• demiseksüellik, seksüellik ile aseksüelliğin arasındaki bir cinsellik durumudur. demiseksüellerin en belirgin özellikleri hormonları ile hisleri arasındaki güçlü bağdır. bir demiseksüel tipik bir aseksüel gibi tamamen cinselliğe kapalı değildir, ancak ciddi bir duygusal yakınlık kurabildikleri kişileri cinsel olarak arzularlar. bu anlamda cinsellikleri genellikle o bağın kurulabildiği belirli bir partner üzerinden gerçekleşir.
  • tonla bilimsel çalışmaya konu olan cinsel psikolojinin aseksüalite ve seksüaliteden sonra en temel 3 kavramından biridir. fakat hayatı salt çeşitli cinsel uzuvlar üzerinde algılayanların zerre empatisini yapamayıp ancak zeka seviyeleriyle paralel maytaplar geçebildikleri bir konudur.
  • "sevmeden sevişememek" bu saf cinselliğin en yalın tanımlanmasıdır. aşkı (veya bağlılığı) hiç yaşama şansı olmayan bir demiseksüel bu durumundan mütevellit kendisini bir aseksüel sanabilir. ancak birine gönül verdiğinde o hiç tatmadığı duyguları hem ruhsal, hem de fiziksel boyutta keşfedebilir.
  • normalde kimseye karşı bir cinsel çekim hissetmeyen (aseksüel), bir kişiyle güçlü duygusal bağlar oluşturunca bir cinsel çekim hissetme imkanı doğan insan. romantik çekim duyduğu kişilerle yakın ilişki yaşamamış aseksüellerin bir kısmı aslında demiseksüel olabiliyor yani. yarı-cinsel diye bir türkçesi yok henüz herhalde.

edit: demiseksüeller ve gray asexuallar hakkında açıklayıcı bir soru-cevap silsilesi: http://www.asexualityarchive.com/…the-ace-umbrella/
  • resmî cinsel yönelimim.

karşıdaki kişiye karşı bir şey hissetmeden yaptığım girdiğim ilişkiden ya da tek gecelik olan şeylerden hiçbir şekilde keyif alamıyorum. ölü taklidi yapıyorum.

cinsellik yaşamadan yıllarca durabilirim ve gerçekten bir şey hissettiğim kişiyle de tutkuyla birlikte olabilirim.

her ne kadar bi' yerinden kavram uydurmak olarak gelse de birilerine böyle bir şey var gerçekten.

eve daha iyisi olana kadar ben buyum.
  • sadece demi moore'a karşı cinsel çekim hissedebilen kişi.
  • cinsel psikoloji literatürünün a'sından bile haberi olmayan embesillerin kıçlarını referans alarak adeta kırk yılık seksologmuş gibi yok saymaya çalıştıkları bir yönelim. üstelik demisekseüllik nedir niye bir arama yapmaktan bile aciz olan bu eşşekten alim kişiler sadece gördükleri kaynaktan ibaret sanmaları da kesinlikle zeka seviyeleriyle doğru orantılı.

bu arada ne kadar isabetli sonuçlar vereceğine emin olmamakla beraber aseksüel, grey-seksüel ve demiseksüellik arasındaki ince çizgilerden mütevellit durumunu kestiremeyenler şu teste bir göz atabilir.
  • benim bu.

eğer gerçekse bu içinde olduğum durum isimlendirilebiliyormuş demek sevindim. en azından kendimi tanımlayabilirim artık.
  • sikine başına sahip çıkamayan protohominidlerin bok attığı bir cinsel tercih yolunu seçmiş şahıslardır.

binlerce yıl önce -bizim bütün duygusal ve refleksif altyapımızın kökeni olan dönemlerde- bir kadınla erkek neden yakın temasa geçerdi? sevişmek için evet. ormanda hiçbir hayvan öbürüne eşinle mi kavga ettin diye sarılmaz. bu yüzden de bu refleks bize oturduğu için, erkekler sık sık kadın arkadaşlarıyla birlikteyken ereksiyona geçerler. kızı kucağındayken penisi kalkan ve tedavi olan binlerce kişi var.

ama modern hayat bize ne öğretti, biz o kadar basit canlılar değilmişiz artık. yukarıdaki paragrafı okurken en azından %30'unuz "yoo, benim bi kadına sarılınca ereksiyona geçme gibi bir sorunum yok." dedi içinden. kendimizi dizginleyebiliyoruz yavaş yavaş. süper egomuz alt benliklerimize hükmedebiliyor.

demiseksüel de bunu yapabilen adamdır. sadece sevdiği kadınlar/adamla sevişen insan muhteşemdir falan demiyorum. ama bu bir yetenektir. sevmediğin/seni sevmeyen birisine karşı o sana ne yaparsa yapsın bir şey hissetmemek bir yetenektir. sana bir kadın arkadaşın sarılırken niyeti sadece sarılmaktı. onu da bildiğin için dediğim türden bir erkeksen ereksiyona falan geçmezsin. ama bu farklı, kadın/adam sevişme amaçlı yaklaşıyor ve hala çekici bulmuyorsun.

"türksün işte, am buldun gömül" gibi süper ergence cümleler kurmayınız rica ediyorum. herkes sizin gibi sikinin doğrultusunda yaşamıyor. isteyen istediğiyle sevişsin, sikimde değil. ama gelip insanların tercihlerine bok atarak "ya rol kesiyorlar" demek size bir şey kazandırmaz. dediğim gibi, fuck buddy friends with benefits paralı seks her türlüsünü yapsın isteyen ama şahsen bana tenini bu kadar ucuzlatmamış bir kadın daha çekici geliyor.

edit: mesaj yoluyla "eline imkan geçmeyen demiseksüelim diyor işte, rol kesiyorsunuz" diyen dallamalara cevaben (bu kadar kısa sürede 3 tane birden çıktı evet), 2016 yılındayız kardeşim. seks orta kesim arasında hiç bu kadar yaygınlaşmamıştı. gittiğimiz her beş mekanın dördünde kondom aparatı var. sen cidden elimize hiç imkan geçmedi mi, yapmadık mı sanıyorsun?
  • ten rengine göre ırkçılığın bittiği şu asırda çok ciddi bir cinsel ırkçılığın ablukasındayız. az sevişen çok sevişenleri, çok seks yapan az seks yapanları, kadın erkeğin cinselliğini, erkek kadının cinselliğini, orta yaşlılar gençleri - gençler orta yaşlıları, gelenekçiler avangartları, biri diğerini sürekli gömüyor.
    zaten ortalık karışık bir de bütün bu cinsel yaklaşımları sütunlara ayırıp, market ürünü gibi bandrollemek kafa karıştırıcı oluyordur anlıyorum.

demiseksüelliğe methiye dizmeye gelmedim, siz nasıl biliyorsanız öyle sevişin. yine de şu demiseksüellik karşıtlarına aklım ermiyor. her şeyin tupper ware kaplara koyulup sınıflanması mı acaba kendilerini rahatsız eden, "lan zaten seks yapamıyoruz bir de markalaştırmayın" isyanı mı.

niye olmasın demiseksüellik. var tabi. elbette var.
    demiseksüellik en basit haliyle "herhangi belirli bir kritere sahip insanı çekici bularak onunla yakınlık kurmak ve sadece onunla seks yapmak istemek" en son buydu herhalde. eh gayet mantıklı. insanları ve kendimi daha iyi anlamamı sağlıyor.

normal şartlarda seks için ölmeyen, "olmasa da olur" diyen birisi, yalnızca kendi kriterlerine göre eşleşebildiği ve kendi limitine göre fikren yakınlaşabildiği birini arzulayabilir. toplumu biraz gözlemleyin. çok yakınınızda, az kazıyıp kurcalasanız yüzeye çıkacak çok farklı seks hikayeleri var.

- sadece otururken bacak bacak üstüne atıp ufak ufak kımıldanarak kendini kızıştırabilen ve penis sahibinin kim olduğunu umursamadan tinder vasıtasıyla veya basbaya bara gidip avlanan kadınlar tanıyorum - anatomik olarak böyle bir kadın tahriki mümkün, orgazm bile olunabilir.-
    - kan kasık bölgesini işgal ettiği anda leş gibi eskortlara yarım bin gömen erkekleri neyse ki tanımıyorum da, varlar biliyorum.
    - yalnızca "belirli bir figür" tarafından uyarılarak, nadir harekete geçen cinsel hayata sahip, haricinde masturbasyona bile ihtiyaç duymayan insanlar tanıyorum.
    - ilgisini çekememiş bir kadınla yan yana yatsa dahi hamle yapmayan erkekler biliyorum. sonrasında kızlar bana ağlıyor. "adam kesin gay'dir şekerim yoksa seni neden hoplatmasın" diye girl power tesellisi vereyim diye.
    - seksten çok, seksi araştırmayı seçenler var.
    - sadece kendisini süründüren, aşağılayan kız arkadaşına sertleşebilen erkekler biliyorum**

başka bir sosyal örnek vermek gerekirse bir dönem komşu olduğum iki kadından biri, eve haftada üç beş farklı adam getirirken diğerinin erkek poposu görmediği aylar olurdu. kendi deyimiyle sekse sürükleyecek kadar "radarına girebilen" kimse olmazdı.
    bu ikisi muhakkak birbirlerini küçümserlerdi mesela. biri derdi ki "bacakların 24 saat açık benzin istasyonu musun sen" diğeri derdi ki "örümcek ağlarını temizliyor musun?" tabi bu lafları genelde birbirlerinin arkasından sallarlardı. kimsenin yanlışı doğrusu derdimiz değil. hangisinin cinselliğe ve erotizme daha sağlıklı bir yaklaşımı olduğunun ahkamı bize düşmez, ama iki tarafın da uç kutuplarda yaklaştığı bir gerçek.

insanların cinselliğe farklı yaklaştığını kabul edip, sınıflama yapmaktan bu kadar korkmayı ve en başta otu siki küçümsemeyi bırakmalıyız. hiçbir sınıfa girmek zorunda değilsiniz merak etmeyin.
    ne var yani demiseksüelsek. ya da nemfomanyaksak. seksi gereksiz buluyorsak, veya sevişmediğimiz her saniye lanet okuyorsak. iyi bir seks fırsatı yakalayamamışsak veya yaptığımız her seks havai fişek gösterisine dönüşüyorsa?
    yahu kimi, neye dayanarak küçümsüyoruz? ecnebiler bakire meryem'i kutsallaştırıp kendi kadınlarına bizden daha fazla seks özgürlüğü tanıyorken biz neyi, neden küçümsüyoruz? herkes birbirini aşağılıyor yahu anlamak mümkün değil.

daha en baştan cinselliğin fikriyle barışmak lazım. birbirimizle barışmak lazım. ulan atla deve değil herkes fırsatını bulursa sevişir herhalde. bulan için iyi, bulamayan için de normal. biri diğerine üstün değil. bütün baskılarla normlarla kavgamız bitti, toplumsal açlığı doyurduk bir de kavram karşıtlarıyla mı savaşmalıyız. farklı hastalıklara uygulanan farklı tedaviler gibi, farklı cinsel algıları kabullenip yönetebilmeliyiz. kabullenmediğimiz her şey karşımıza level sonu boss olarak çıkar. bi salın. birbirinizi bir kabullenin. birbirimizi aşağılama sendromundan kurtulsak her şeye doyacağız. ama yok tek biz akıllıyız, herkes mal.

--

doğada ismen ve cismen çeşitlilik daima mevcuttur. sadece kedi familyasının dahi alt üst sınıflı 26y4 adet çeşidi vardır ve latince isimleri bulunur. siz dallı budaklı yeşilli nesneye bakıp ağaç dersiniz ama onun adı salkım söğüt, huş, gürgen, adi dişbudaktır.

hülasa demiseksüel de olabilir, aseksüel de, homoseksüel de, yaygın olarak oyumuzu heteroseksüelden yana kullanırız ya da sadece ben kullanırım. heteroseksüeller eqleyebilir. sapyoseksüeller eqlemesin, zeki biri sayılmam.
hesabın var mı? giriş yap