• sahilindeki upuzun panoda şöyle akılda kalıcı bir laf var idi: "herşeyin çaresi tuzlu su - ter, gözyaşı ya da deniz." şimdi duruyor mu bilmiyorum. hoş şehir vesselam.
  • kimse yazmamis, bari ben yazayim.

filmhuis'in tam karsisinda beni hayretler icinde birakan bir cift heykel barindiriyor bu sehir. heykel, iki musluman ve turbanli ama mini etekli kizin yanyana yururken betimlemis. pek hassas hollanda muslumanlari buna nasil izin vermis, heykeli nasil kirmamis, yakmamis veya boya atmamis anlayamadim.

p.s. sonradan gelen mesajlarin da yardimiyla:

https://www.flickr.com/…os/23363966@n02/16324053726
  • isminin yazili$i ork dili gibi, okunu$u hakkaten de daha beter. ancak epey tarihi bir dokuya sahip, orta cag-ronesans doneminden kalma el degmemi$ buyuk bir $ehir merkezi var. $ehrin gobegindeki $ato ve etraftaki binalara resmi daireler yerle$mi$. buradan sonra yakinlardaki delft'i de gormeden gecmek olmaz herhalde.
  • coffee shop'larında milletvekili ve bürokratlara rastlayabileceğiniz küçük şehir.
  • (bkz: scheveningen) denen yeri güzeldir.
  • hollandaya gitmisken gidip görülesi sehir. (bkz: kibbeling) yemeden de gelmeyin
    görsel
  • eşimle gelip, ev bulmak için çaba sarf ettiğimiz yer. ne ev kaosuymuş be arkadaş, yaşa yaşa bitmiyor.
  • şirin bir yer, tam yaşamalık aslında. diğer kentlere göre daha sakin. maastricht kadar doğallık yok ama metropol olmaktan çok uzak.
  • son 7-8 yılda aldığı doğu avrupa göçüyle bataklığa dönüşen şehir, turgut özal sayesinde türkiye'ye göçen balkan türkleri şimdide buralara geldi bir çoğu tek kelime yabancı dil bilmeden çıkıp gelmişler nerde angarya işler var hepsini yaparlar, yarı fiyatına çalışırlar aynı evde 15 kişi yaşadıklarıda doğrudur… gerisinde güzel bir şehirdir.
  • burada pw akkerman isminde harika bir mağaza var, her cins dolma kalem ve dolma kalem mürekkebi (ve daha bir sürü şey) bulunabiliyor. türkiye'de montblanc'ın "yalnız o rengin kartuşu yok :((" dediği bir kartuşu* arkadaş ziyaretine geldiğim bir gün kendilerinden almıştım. tekrar gidesim var, yapacağım bir çılgınlık.
hesabın var mı? giriş yap