• senelerdir nasıl oluyor da diş fırçasının üzerine sıktığımızda çizgili çıkıyor anlayamadığım mystery, yani tüpün içinde çizgili durmuyor* ve tüpün başında içinden kırmızı kısımların geldiği bi parça da yok*.
  • üzerine damladığı kıyafeti beyazlattığı kadar dişleri beyazlatabilseydi şayet, bütün dünya izzet altınmeşe kıvamında geziyor olurduk.
  • küçükken "lan bu diş macunu dişlerimi beyazlatıyorsa, suratımı fırçalasam acaba beyazlar mıyım?" diye düşünürdüm.*

edit: zenci değilim, adanalıyım.
  • ucuzu da pahalısı da aynı işi yapar,florürlü olsun yeter. diş hekimiyim ,kendi aileme, küçük kardeşime ne öneriyorsam(özellikle flor konusunda) aynısını yazacağım buraya.çünkü insanların florürle ilgili hassasiyeti çok fazla. yanlış bilgiler var ve macun çeşitleri kafa karıştırıcı, gereksiz para verilen macunlar var veya yanlış kullanımlar var örneğin dişim beyazlasın diye dişini daha da sarı olmasına neden olanlar vs. vs. derliyorum şimdi:

diş temizliğini ne için yaparız?bakteriyel plağı kaldırmak için.bunu kim yapar?fırça.
    yani sanılanın aksine temizliği macun değil fırca yapar.biz macunu florür içeriği nedeniyle kullanırız,yoksa macunun en ucuzu da, atıyorum aloeveralısı, aktif karbonlusu da aynı işi yapar:kayganlaştırma,fırcalamayı kolaylaştırma.

birbirlerine göre üstünlüğü olan macunlar vardır ama bu üstünlük macunun tipindedir,aloe verasında veya x markası olmasında değil.macun tipleri çok uzun bir konu,onları zaten diş hekimiz size gerekirse önerir,sıradan halksanız,florlu olması yeterlidir.

diş temizliği için gerekenler önem sırasına göre;
    fırça,diş ipi,macundur.
    `diş fırçası diş ipinin görevini hiç bir şekilde ya-pa-maz`.ilk ikisi gereklidir.iki kez fırca, bir kez ip yapmak yeterlidir.gelelim macuna.

diş macunu florürlüyse sizi yaklaşık 12 saat korur,böylece gün içerisinde yemek yiyip dişinizi fircalamadıgınızda dişiniz direkt çürümeye başlamaz,süreci yavaşlatır.yani florürsüz bitkisel macunlar gereksizdir,sadece fırçayla fırçlasanız da aynı olur.çünkü biz macunu sadece floru için kullanırız.yani bitkisel macunlar "flor zararlı" haberlerinin ekmeğini yerler,ticari bir olaydır.

peki flor zararlı mı?
    flor 2 yolla kullanılır:
    1.topikal(diş macunu gibi dişin üzerine,yutulmadıgı için kana neredeyse karışmaz,önemsenmeyecek derecede,bazı yiyeceklerin içeriğinden az bile)
    2.sistemik(ağızdan tablet yoluyla alım gibi sindirimle kana karışan)

işte.gazetelerin haber yaptıkları ` yol, sistemik yoldur.yani diş hekimlerinin artık rutinde kullanmadığı yol`.onların tek kazancı tıklanmak, bitkisel macun piyasası oluşturmak.biz size macunu anlatınca para kazanmayız,hatta siz florürsüz macunla fırçalayıp dişinizi çürütürsünüz biz daha çok para kazanırız yani olan size olur.yani sizi niye florla zehirlemek isteyelim?bize yararı ne bunun?

siz bilirsiniz diyeceğim ama olan cahil ailelerin çocuklarına oluyor.kaç çocuk gördüm,tüm dişleri çürümüş ama annesi "babasına soralım" diyor? çıl-dır-rır-sın.babası kim de ne bilcek?ataerkillikten belli,babası da tahmin ettiğimiz üzre flor cilasına izin vermeyen bir bey çıkıyor.o çocugun, bizim 5 dklık işlemizle durdurcağımız çürüğü,ilerlemeye devam ediyor.çocuk bir dahakine o dişi çektirmeye geliyor.iğneyi görünce ağlamalar çığlıklar..çekilen dişin yerine yer koruyucu yaptırmaması sonucu beş yıl sonra ortodontik tedavi gereksinimi.. sosyoekonik durumu olmayan ailenin bu parayı karşılayamaması.çocuğun çirkinim diye özgüvensiz olması...olaylar zinciri böyle uzar gider.
    işte gazetelerin yaptığı bu.

flor,bir çok yiyecegimizde var,çay mesela.azımsanmayacak derecede flor içeriyor.hatta kahvehanede sürekli çay içen amcalarda çürüğün daha az olduğuyla ilgili çalışma yapan bir asistan vardı.kısaca florür yiyeceklerimizde de var.ve biz yiyeceklerdeki floru sistemik yolla alıyoruz.macunda ise topikal.yani yutmuyoruz.

-çocuklarda kişisel görüşüm-
    florürlü macuna geçişte çalkalamayı öğrenme zamanına göre kullanım.
    eğer çocuğunuzun çürüğü yoksa ve dişlerini her gün siz fırçalıyorsanız (onun fırçalamasına ek.çünkü fırçalamayı öğrenmesi lazım),çocuk ağzını çalkalamayı yani floru uzajlaştırmayı öğrenene kadar; florsuz kazein vs içerikli bioktif macunlar kullanabilirsiniz,ben öyle yaptım kardeşime.çünkü günde iki kez kendim fırçaladım,çünkü çocukların el becerisi eksiksiz temizlik için yeterli olmuyor.eğer dişinde hiç çürük yoksa bu yöntemi kullanabilirsiniz, dişi çürümez.

ama eğer dişinde çürük varsa,siz her gün kontrol edemiyorsanız o zaman florsuz macunla, o diş çürür.net.onca şekere çikoltaya diş dayanmaz. florlu macun gerekir.yaşına,çürük riskine göre ppm. doktorunuz çocugunuzun ağzına göre size söyler zaten.

cocuklarda eğitim çok önemli.
    küçüklükten önemini kavrarlarsa sizden daha iyi bir fırçalayıcı olurlar.mesela benim 6 yasındaki kardeşim her gün diş ipi yapıyor.kendisi.çünkü onu eğittim. annem bir gün " dişini fırçaladın ip yapma boşver" diye masal okumaya götürmüş,uyumaktan kaçmasın diye de masal okurken kapıyı kilitliyor. neyse.bizimki kapıdan çıkamadığı için kapıyı yumrukluyor,ben sese koridora çıktım bir baktım çocuk:"abla annem ip yapmama izin vermedi beni kurtar,mikroplar dişimin arasına kuscak" diye ağlıyor??o kadar önem veriyor.neden?çünkü gece dişine mikroplar kusardiye kaç yıldır eğitim veriyorum, oyunlarda bebeklerine dolgu yapıyoruz beraber,dişini fırçalamayan bebeklere kızıyoruz. eğitim sizin elinizde.

macun tipleriyle ilgili yapılan bazı hatalar:
    1.beyazlatıyorum iddialı macunların aşındırıcı miktarı fazladır,uzun süre bu macunlardan kullandığınızda mine aşınır ve dişin dentini daha çok görülür.ve dentin minenin aksine sarıdır.yani amacınızın tersine bir sonuç elde edersiniz.

2.aloe veralı vs diye macuna çok para vermek.
    bu hata dermokozmetik ürünlerde de yapılır.ticari bir kandırmacadır.deterjan içerikli yıkayıcılar(yüz yıkama jeli,macun) içerisinde azıcık aloe vera içerse nolur içermese nolur. yıkanıp gidecek.o harsh deterjanın yanında sen içine nem bombası koysan ne işe yarar.
    yani yıkama aşaması ayrı nemlendirma aşaması ayrıdır.gidip de nemlendiricide olmasını istediğin maddeyi yıkayıcıya koymazsın.koyarsan da etkisi neredeyse olmaz.alfığın etki verdiğin parayı karşılamaz kısaca.

3.markaya para vermek. lisedeyken o öğrenci halimle bir para dökerdim macuna sırf daha kaliteli olsun diye.diş hekimliğinde öğrendiğim ilk şey florlu olsun yeter oldu.macun=flor.
    florsuz macun=hiç bir şey.nokta.

4.macundaki slsye hassasiyeyiniz vars slssiz macun alın.sls sadece köpürmeyi sağlar.temizlik hissi içindir.temizlik hissi ise iyi bir fırçalama tekniğiyle olur.

yoruldum.
    bu konular böyle uzayıp gidiyor son bir şey daha söyliyim kapatayım:

diliniz fırçalayın.yemek dökülmüş bir halıdır dil. nefesinizin kokma sebebi %90 dildir.
    ve ve ve: diş ipi bakım turnusoludur.diş ipi temiz insan turnusoludur, her gün ip yapmak sorumluluk turnusoludur.diş ipi herşeydir.
    (bkz: ölürken diş ipi diye sayıklayan kız)

edit:yazım yanlışı düzelttim. başka varsa da düzeltemem malesef ki.yazı destan olmuş zira.
  • yillardir pompalanan tv reklamlarina gore neredeyse her hafta bir oncekinden cok daha gelismis yeni bir modeli cikan ve bu muazzam gelisim hizi dogrultusunda yaptigim hesaplamalara gore simdiye kadar coktan dunyayi ele gecirmis olmasi gereken; ama gel gor ki daha tupun icinden bile cikamamis madde.
  • susatır.

reklamlarda "susatmayan diş macunu" diye bir slogan görmek istiyorum artık.
  • dikkat ettim, neresinden sıkarsanız sıkın sonucu değişmiyor hiç. o nedenle stres yapmaya gerek yok hiç. ayrıca diş macunu sıkma konusunda kriterleri kim belirliyorsa onun da amınakoyım. evet.
  • iyice azaldığında her gece kesin olarak bittiği kanısına vardığımız fakat yenisi alınmadıkça içinde her zaman bir fırçalamalık miktarı daha bulunduran bereketli bir şey
  • nasil calistigini cidden merak ettigim sey. zaten bu aralar nasil olduysa islerin kimyasina merak sardim, hayat ne tuhaf tepkimeler falan.

siz bununla sadece dis fircalandigini, bu enteresan icadin sadece o ise yaradigini mi sanıyorsunuz?

yo dostum...

ilk kesfimiz, dis macununun yaniklara suruldugunu ogrenmekle olmustu. cok kucuktum, ev cok kalabalikti, misafirin cayi artik sehpa mi yetmedi nedense yerde duruyordu, cay tabagina basmam neticesinde yeni doldurulmus cay oldugu gibi ayagima indi. ciyaklamamla birlikte dis macunu cikageldi ve o kadar. gerisi yok. aninda gecti her sey.

cok uzun yillar sonra, bu kez yutup vesilesiyle, dis macununun araba farina da iyi geldigini ogrendik. tam olarak nasil arayinca ciktigini hatirlamiyorum, toothpaste car falan bi sekilde bi bakin. dis macunuyla temizlenen far hakikaten piril piril oluyor. teyitli bir bilgidir.

son olarak bugun, dis macunuyla utu tabani temizledim. repeat: dis macunuyla utu tabani temizledim. ya bu cok komik bisey degil mi shfjsfhah sabahtan beri guluyorum.

utuyu en sicak halindeyken masasina oylece koyuverdim. iki saniye ya, iki saniyede masanin ortusunu almis alet. yapisti kaldi tabanina. google'a sordum once "bir beze beyaz sirke damlat sonra orayi utule" dedi. denedim calismiyor. bu arada eve neden beyaz sirke almis olduğumuzu hatirlamadigim gibi onunla ne yapilacagini da bilmiyorum.

sonraki google sonucu: dis macunu.

utu sogukken tabanina sürüyorsum bunu. sonra isitip yine bez mez biseyler utuluyorsun. ve ta daaa, butun kir o beze geciyor. tertemiz. harika temiz.

daha baska ne islere yaradigini henuz bilmiyorum ama hayatin dis macununu karsima muhtelif sekillerde yine ve yine cikaracagindan eminim.

ne guzel malzemesin sen dis macunu abla :*
  • fiyat konusunda ciddi sıkıntıları olan maddedir. colgate'in 2 liralık macununu kullanıyorum ama bakıyorum aynı rafta yine colgate'in 15-20 liralık macunları da var. ikisinin de üzerinde şöyle süper böyle beyazlatıcı v.s. yazıyor. ulan bizim iki liralık da beyazlatıyorsa hatta süper formülse niye 15 lira verip diğerini alayım. var bir sıkıntı.
hesabın var mı? giriş yap