• romero'nun bu sefer kurtarılmaya değer olup olmadığımızı sorguladığı klasik politik zombi filmilerinin sonuncusu.

aslına bakasanız her şeyin başlangıcı değil bu film, her şeyin başlangıcını görmüyoruz sadece zombilerin güncesini insanların gittikçe zombileşmelerini, zombilerin insanlaşmalarını izliyoruz. sebepsizce şiddeti izliyoruz. zombilerin sebepsiz insanlara saldırışlarını değil sadece, insanların zombilere hatta insanlara olan şiddetini görüyoruz. romero benim açımdan en karanlık filmine bu filmle imza attı.

bir de

--- spoiler ---

"zenginler çoktan ortadan kaybolmuştu, dünya korsanlara ve bize kalmıştı" cümlesiyleyse beni benden aldı film.

--- spoiler ---

diğer yandan bütünüyle bir "film" olmayı "amatör bir film" olmayı başarmış bir film bu. bazı yerlerde fazla prof kalıyor; bazı yerlerde oyuncuların performansı yetersiz kalıyor ve diyaloglar bağlamdan kopuyor fazla film kalıyor ama kadı kızındaki kusur diyebiliriz bunlara da.

sonradan hatılanılan edit: ve bu filme cloverfield'in ya da rec'in açılımı olarak bakmak fazlaca yersiz kalır kanımca. bu üç filmin de yakın dönemlerde çekildiklerini düşünürse toplamda senaryo yazım aşamaları şunları bunlarıyla yakın dönemlere denk gelirler ve kaldı ki toplamda bunlara blair witch türevleri diyebiliriz belki. ki bu film bence onlara yakın ama bir başka kulvarda koşuyor.

gene sonra hatırlanılan bir edit: bir de romero koşan zombilere çok kıl olmuş olmalı ki filmin başında epey laf sokuyor hatta zombilerin koşmaması gerektiği konusunda bilimsel açıklamalar da bile bulunuyor. ayak bilekleri esas noktaymış. *
  • tüm filmden akılda kalan andrew maxwell (scott wentworth) repliğidir ki filmden bir adım öndedir;

"sabahlar ve aynalar sadece yaşlı adamları korkutmaya yarar"
  • ilk filmden beri romero'nun umudunu her geçen gün daha da kaybettiğinin resmidir, pardon, filmidir.
  • --- spoiler ---

"i thought the amish were friendly folks!" filmin doruk noktasıdır.

--- spoiler ---
  • ufak bir kısmı n93 ile cekilmiş film.herkes bilir ki n93 ve diger nokialar son model de olsalar gece iken o kadar guzel video cekemez.
  • el kamerasıyla çekilmiş filmler içinde, tekniğin atmosfer yaratmaktan çok anlatıma katkının sağlandığı film. altını çizerek dediği şey, mercekten geçmiş görüntüleri izleyen insanlar nasıl duyarsızlaşıyorsa aynı şey bu görüntüleri çekenler için de geçerli. bu 3 kişinin öldüğü bir 3. sayfa haberini yapan spiker kadar, magazin basını ve mainstream haber kanalları için de geçerli.

--- spoiler ---

romero tüm filmlerinde insan doğasının kötülüğünden bahsediyor. burada da, jason'a çok az önce, hayatta kalmaya razı olmalısın diyen debra, filmin sonunda jasonla hem fikir oluyor. filmin açılışındaki kameramanın yaptığı gibi, sorumluluk doğru olanı kaydetmek ve onu en geniş kitleye sunabilmek.

askeri eleştiri bu kez day of the deadden daha hafif olmuş ve aslında erzakları çalan askerler, silahlara dokunmayıp sıradan hırsızlar olarak tasvir edilmiş.

medyanın her şeyi abartıp olan şeyleri korkunç olarak gözterdiğini düşünen tony'nin filmin sonunda kamerayı alması tekrar basın ahlakına gönderme yapıyor.

tüm tracey geyiği ve texas göndermelerini anlamadım.

bir zombi filmi olarak day of the deadde de romeronun zombileri, kararlı ancak yavaş modelden. bu filmde ise numara, insanların hepsinin ölünce zombi olması (hava yoluyla bulaşan virüs?), yani neymiş ölen herkesi kafadan vurmak gerekiyormuş. tabii ki zombilerin ısırdığı insanlar da vakitle ölüp yavaş ritim yürüyüşe başlıyor. efektler gayet iyi, ama özellikle gündüz sahnelerinde, micheal jackson'ın thrillerından çıkmış gibi duruyor bazen, zombi yürüyüşü olayı artık korkutucu değil bence.

aile draması tadında. amishamcanın orak kullanması gerçekten şık

--- spoiler ---

neticede medyaya yapılan eleştiri, her iki kutupta da (kodaman basın holdingleri vs bloggerlar) gayet açık belirtiliyor.
  • oyuncularından çok haber okuyan seslerini merak ettiğim film olacak. şöyle bir kadroya sahip zira:

wes craven newsreader (voice)
    stephen king newsreader (voice)
    simon pegg newsreader (voice)
    quentin tarantino newsreader (voice)
    guillermo del toro newsreader (voice)

kaynak: http://www.imdb.com/…tle/tt0848557/fullcredits#cast
  • karakterlerin olaylara tepkileri yeterince gerçekçi olmadığı gibi, sık sık izleyeni filmden koparacak kadar abesleşebilen filmdir.
  • üstad romero'nun son yapıtı.bu seferki filmi bir belgesel havasında; bir belgesel çekmeye başlayan bir gencin, dünyanın zombiler tarafından işgale başlaması ile, belgeselinin türünün ister istemez değişmesi üzerine (bir bakıma). şimdiye dek festivallerde gösterildi ve büyük beğeni topladı. şubat ayında amerika'da ve mart'ta ise ingiltere' de gösterime girecek. biz ise tahminimce yaza kadar beklemek zorunda kalacağız.
  • --- spoiler ---
    imdb puanına bakarak izlemiş bulunduğum film.
    izledikten sonra sözlük'te yazılanları okudum.
    izlerken öff yine mi aynı el kamerası ile çekilmiş film dedim.
    çok büyük evi olan arkadaş hiç mi üzerini değiştirecek vakit bulamamış dedim.
    bu aralardaki medya eleştirisi ne kadar sırıtmış dedim.
    insan hastaneye gelirken neden eşşek kadar kamera getirir ki dedim.
    elinde kamera olan arkadaşın sevgilisi olan kız ne kadar yapmacık duruyor dedim.
    profesör baygın baygın konuşarak rol yapıyorum ben diye bağırıyor dedim.
    heralde ilk filmini çeken bir yönetmenin filmi bu dedim.
    dedim de dedim yani filmi izlerken.
    sözlükte yazılanları görünce ve yönetmeni hakkında fikir sahibi olunca dediklerimi düşünerek yönetmen adına üzüldüm.
    sen bir tarz yarat sonra da kalk bu filmi yap.
    gerçi daha önceki filmlerini izlemek lazım, önyargılı olmamak lazım ama bu filmle ilgili konuşursam izlediğime ve vakit ayırdığıma pişman oldum.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap