• bu konuda bir anımı paylaşmak isterim. yıl 2004, 20 yaşındayım, şahıs firmama dış ticareti de eklettim. sebebi rusyaya ayakkabı ihraç etmek istememdi. sordum soruşturdum dediler itkib e üye olacaksın, istanbul tekstil ihracatçıları birliği imiş. oldum.

sonra rusyada tedarikçi bulmaya geldi sıra buldum. 2400 çift sipariş aldım. gittim aksaraya. bi sürü atolye ve üreticilerin dükkanları vardı. cebimde 30-40 bin nakitle gidince (herkes vadeli alıyormuş) etrafıma doluştular. inci marka ayakkabının mağazada 150 liraya sattığı ayakkabıyı 17 liraya üreten atolyeden bende ayakkabı ürettirdim. hazır olanlardan aldım.

asıl komedi şimdi başlıyor. opel astra aracımı bagaj ve koltuklara dolduracak şekilde 20-25 seferde aldığım ayakkabıları eve taşıdım. evde koliledim. ( ev artık labirent gibi olmuştu tuvalete girmek için kolilerin arasından geçiyodun ve babam çok sinirliydi ) sonrasında bir araç kiraladım ve avcılar tarafında gümrüğe yakın bir depoya taşıdım kolileri. ordaki bir nakliyeciyle anlaşmıştım çünkü.

tam araca yüklenecek ayakkabılar biri dedi ki "çeki listesi nerde?" dedim o ne amk? meğer her kolide ne olduğunu teker teker yazman gereken bir liste varmış. e dedik yaparız. maliyet artmasın diye 100 kadar koliyi teker teker açıp çeki listesi yapıp tekrar koliledim. sonra dediler ki "malzeme türü, fiyatlarda yazmalıydı çeki listesinde" dedim "sağolun amkmun çocukları bunları taksit taksit söylüyosunuz". tekrar 100 koli aç yaz kolile.

neyse çeki listem de tamamdı. nakliyeye 2 gün kala dediler ki "bu markaların sana ihracat izinlari varmı?" dedim gene sağolun. gittim aksaraya teker teker ihracat izni aldım üreticilerden. ama tabi tahmin edersiniz gümrükte benim kolileri açsalar gene bi sıkıntı kesin çıkacak. okadar amatörüm ve tek başımayım. millet kaç kişilik kadrolarla yapıyor bunu.

neyse mallar çıktı yola. orda moskovadan gorkiye taşınması gerekiyor malların ben bu arada orda araç ayarlamaya çalışıyorum. buldum birini. adam dediki "direk senin malları taşırsam 2000 dolar, beklersen arabayı doldurup gidersem 1000 dolar" dedim direk taşı. eyw dedi attım 2000 doları. 10 gün falan sora mallar moskovadaydı. dedim çıkıyomusun bugün, dedi "arabayı doldurmayı beklicem". lan dedim "göt" senle öylemi anlaştık? adam demez mi "istersen yakım ayakkabıları" diye. mecburen bekledim arabasını doldurmasını.

velhasıl mallar ulaştı zorlu bir yolculuk sorası siparişi verene. ben fiyatlarken dolar 1.32 idi, param geldiğinde dolar 1.17 olmuştu. tüm kârım kurda eridi. sanırsam ihracatın tüm zorluklarını yaşamıştım o süreçte.

sonra da bir daha bulaşmadım.
  • dıs ticaretle ilgili bilmek istediğiniz herşeyi http://www.mevzuat.net/ adresinden öğrenebilirsiniz.
  • türkiye'de ki modu sürekli açık olan ticaret biçimi.

(bkz: dı$ ticaret açıgı)
  • 16 yıldır çalışmakta olduğum meslek. her meslekte olduğu gibi severek yaptığın müddetçe son derece zevkli ufuklarını açacak bir işkolu. donanımlı olmak son derece önemli. iki dil bilmek şart. sadece dil bilmekle de yetmiyor iş. olayın pazarlama ve operasyon kısmına da hakim olabilmelisin.her dil bilen bu işi yaparım da diyemez. çok yönlü düşünce ve sabırlılık gerektiriyor. farklı ülkelere gidip oraları da görmek bonusu
  • bir ülkenin sınırları ötesinde yapmış olduğu mal ve hizmet alım-satımına denir .
    ki bazı tanımlarda belli bi dönemde(1 yıl gibi) yapılan alım-satım olarak belirtilir bi anlam veremem ...
    dış ticaret derslerinde sınav sorusu olarak karşımıza çıkar(dı) puan hanemize kafadan 10 puan eklenirdi
  • dış ticaret bilinçsiz toplumlarda tehdit, bilinçli toplumlardaysa kara dönüşür. bir ülkenin eğer ithalatı ,ihracatından fazlaysa ekonomik büyüme asla gerçekleşemez. bu fabrikaların kapanmasına,üretimin azalmasına hatta işsizliğin ve alım gücünün düşmesine neden olur.
  • nasıl edilir, kursa gidilmeli mi, ne yapılmalı diye merak ettiğim meslek dalı.
  • uzmanı olmak mümkün http://www.tdvsem.com/
  • üretim fazlasını diğer ülkelere satarak elde edilen değer. iki yönden evladır. ilki, yerli üreticiyi korumak için kota koymak. diğeri ise ithal mala konan verginin yerli mala konan vergiyi ikame etmesi. osmanlı imparatorluğunun batış sebeplerinden birisidir. günümüzde abd için de geçerlidir. sürdürülebilir dış ticaret fazlanız yoksa batarsınız.
hesabın var mı? giriş yap