• ortalama 5-6 yılda bir albüm çıkaran metallica grubu, eğer bütün parçaları şimdikilerden daha iyi olan bir albüm çıkartmazsa metallica'nın gelmiş geçmiş en iyi parçaları listesinde yerini garantilemiş parçasıdır.

1986 yılında çıkan master of puppets kasedinin ikinci yüzünün ilk parçasıdır.

- ilk kez 14 eylül 1985 yılında, yeni çıkacak albümün hit parçası olarak almanya'da çalınmıştır. video

- metallica, şu ana kadar konserlerinde bu parçayı 150 kereden fazla çalmıştır.

- yapımında büyük emeği geçen ve kill 'em all albümünün isim babası cliff burton, bu parçayı canlı olarak sadece üç kere çalabilmiştir. kendisinden sonra katılan bas gitaristler ise adam başı elliden fazla çalmışlardır.

- dünya çapında ünlü müzisyenler tarafından yapılmış en sağlam sistem eleştirisi barındıran parçalardan biridir. bir diğeri michael jackson'ın they don't care about us parçasıdır mesela.

- metallica'nın en hakkı verilmeyen parçalarından biridir.

- aşırı derecede antimilitarizm içeren söz konusu parçada, askerlik kurumu ve savaş lanetlenir. ancak bu "lanet olsun size" şeklinde yapılmaz. tersine, bir komutanın ağzından yazılmıştır.

- bu şaheser parçada, metallica'nın ilk albümüne* de ismini veren kill them all ifadesi yer almaktadır ve bildiğim kadarıyla bu söz öbeğinin geçtiği tek parçadır.

- türkçe'ye kullan-at kahramanlar olarak çevrilebilecek bu parça, 21 yaşında bir gencin ailenin pompaladığı milliyetçi duygular yüzünden nasıl beş dakikalık kahraman olmak uğruna öldüğünü anlatır. komutan der ki;

twenty one, only son (21 yaşında, tek çocuk)
    but he served us well (ama bize iyi hizmet etti)
    bred to kill, not to care (öldürmek için yetiştirildi, umursamak için değil)

do just as we say (biz ne dersek onu yap)
    finished here, greetings death (burada işi bitti, merhaba azrail)
    he's yours to take away (artık senindir)

- insanların nasıl birer istatistik olmak için ömrünün baharında canlarını verdiğini anlatır.

- parçada iki farklı ağızdan, diyaloğu anımsatan bir söz dizisiyle dinleyenlere seslenilir. bunlar, öl diyorsam öleceksin diyen komutan ve ölmek için doğdum diyen genç asker ikilisidir.

- şarkının son kısmında komutanın sarf ettiği sözler ise aslında söz yazarının gözünden, komutanın düşünceleridir:
    back to the front (yürü cepheye)
    you coward (seni korkak)
    you servant (seni köle)
    you blind man (seni kör herif)

- kirk hammet, bu şarkıyı sevmeyenleri metallica düşmanı ilan etmiştir.

son madde tabi ki de kocaman bir yalan :)

işbu giriyi yazmam için ilham veren rockandroll rules rumuzlu yazara (bkz: #110402375) girisinden dolayı teşekkür ederim.
  • youtube'da metallica'nın bu parçayı daha master of puppets albümü çıkmadan çaldığı bir canlı performansı vardır. izleyince ağlamak istersiniz, o günleri yaşamış olmak istersiniz. performans, albüm kaydına neredeyse bire bir yakındır, grup elemanları gençtir, heyecanlıdır, enerjiktir. james abimizin sesi tizlidir, tükürüklüdür, gazdır. lars her notayı hissederek çalar, öyle bitse de gitsek modunda, geçiştirmez davulu. sahnede bir cliff burton vardır. ah o adamları o günlerde tanımak vardı...

http://www.youtube.com/watch?v=novavpbhbfm
  • türkçesi "tek kullanımlık kahramanlar" olan metallica şarkısı.savaşmak ve öldürmek üzere yetiştirilen zihni körelmiş bir askeri anlatan,metallica'nın en çok mesaj verme kaygısı taşıdığı albümünün (bkz: master of puppets),en anlamlı şarkılarından biri.

hayatım doğumumdan önce planlanmış,söyleyebilceğim hiçbirşey yoktu
    kendimi görme şansım yoktu,gün be gün biçimlendirilirken
    geriye baktığımda anlıyorum,hiçbir şey yapmamış olduğumu
    ölmeye bırakıldım tek dostumla
    silahımı kavrıyorum yalnız başıma
  • metallica'nın gelmiş geçmiş en sert şarkılarından biri.*
  • turkce meali

goruyorum ki cesetler meydani doldurmus, ac kahramanlar bitmis
    askercilik oynayacak kimse yok artik, rol yapacak hic kimse
    korlemesine kosuyorum olum tarlalarinda, herkesi oldurmek icin yetistirilmisim
    bana bictikleri rolun kurbaniyim
    dusene kadar bir hizmetkar

asker cocuk, kilden yapilma
    artik bos bir kabuk
    yirmibirinde, tek evlat
    olsun iyi hizmet etti bize
    oldurmek icin yetistirildin, umursamak icin degil
    sadece dedigimizi yap
    burada isimiz bitti, selamlar olum
    senindir alabilirsin

cepheye don
    soyledigimi yapacaksin, soyledigim zaman
    cepheye don
    oleceksin, ben ol dedigim zaman
    cepheye don
    seni korkak
    seni usak
    seni kor adam

makineli tufegin takirdisi, bana viz gelir
    saatin tiklamasi gibi, alistim bir sekilde
    daha cok adamsin daha fazla rutbe aldikca, san avciligi revacta
    goruyorum ki cesetler meydani doldurmus
    katliam bitmeyecek

artik bos bir kabuk
    yirmibirinde, tek evlat
    sadece dedigimizi yap
    senindir alabilirsin

cepheye don
    cepheye don
    cepheye don
    seni korkak
    seni usak
    seni kor adam

neden, oluyor muyum?
    oldur, korkun olmasin
    yalan [soyle], yalandan beslen
    cehennem, cehennem burada

ben olmek icin dogmusum
    hayatim dogmadan planlanmis, soyleyebilecegim hic birsey olmadi
    kendimi tanimaya vaktim olmadi, gun be gun sekillendirilirken
    geriye bakiyorum da, hicbir sey yapmamisim
    tek dostumla biraktilar, olmem icin
    yalniz basima silahimi kavriyorum

artik bos bir kabuk
    yirmibirinde, tek evlat
    sadece dedigimizi yap
    senindir alabilirsin

cepheye don
    cepheye don
    cepheye don
    seni korkak
    seni usak
    seni kor adam
    cepheye don

cevirmenin notu: dorduncu misranin cevirisi biraz fazlaca yorumlayarak yapilmistir idare edin. orijinali olan "victim of what said should be" lafinin kus edilmemis hali 'i'm a victim of what it's said i should be' olmalidir. yani bana olmami soyledikleri kisi oldugum icin bir kurbanim manasina gelmekte.
  • metallica'nın en muhteşem albümünün en sert ve en akılda kalıcı parçalarından birisi. fazlasıyla bağımlılık yaratır, inanılmaz riffler, sololar, cliff ve lars performansı ile insanı zıp zıp zıplatır. benim için metallica'nın en sert parçasıdır ve thrash tarihinin de en iyi 10 parçasından birisidir.
  • kimse söylememiş ama solosu harikadır. hatta en sevdiğim metallica solosudur.
  • metallica'nın 2007 bridge school benefit konserinde yepyeni akustik bir düzenleme ile, neredeyse sözleri dışında tamamen değiştirdiği, mükemmel bir versiyona sahip olan şarkı. bu versiyonu dinledikten sonra rahatlıkla bu adamların hangi tarzda müzik yaparlarsa yapsınlar başarılı olacaklarına gönülden inanıyorsunuz.

burdan buyrun : http://www.youtube.com/…tvykqsflrmk&feature=related
  • kullan-at kahramanlar.
  • master of puppets'in şimdiye kadar yaklaşılamamış standardı içinde çok önemli yeri olan gelmiş geçmiş en gaz şarkılardan biri. 27 temmuz'da canlı çalınırsa eğer torunuma anlatmak zorunda kalacağım bu tarihi anı. sonra bu tarihlerde "eaabbi metaalikaa bozuldu yeaa" cı gençler yaşadığını söyleyeceğim birlikte kopacağız.
hesabın var mı? giriş yap