• retrospektif baktığımda kariyeri film senaryosuna en uygun basketbolcu olduğunu görüyorum.

ufak bir kasabada doğup keşfedil. lige yabancıların küçümsendiği yıllarda gir. kariyerinin başında bocala. çalış, çalış, çalış.

allstar olarak kendini kanıtla. oynadığın en yetenekli ve en yakın arkadaşın takımdan ayrılsın. çalış, çalış, çalış.

süperstar olarak kendini kanıtla. nba finaline çık, 2-0 önde ve 3.maçta da farklı öndeyken nba tarihinde görülmediği kadar çok serbest atış düdüğü çalınmaya başlansın. dramatik şekilde seriyi kaybet. çalış, çalış, çalış.

mvp olarak kendini kanıtla. normal sezonu açık ara önde ve favori bitir ama ilk turda elen. çalış, çalış, çalış.

zirve dönemin geçiyor derlerken yine kariyerinin sonuna gelip şampiyonluk kazanamamış önemli oyuncuların bir araya geldiği kadroya lider ol. takımın en skorer ikinci oyuncusu sakatlanıp sezonu kapasın. kimse şans vermezken playoff'ta son şampiyon lakers'ı süpür, geleceğin üç mvp'sini barındıran thunder'ı ez, finalde rakip daha önce finalde karşılaşıp yenildiğin bu sefer üç hall of fame oyuncuya sahip daha güçlü bir heat olsun. hasta ol, serinin büyük kısmını 39 derece ateşle oyna. geriye düş, geriden gelip şampiyonluk kazan.

bayrak adam olarak kariyerinin başından sonuna takım değiştirme. lige girdiğinde dalga geçilen takımını saygın bir takım halinde bırak. başlattığın uzun şutör akımıyla oyunun oynanışını değiştir. en çok sayı atanlar listesine tepeden gir. hall of fame seçil. forman emekli edilsin. heykelin salonun önüne dikilsin. ismin şehirde bir caddeye verilsin. pozisyonunda tarihin en iyisi olarak anıl.

ne hayat ama!
  • nba champion (2011)

nba finals mvp (2011)

nba most valuable player (2007)

13× nba all-star (2002–2012, 2014–2015)
    4× all-nba first team (2005–2007, 2009)
    5× all-nba second team (2002–2003, 2008, 2010–2011)
    3× all-nba third team (2001, 2004, 2012)
    50–40–90 club (2007)
    nba three-point shootout champion (2006)
    nba shooting stars champion (2010)

dallas mavericks all-time leading scorer

fıba world cup mvp (2002)

fıba eurobasket mvp (2005)

6× euroscar player of the year (2002–2006, 2011)
    5× eurobasket's all-europeans player of the year (2005–2008, 2011)

2× fıba europe player of the year (2005, 2011)

mister europa player of the year (2005)
    silbernes lorbeerblatt (2011)
    german sports personality of the year (2011)

nba all time 6th leading scorer

başarıları bulunan kariyeri rekorlara doymamış ve basketbolu bıraktıktan sonra da basketbolun emekli tanrıları arasında yerini alacak olan, avrupa' nın yetiştirdiği en büyük yıldızlardan birisidir. abartılmış bir kariyeri vardır gerçekten. adam yaratılırken abartılmış.
  • 2011 nba finallerinde 40 küsür derece ateşle oynadığı maçta numara yaptığını ve gerçekten hasta olmadığını ima edip, kameralar önünde onunla taşak geçmeye çalışan wade & lebron'a,

"bu hareketlerini biraz çocukça ve cahilce buluyorum. 13 yıldır bu ligteyim ve hiçbir zaman hastalık ya da sakatlık numarası yapmadım. bu numaralarla motive olmaya çalışmak gereksiz. olduğumuz yer nba finalleri. ekstra motivasyona ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum."

diyerek iki gerizekalının hareketine son derece olgun bir tavır göstermiş, maçta da hakettikleri küsküyü vermiştir.
  • ustun alman teknolojisinin endustriyel basketbolu bilmemne yapmasi konusunda iki ornek:

--- spoiler 1 ---

-dirk sana $96 milyon verelim
    -$80 yeter bana, o parayla daha iyi oyuncular alabiliriz

--- spoiler 1 ---

--- spoiler 2 ---

-dirk milli takimda oynaman icin 1 milyon dolarlik sigorta yaptirman lazim ama alman milli takiminin butcesi yeterli degil
    -cebimden veririm

--- spoiler 2 ---

ben 2011 senesinde boyle bir sporcu gordugume inanamiyorum.
  • houston rockets'ın 4 yıllık 80 milyon doları bulabilecek maksimum kontrat teklifini geri çevirip bugün itibariyle dallas mavericks ile 3 yıllık 25 milyon dolara anlaşmıştır.

evet yanlış duymadınız. 3 yıl, 25 milyon dolar.

takımlarıyla yeni sözleşmeler imzalayanların aldığı miktarları hepimiz biliyoruz.

ama seneye yaşı 36 olacak diyenler; 2013-2014 sezonunda 21.7 sayı ortalaması ile oynadı. 120 milyon dolar alan bosh 16.2, yıllık 17 milyon dolar alacak wade 19 sayı ortalaması ile oynadı.

taşaklarını yesinler senin dirk'üm.
  • nasıl ki dallas mavericks onsuz düşünülemez, o da dallas mavericks forması dışında bir forma içinde düşünülemez. gün itibari ile dört yıllık toplam $96 milyonluk bir teklif sunulmuşken $80 milyona oynamayı kabul etmiştir. kendisine duyduğum sonsuz sevgi ve saygı başka bir entrynin konusu ama şu son yaptığı hareket bile ne kadar klas bir adam olduğunu kanıtlıyor.

yetenek olarak yanına yaklaşamayacak oyuncular "en çok parayı kimden, nasıl tırtıklarım?****" diye o jetten bu jete görüşmelere koşarken, dengi yıldızlar ise takımlarını kafalarında silip "kazanmak için nereye gitsem, hangi kankamı kandırıp yanıma getirsem**" diye düşünüp nal gibi egoları yüzünden "takımdaki en önemli oyuncu ben olmalıyım*" triplerine girerken kendisi diğer takımlarla görüşme dahi yapmadan mark cuban'la oturup "kazanmak için biz ne yapabiliriz"i tartışmış, yanına gelebilecek potansiyel bir yıldıza da "buyur en fazla parayı sen kazan" mesajı vermiştir. o modern zamanlarda arayıp bulamayacağınız gerçek anlamıyla bir franchise player, o görüp görebileceğiniz en bencillikten uzak lider, o takımını ailesi gibi gören büyük abi, o işte bütün bunlar yüzünden hayatım boyunca aldığım ilk ve tek formanın arkasında yazan isim, o artık resmen hayatı boyunca bir maverick.
  • eğer lebron nowitzki'yi taklit etmek istiyorsa 4. periyodda şut sokmaya çalışarak başlasın bence.
    wade de son topları elinden kaçırmamaya çalışarak başlayabilir.
  • yapılan şaklabanlığa cevabı şöyle olmuştur: “i’ve been in this league for 13 years. i’ve never faked an injury or an illness before,” nowitzki said. “but (the video) happened. it’s over to me. it’s not going to add anything extra to me. this is the nba finals. if you need an extra motivation, you have a problem.”
  • bu adam 20 sayı 7 ribaund ortalamasıyla oynamış bütün turnuvayı; hala çıkıp özür diliyor, yerimi gençlere bırakacağım diyor. bizimkiler hala maddi manevi laylaylaylay.

yıldız böyle olunur, lider böyle olunur, takım böyle sırtlanır.
  • kidd'le beraber açmayın dedeler diyenlere siktirin la bebeler dediler ya, anam ölsem de gam yemem.
hesabın var mı? giriş yap