• melike şahin ablamızın “ben bu şarkıyı bi yerden biliyorum” dedirten 2017 çıkışlı leziz şarkısı. nerden tanıdık geldiğini çözebilen olursa yeşillendirsin.
    (bkz: sözlerini de yazayım tam olsun)

kederin yüzüme ışık olsun
    sen günüme yolsun
    bir yolcuyum kalbinde
    hatırım dursun

içime bir muğlak bırakmak olmaz
    avuca oturur, kabına sığmaz

başka yerde arama
    bak, göğsümde izin var
    uzaklarda duramam ki
    içimde bir deli kan var

bu da youtube linki

edit: sirtred ‘e teşekkürler. düzeltildi.
  • "başka yerde arama, bak göğsümde izin var" derken sanki eş zamanlı olarak kalbime hançer saplayan bir sese ait kadının en güzel şarkısı. keşfetmemde emeği geçenlere kucak dolusu sevgiler. <3
  • 1981 yapımı atıf yılmaz filmidir.

sinematürk yazarı eylül fırtınası tarafından filmde dair kaleme alınmış bir inceleme yazısı aşağıda görülebilir.

''vurmak kırmak kolaydır daiş insanca sevmesi..''
    delikan,mitarili'li deli sefer ile güzel zekiye'nin köyde başlayıp beyoğlu'nun arka sokaklarında bir pavyonda biten tutku dolu hazin aşklarının hikayesidir.
    sefer dürüst,mert,yürekli ancak kadın ruhundan anlamayan,kaba,delidolu bir karadeniz gencidir.ayni köyden zekiye ile birbirlerine sevdalıdırlar.ancak sefer zekiye'den bir çift tatlı sözü esirgemekte,gönlünü hoş tutmamaktadır.zekiye'nin kendisine olan aşkından fazlasıyla emin olduğundan kızı adeta çantada keklik gibi görmektedir.oysa zekiye'nin tek derdi değer görmek ve adam gibi sevilmektir''.
    sefer'in birgün şeytana uyup,nasıl olsa karım olacak diyerek kendisine zorla sahip olmasına içerleyen zekiye kaçarak soluğu istanbul'da alır.ki zekiye'de en az sefer kadar kafasına koyduğunu yapan gözükara birisidir.ancak istanbul'da işler tahmin edileceği üzere yaver gitmez ve pavyona düşer.bu sırada sefer'de istanbul kazan o kepçe zekiye'yi aramaktadır.
    zeyyat selimoğlu'nun deprem adlı hikayesinden onat kutlar,atıf yılmaz ve bir dönem eşi olan ayşe şasa'dan oluşan muhteşem bir ekibin senaryolaştırdığı ve atıf yılmaz'ın çektiği son derece incelikli,seviyeli bir melodram olan delikan, başrolü paylaşan iki yıldız oyuncusuna rağmen çok fazla bilinmeyen,popüler olamamış ve değeri anlaşılamamış bir filmdir.
    tarık akan ve müjde ar'ın içtenlikli ve başarılı bir oyun sergilediği filme kamil sönmez hem oyunculuğu hem de ''bişeyle meydan okumam gerek şu kahpe dünyaya,ürküteceksin ki üstüne varmasın.bilirsin benim türkülerim sopa gibidir.sopayı çekmesem üstüme yıkılacak köpoğlu dünya'' diyerekten patlattığı türküleri ile renk ve neşe katmıştır.kamil sönmez'in türkülerinin yanısıra filmin tema müzikleri yeni türkü grubu tarafından yapılmıştır.özellikle selim atakan'ın bestesi olan ''mitari'nin gelini'' adlı enstrümantal parça muhteşemdir.
    delikan, 1980'lerin ilk yıllarına ait kırık bir aşk hikayesi,ah güzel istanbul,çiçek abbas,seni kalbime gömdüm,alişan,herhangi bir kadın,o kadın gibi filmlerde de varolan,tanımlayamadığım bir büyüye ve atmosfere sahip,kişisel olarak çok sevdiğim,bende yeri çok özel olan bir filmdir.
    not:mitari'nin gelini adlı parça yeni türkü grubunun 1983 tarihli akdeniz akdeniz adlı albümünde yeralmıştır. "

http://www.sinematurk.com/'dan alıntıdır.
  • bir tarik akan, mujde ar filmi. karadenizli genc sefer'in a$ki.
    (bkz: deli kan)
  • yönetmenliğini atıf yılmaz'ın yaptığı, ayşe şasa, onat kutlar ve atıf yılmaz üçlüsünün senaryolaştırdığı 1981 yapımı türk filmidir. filmde kamil sönmez'i hem oyuncu olarak görürüz hem de yer yer fon müziğinde sesini duyarız. film müzikleri yeni türkü'ye ait bu filmin konusu kısaca şöyle :

--- spoiler ---
    zekiye * ve sefer * aynı köyde yaşamaktadır. sefer , zekiye'ye tutkundur. zekiye de ondan hoşlanmakta ama onu biraz kaba bulmaktadır. derken bir gün sefer, şeytana uyar ve zekiye'ye sahip olur. bunu gururuna yediremeyen zekiye , istanbul'a kaçar ve orada kötü yola düşer.

sefer , zekiye'nin kötü yola düştüğünde öğrendiğinde peşinden yola düşer . onu bulduğunda , geride bıraktığı zekiye değildir artık, ona acı bir dünyanın kapılarını açacaktır. namusunu temizlemeye niyetliyken , gözünün önünde başkasıyla düşüp kalkan zekiye'nin fedaisi olur .
    --- spoiler ---

bu film nedense aklımda hep tarık akan'ın müjde ar'ın göğsünü ısırdığı sahnesiyle hatırıma gelir !
  • imdb de yer almayan film. adını değişik mi yazdılar diye tarık akan, müjde ar ve atıf yılmaz' a da baktım yok. türk sinemasında az rastlanan konusu ve güçlü oyuncu performanslarıyla çok güzel bir filmdir.

birisi bir el atsın*
  • buram buram cihan mürtezaoğlu kokuyor. sinsi sinsi giriyor cümleler kanına, içime bir muğlak bırakmak olmaz ne demek ya…nasıl bi ifade ediştir huzursuzluğu sıkıntıyı… başka yerde arama bak göğsümde izin var nedir arkadaş ya… çok feci işlemiş cihan acıtarak sokuyor ulan…
  • rize'de balıkçı sefer'le zekiye birbirlerini severler ama sefer'in bazı davranışları zekiye'yi bıktırır ve köyden kaçar. sonra iki sevgili istanbul'da bir barda buluşurlar. bu kez biri konsomatris, öteki fedaisidir... filmin zeyyat selimoğlu'nun bir romanından uyarlandığı söyleniyor.
  • bahsi geçen şarkıda içime bir muğlak bırakmak olmaz diyor ya; yaklaşık 4 senedir bu cümleyi söylüyorum ben kendime ne dediğimi bilmeden, seneler sonra melike koyuyor adını.
  • selimiye cezaevi'nden tahliye edilen tarık akan'ın özgürlüğüne kavuşunca çektiği ilk filmdir. toplumsal bir taşlama olduğu besbelli, töreler, yanlış adetler eleştirilmek istenmiş. ama ben pek beğenmedim.
hesabın var mı? giriş yap