• yıldız, ıhlamur civarında ki evlerden daha iyi restore edilmiş evlere sahip, çarşıya inerken keyifli, dönerken ızdırap dolu bir yokuşu bulunan muhit.
  • darphane'nin civarlari..
  • 7 yıldır ikamet ettiğim, ettirdiğim beşiktaş mahellesidir. ne tekel büfeleri, restoranlar geldi gitti. sürekli esnaf tüketen bir mahelledir kendisi. en bahtsız köşe seçilen yere şimdi iş bankası kurulmuştur. o köşe iş bankasını da batırırsa ben bu mahalleden koşarak uzaklaşırım.

dikilitaşın ayrı bir özelliği de adım başı süpermarketinin ve tekelinin olmasıdır. 5 dakikalık mesafe içerisinde 5 tane süpermarket (karadağ, çamlıca, murat, dia, bim), 5 tane tekel, 5 tane eczane, 5 tane kırtasiye, 3 tane ekmek fırını, 2 tane çiçekçi, 2 gökdelen, 1 microsoft, onlarca de işsiz delikanlısı bulunmaktadır. 3 tane de ilköğretim okulu olduğu rivayetlerden biridir (ben oy kullanırken sadece 1 tanesini gördüm).

microsoft bile dikilitaştaysa biz niye olmayalım değil mi?
  • iddia edildiği gibi varoş falan değildir, üniversitelere ve toplu taşıma araçlarına yakınlığı nedeniyle birçok öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. beşiktaş'a yürüyerek 10 dakikada, barbaros caddesine yürüyerek 5-6 dakikada ulaşabilirsiniz.

buraya taşınmak yerine gülbağ'a taşınmanızı öneren kişiye neremle güleceğim gerçekten şaşırdım. gülbağ için referandum sonuçları %66 hayır iken, dikilitaş mahallesi için %77 hayır'dır. yine dikilitaş için 2015 genel seçim sonuçları %51 chp, %21 akp şeklindedir. demografik yapısına bakacak olursak burada yaşayanların %63'ü üniversite ve lise mezunudur.

illa ki dikilitaş içerisinde bir ayrım yapmamız gerekecekse dikilitaş kuzey ve güney olarak ayırıp kuzey kısmı bir tık önde olacak şekilde tercih edebiliriz.
  • bakirkoy incirli caddesinde bir adet bulunan , zamaninda birilerinin futursuzca orta yere diktigi tas.hic bir islevi yoktur **.kanimca dikilitaslarin en garibanidir.
  • yüksekliği 18 metreyi bulan, bizans kaynaklarında obelisk olarak geçen anıt.
  • 1980'lerin sonlarina dek yaz gecelerinde kara kurbagalarinin seslerinin duyulabildigi semt.
  • ayrica dikilitas'tan besiktas tarafina uzanan ve barbaros bulvari'na paralel giden yolun kenarinda uzanip giden kirlarda koyun surulerine -tahminen 80'lerin ortasina dek- rastlanabilirdi. (12 eylul darbesi sonrasinda yapilmis subay evleri ve sait ciftci dispanserinin arka taraflari)
  • mısır ın 18. sülale hükümdarlarından 3. thutmosis in asya da kazandığı zaferler anısına yaptırdığı taş sütun. uzun süreler mısır da kalan taş, firavun soyunun tarihten silinmesinden sonra romalıların eline geçmiştir. imparator 2. konstantin sütunu istanbul a getirtmek istemiş ancak başarılı olamamıştır. imp. julianus un emriyle iskenderiyeliler özel bir gemi yaparak istanbula getirmeyi başarmışlar. kaidesindeki yazılara göre bir süre yerde kalmış ve 1. theodosius tarafından 390 yılında büyük zorluklarla hipodromun ortasına dikilmiştir. 6 metrelik parçası eksiktir.
  • eskiden bahçelikmiş atatürk zamanındaarnavutlara vermiş tarımlar uğraşsınlar diye sonradan karadenizli akınına uğrmış şimdi ise oturnları buyuk bir kısmı karadenizli.istanbulun yaşanılabilir yerlerinden…tek dezavantajı kolay otobus bulunamaması.gerci barboros bulvarına kadar yururseniz dakikada 10 otobus geçiyo ayrı.emirhan caddesinden sallanırsanız beşiktaşa da kolayca inersiniz.
hesabın var mı? giriş yap