• one hit wonder filan olmayan sanatçı.

tabii biliyoruz, arnavut kaldırımı en bilindik parçası olabilir, ki zannımca klibiyle birlikte yüzlerce 90lar şarkısından herhalde ilk 10’a rahat girer, ama bu kadının ilk albümü kınalı bebek zaten boş değildi, ama prodüksiyon-beste-düzenleme açısından ikinci albümü şikayetim varyine 90’ların en klas işlerinden birisidir. erdal kızılçay, kayahan, ozan çolakoğlu, gürol ağırbaş düzenlemeleri içeren bu albümden şikayetim var parçasının yanı sıra, ihanet ettin, zar attık, anlatma bana gibi parçalar sayabilirim, ki bu albüm de devşirme aşk perisi şarkısı çok tutmuştu o dönem.

1998 de çıkardığı sımsıcak albümü pek tutmasa da, bir vurgun bu sevda şarkısı bile yine kendisinin one hit wonder olmadığını yine kanıtlıyor. böylelikle aysel gürel ve atilla özdemiroğlu‘nu rahmetle analım.*

2000 senesinde kendi ismiyle çıkardığı albümünden de sus söyleme parçasının o yaz powertürk fm’de deli gibi döndüğünü hatırlıyorum. ayrıca savruldum da yine sağlam hitlerindendir.

tabii sonra ne oldu, piyasa değişti, yeni isimler geldi filan derken yavaş yavaş gökhan özenler, serdar ortaçlar, malum adaşı* filan derken, popta da kalite düştü ve demet sağıroğlu da kabuğuna çekildi. ki rahmetli kayahan‘ın tedrisatından geçmiş özel bir sese sahip olan ablamızı üzmeyin lan! one hit wondermış. depeche mode‘un da sadece enjoy the silence‘ı var zaten... te allam!
  • uzay hepari 'nin son calistigi albümün (kinali bebek) sahibi olmasiyla cok özel bir yerden girdigi türk pop müzigi kulvarinda yavas ama emin adimlarla ilerlemekte olan sarkici, söz yazari ve bestecidir. önce kayahan'in sarkilarindaki güzel kadin sesiydi. kayahan 'in arkasinda ayakta durup 'haninaynananay' seklindeki nidasiyla ve melankoli adli sarkiyi cok daha güzel kilmisti belki bilmeden...

adigecen ilk albümü kinali bebek 1994 senesinin ve pop müzik tarihimizin en basarili eserlerinden oldu. halen de bu kadar bütünlüklü ve dört basi mamur bir albüm cok az gelmistir müzik dünyamiza. uzay hepari 'nin son düzenlemeleri yaninda, demet'in yazdigi arnavut kaldirimi , hazan mevsimi gibi sarkilar cok basariliydi. albüme adini veren sehrazat sarkisi kinali bebek ise uzun süre klibiyle gündemde kaldi. günümüz sartlari icin de halen basarili bir is olarak kabul görmektedir. bu albümü belki en özel kilan sarki icin lütfen (bkz: yagizim).

ilk albüm ciktiginda herkes kayahan'in albümde olmamasini yadirgamisti sanki biraz. vokalistinin daha hazir olmadigina inanan kayahan herhangi bir yardimda bulunmamisti demet'in ilk albümüne...ancak demet kayahan'i mahcup etti. böylece ikinci albüm bir kayahan sarkisinin adini alarak ve onun prodüktörlügünde yayinlandi. (bkz: sikayetim var). ilk albüme göre akustik ögelerin daha agir bastigi bu albümde güzel sarkilar yer almasina ragmen ilk albüm kadar tutulmadi maalesef. yine de sikayetim var demet ve kayahan ortakliginin ilk ve tek örnegi olarak müzik tarihindeki yerini aldi. ayrica (bkz: ask perisi)

ücüncü albüm simsicak, yine iki yil gibi bir aradan sonra 1998'de yayimlandi. bu albümde artik demet bir cok besteciyle birlikte calisti. sezen aksu, altay cetin bunlardan bazilariydi. albümde sezen aksu imzali arada derede ön plana cikan sarki oldu. ama bu albümde istenilen ticari basariyi yakalayamadigi gibi, eklektik yapisiyla kinali bebek ve nispeten sikayetim var da yer alan bütünlüklü yapidan hayli uzakti.

2001 yilinda papatya fallari yla oldukca dikkat cekti demet, 2004 yilinda ise korkum yok albümüyle. özellikle son albümündeki düzenlemeler oldukca basarili, temiz bir is cikmis. ama tüm bu anlatilanin toplamina göz atildiginda halen asilamamis ve asilmasi pek de mümkün olmayan ilk albüm gölgesinde devam eden bir müzikal kariyer var sanki. hem kendisi güzel, hem sesi cok cok özel bir kadin demet. istediginde cok güzel sarkilar da yazabildigini ilk albümünde ispatlamisti. ama sonrasinda giyindigi bu hüzünlü kadin tavri yoruyor ve nedense kinali bebek klibinin finalinde yer alan o gülümseyisini düsündügümde keske özüne dönse dedirtiyor. ama belki de zaman mecbur kildi onu bu hüznü giymeye. eger öyle degilse zaten, islerin inandiriciligi sorunsali kendi kendini cözümlemis oluyor.

daha renkli, kendinde var oldugu hissedilen ama sanki yansitmaya korktugu bir kadin var gibi gelir bir de icinde. ilk albümde perdeyi aralamisti o kadin, keske yeniden ortaya ciksa...
  • farkında değiliz belki ama bu ülkedeki en düzgün kadın vokallerden biridir. kendine has oturmuş bir yorumu vardır, şarkıları o yorumla baskın ama bir o kadar da sade söyler. bunu kayahan'ın en iyileri albümü'nü dinledikten sonra daha iyi anladım.

türkiye'deki şarkıcıların çoğunun belki farkında olmadan, belki de dinleyici bunu istiyor mantığıyla edindikleri öyle gereksiz nağmeli arabesk bir söyleyiş tarzları var ki, bazen düz söylemenin en temizi olduğunu unutuyorlar. çok güçlü sesler, "bakın bu notayı nasıl da basıyorum" der gibi o kadar duruyorlar ki onun üzerinde, daha şarkıya hakim olamadan dinleyici yoruluyor. çok iyi sesler, çok kötü yorumlarla üzebiliyor. albümde de en çok dikkatimi çeken bu oldu.

küçüklüğümden beri severdim ama dediğim gibi, şimdi iyice emin oldum. demet sağıroğlu iyi bir sestir, üstelik şarkıları tutkuyla söylemek için süsten ve arabeskten arınmış bir yorum tercih ettiğinden, ayrıca takdir ettiğimdir.
  • disko kralında okanın yanlışlıkla demet akalın olarak anons ettiği sanatçıdır.
    aman ha karıştırmamak gerek; biri şarkıcıdır biri sanatçıdır.
  • yillar once verdigi bir roportajda kendisine sorulan "tek bir dileginiz olsaydi, ne dilerdiniz?" sorusuna "aslinda cok zor bir soru ama cevabini biliyorum; uzay'la* tekrar calismak isterdim" diyerek kalbimi fethetmis insan. muzikal olarak kinali bebek'ten sonraki albumlerinde bir iki sarki haric cok tatmin olmamis olsam da, gosterdigi bu vefa gozlerimi yasartmistir zamaninda.
  • benim için "üç parça"dan oluşan, çocukluğumdan kalma bir anı.

(bkz: arnavut kaldırımı)
    (bkz: kınalı bebek)
    (bkz: papatya falları)
  • elleri kollari kinali bebek adli sarkiyla unlu yapmis, eski kayahan vokalisti, etiler de dalmaz center in ust katinda eti's adli kuafore emel muftuogluyla birlikte ortak olan sarkici.
  • şimdi canlı yayında memelerini görünce bi tuhaf oldum. onun da memeleri varmış. çocukluk şarkıcımsın sen benim ya. nasıl olur? nasıl yaparsın bunu?
  • bizzat kendisinin anlattığına göre, nilüfer' in kayahan' dan aldığı çok meşhur " çok uzaklarda " şarkısının orijinaline, ilk olarak demet söz yazmış, kayahan abisine danışmış, kayahan abisi ise yabancı bir şarkının üzerine söz yazmanın çok ayıp olduğunu söyleyip, şarkıyı çöpe attırmıştır. kayahan' ın şarkıyı yazarken takındığı tavır ise ayrı bir merak konusudur. atın onu denizlere.
  • an itibariyle 45 yaşında olmasına rağmen kendisine aşık olduğum çok çekici kadın.
    hormonlarım mı coştu noldu anlamadım ama kadın çok güzel değil mi sözlük ya?
hesabın var mı? giriş yap