitors.

you will appreciate that we were not exactly delighted by your decision since no automobile manufacturer likes losing a customer. your decision will certainly be of interest to our service organisation in your country, and we have therefore informed our importer

dogus otomotiv
    servis ve ticaret a.s.
    atatuerk mahallesi, anadolu caddesi no: 22
    41490 sekerpinar-çayirova/kocaelı
    turkey
    phone: +902123350444
    e-mail: info@vw.com.tr

about your correspondence.

ın conclusion we wish you luck with your new car; at the same time we hope you will not generalise from your experience, and that some day we shall be able to welcome you back as our customer.

yours sincerely,
    i.v. holger andres i. v. maurizio meloni

volkswagen ag
    38436 wolfsburg
    tel +49 (0) 1805 865579*
    fax +49 (0) 1805 329865*
    mail to customercare@volkswagen.com
    homepage http://www.volkswagen.de/
    --- spoiler ---

yine ayrıca bir arkadaşım 2007 yılında mercedes a serisi otomobil almıştı. kendisi aracı aldıktan 2 yıl sonra park halindeyken birisi gelip arkadan çarpmış ve bu da servise götürmüş. daha sonra araç orijinal servisteyken kendisine "bu araç takla atmış sol tarafı komple değişmiş" diye bir bilgi verildi. arkadaşım gitti görüştü mercedes bayii ile adamlar bu olayı ısrarla reddediyor ama bizimkinin elinde expertiz raporu var.

almanca bile eşi mercedes almanya'yı aradı ve ellerindeki expertiz raporunu almanya'ya yolladılar. ayrıca otomobilin fotoğraflarını yolladılar falan filan. 1 hafta sonra mercedes bayii kendisini aradı ve otomobilin tırdan indirilirken düştüğünü itiraf ettiler daha sonra kendisine otomobilin 2009 yılındaki değerinden para iadesi yaptılar.
  • yaşadıklar stokholm sendromu mu yoksa adaletsiz kalkınma mı acaba? benim tahminim 2. seçenek olduğu yönünde.
hesabın var mı? giriş yap