• cumartesi evde mal gibi yatıyorum. çalışmam gereken bi dünya ders var. markete alışverişe giden annem eve bir hışımla girdi. ağzından oluk oluk küfür akıyor. burdan köye kol olur yani. ki kendisi "ne işin var eylemde. gidiyon bari önde durma. aman kimseye uyma. ama zaten ne işin var eylemde" annelerinden.

marketin önünde bir otobüs bekliyormuş. insanlara sincan mitingi için paketler dağıtıyormuş. içinde poğaça, yağmurluk, şapka, süt, su, meyve suyu vs. haram olsun, haram olsun diye inliyor ev. "birinin bunlara bir şey yapması lazım" dedi.

- e kızılay'a gidiyim o zaman ben?
    - git!
  • üç yol ağzında iki yolu kapatıp tek yolu kaçmak için açık bırakırsın. oradan geçen vatandaş seslenir;
    - naabıyonuzz!
    + direniyoruz.
    -direniyonuz da naabıyonuz?
    +amcaaa tomalara barikat kuruyoruz işte!!
    -bu yolu niye açık bıraktınız?
    + o yoldan da kaçalım diye açık bıraktık amca!
    - evladım bu yol karakola gider.
    + |\_|\_|\_________*^#
  • dün ustream'den yayın yapan birini izliyorum. semt nişantaşıydı sanırım. insanlar maskeli, gözlüklü, gazdan göz gözü görmüyor. bir yanda yaralılar var, polis sürekli saldırıyor, ortam gergin.

birden sokağın başından maskeli, baretli, elinde poşetle bir genç belirdi ve çok samimi bir sesle

"arkadaşlar kola isteyen var mı?" diye bağırdı.

belki orada olsam lan şimdi ne kolası zaten ortalık karışık diye düşünebilirdim ama, öyle içten sordu ki ben ekran başında gülümsedim. olm ne tatlı insanlarsınız ya.
  • -beşiktaşta, kimsenin tencere tava çalmadığı bir sokakta tek başına bir çocuğun pencereye tüneyip bir elinde cezve bir elinde kaşık "sık bakalım sık bakalım biber gazı sık bakalım" ritmini tutması.

-çarşı'nın açıklamasını dinlerken parkın karşısındaki bir evin balkonundaki tencere çalan yaşlı teyzeyi fark etmem, herkese gösterip teyzeye "beyaz" çektirmemiz.

-binlerce kişi yürürken, balkondan tencere tava çalan bir dedenin gaza gelip tencereyi kafasına koyup öyle çalması.

-aynı yolda kafamızın üstünden peçete koleksiyonunu döken küçük kız. maske, gözlük, limon, karbonatlı su atan amca.

-arkadaşımın gaza gelip "tayyip yeter titriyorum bana biber gazı yolla müptezel oldum" diye çığlık atması. aynı arkadaşımın biber gazı kokuları gelince "komşular uyumayın maske atacağınıza parfüm sıkın şu sokağa" diye bağırması.

-yolun sonunda çevik ve tomalarla karşılaştığımızda "çevik kuvvet beyaz desene" sloganları atmamız, "kırmızı" diye bağırdığımızda, "beyaaz" cevabını alamamızın üstüne "amirim izin ver beyaz desinler" diye bağırmak değil höykürmemiz.

gülümseten, gurura gark eden, unutulmaması gereken detaylardır.
  • pangaltında polise "teslim ol" diye bağıran direnişçiler.
  • - olayların ikinci günü anladığım kadarıyla iş çıkışı direnişe gelip kalabalığın içinde, "tayyip bana çapulcu dedin takım elbiseyle geldim tayyiiiiiip!" diye bağıran abi.

- hayat otel tarafında biber gazları içinde polisin önünde şemmamme oynayan tarlabaşı çocukları.

- harbiye'de polis barikatı önünde moonwalk yapan gaz maskeli direnişçi.

- bütün duvar yazıları.

- emrah serbes'in canlı yayında "benim yanımdaki adam kapsüle vole vuruyo vole! yere değmeden kapsüle vuruyo! 20 yaşında çocuk! biz böyle çocuklarla direniyoruz!" serzenişi.
  • taksici: gaz maskem nasıl abi?
    ben: oo profesyönel. gidicen mi bugün.
    t: her akşam ordayım abi. bak sırt çantamda şarjlı hilti de var.
    b: hiltiyi napıyon??
    t: barikat kurmaya kaldırım sökerken rahat oluyor.

hilti ile direnişe giden insanımın hastasıyım.
  • sidik kokusu polemigi ile alakali olarak twitter'dan;

"beyler! ankara'daki marjinal gruplarin dur durak bilecegi yok.
    kugulu park'a sictiklari yetmezmis gibi, gotlerini de kugulara silmisler :(( "
  • akaretlerde biber gazı yiyen birinin isyanı. biber gazı yenmiş, kaçılmaktadır. yanımdan gözleri kapalı biri geçmektedir ve biraz ilerler ve serzenişe başlar. ağzından "amına koyayım ya" nidası duyulduğunda bir kaç kişi, ben dahil, elimizdeki talcid ile beraber adamın yanına koşarız ve o müthiş serzenişin devamı gelir "kimse camel içmiyor mu? ölecem lan sigarasızlıktan" der ve bütün ortamdaki gerginliği alır. hemen camel uzatılır.
  • gündoğdu meydanı'nda "buz gibi ayran" diye bağırarak bira satan amca.
hesabın var mı? giriş yap