• 8,5 milyar dolara satilan skypenin windows clientinin delphi ile gelistirilmis oldugundan bihaber insanlarin 21.yuzyilda hala kullanilmasini garipsedigi idedir.
    (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)
  • avrupa'da ozellikle interdisciplinary r&d sirketlerinde bilhassa kisa zamanda saglam ve generic is cikarmak icin halen tercih edilen bi dil. elbette 3-5 sene c++ calisip, delphiye donmek huzunbazdir. ama bunye rahatsa sindirir merak etmeyiniz. ayinesi istir kisinin dile bakilmaz.
  • harika bir şey! birkaç saat önce tanıştığım sentaksla az önce amacıma başarıyla hizmet bir program yazmayı başardım. üstelik altı senelik ide'yle!

şimdiye kadar fark etmediğime yanarım...
  • borland'in bize gokten indirdigi rapid application development melegi.
  • verdiginiz paranin her kuru$una degen yazilim geli$tirme ortami..
  • 10 senedir profesyonel olarak yazılım geliştirdiğim rad tool u.

(bkz: ekmek kapısı)
  • nihayet tarihe karışmak üzere olan bir dildir. öğrencilik yıllarımızda hep tartışırdık delphi mi kassak vb mi kassak diye. 2-3 yıl öncesine kadar birçok iş ilanında delphi bilen eleman aranırdı, ms ürünlerini seçtiğim için kıl olur idim. artık java ve .net ortalığın tozunu attırdığı için pek destekleyeni de kalmamıştır. ha tarihe gömülmesi de enteresan bir süreçtir. şu anda en popüler iki platform olan java ve .net native kod desteklememektedir. demek ki artık performans çok da aranılan bir özellik değil (ya da öyle gazlanıyor). e be delphi e be yavrum sen niye hemen atlarsın .net' e. e noldun sen şimdi? rakibinin çıkardığı teknolojiyi takip eden enteresan bi teknoloji oldun. gitseydin ya native native. ne yalan söyleyeyim vb6 zamanlarında kompleks yapardım delphinin gücü karşısında. resmen winapi+c performasında, visual basic kolaylığında, ikisinde de olmayan muhteşem bir class library ye sahipti. e şimdi kullanılan library neredeyse tamamen .net oldu. çıkardığın kod msil kodu. e ms compiler ve editörleri dururken .net için neden kullansın insanlar seni be mal diyerek bir programlama diline seslendim ki, bir tuhaf oldum.
  • eski kafa programcilarin versiyon 6 dan sonrasını yok kabul ettikleri ide.

delphi bu versiyonundan sonra benliğini yitirmiş ve sonraki versiyonlarında yavaş yavaş populizmin doruklarına doğru yol almıştır. dot.net konseptli versiyon görüldüğü gün ise gözlerimizden herkesden sakladığımız bir damla yaş akmasına sebep olarak hakkın rahmetine kavuşmuştur.

allah rahmet eylesin. amin.
  • pro sürüme ait özellikleri ihtiva eden (win , mac , ios , android , linux) yeni delphi community edition ile ticari olmayan ürünler için bedava kullanılabilecek idedir.

https://community.embarcadero.com/…ommunity-edition
  • caprica'da bulunan bir şehir

(bkz: battlestar galactica)
hesabın var mı? giriş yap