• rivayet ederler ki, romalilar karadeniz bolgesini ele gecirmeye calisirken, vakti zamaninda oranin yerlisi olan vatandaslar 'alin buyrun bizim koyun balindan da yiyin, lop lop et olsun!' diye romali askerlere bu baldan sunmuslardir. bali yiyen askerler bir hos olup, orda burda uyuya kalmis, roma ordusunun tum karizmasini darma duman etmisler, koskoca roma imparatorlugunu rezil rusva etmislerdir.

bu olay, tarihe gecmis en erken biyolojik silah kullanimi olarak bilinir.
    (bkz: anzer bali)
  • yüz yıl düşünsem aklıma gelmezdi de, annemin başına geldiğinde çok acı şekilde öğrendik.

kadın öldü. sonra dirildi. ve sanıyorum maksimum 3 tatlı kaşığı deli bal ile oldu bu.

tamamen şans eseri, hastanede yakın zamanda deli bal vakasıyla karşılaşan bir nöbetçi doktor denk geldi, adam yanımızdan geçerken rastgele sordu ve "evet, bi bal yedi ama.." cevabını aldığı anda olaya girişti.

ama diyorum, kadın öldü. nabız gitti. evde bilincini kaybetti, kucağıma bayıldı, ağzından köpük gibi bir şey çıktı..

offf berbattı. dikkatli olun işte, bal deyip geçmeyin.
  • dedemin bizzat üretimini yaptığı bal. deneyimlere göre bir balın deli bal olması için o sene hem kestane çiçeğinin hem de beyaz orman gülü çiçeğinin fazla olması gerekiyor. birinden biri fazla olursa tutmuyor zira. bi de kişiden kişiye değişiyor bu tutma olayı. neredeyse her sene bi yakınımı tutuyor hatta. 2012 yazında dedemin karakovan balini ürettiği ormanimiza gittik. amacimiz biraz icip sohbet edip gece kulübede kalmakti. neyse enistem amcamdan bal istedi. amcam da çıkıp direk kovanin içinden bir tas bal indirdi. babam o gece yedirmedi, sabah yiyelim dedi. sabah olunca babam 1 kaşık, amcam 2 kaşık, enistem ise geri kalani yedi. ben kendime güvenemedigimden yemedim. aradan 2 saat geçti amcam o orman yolunu resmen surunerek indi. babaminsa ben koluna girdim beraber indik. enistem ise zerre etkilenmedi.

daha önce de amcamin oglu bal sagimi yapilirken sadece eline bulaşan bali yalayarak zehirlendi. hastaneye falan kaldirildi.

biz deli bali üretildiği sene yemeyiz. genelde 1 sene bekleyip öyle yeriz ve etkisini de kaybeder.

anzer bali deli bal değildir. anzer bali genellikle yayla çiçeği ile uretilir. deli balda ise kestane ve orman gülü olmasi gerekir. orman gülü de normalde 3 renk olur fakat arının beyazindan öz almasi esastir. o beyaz orman gülü de yanlış hatirlamiyorsam 200m yükseklik aralığında yetişir ve harika görünür.
  • --- spoiler ---

2009 yapımı guy ritchie filmi sherlock holmes da nelere kadir olduğunu görürüz.

--- spoiler ---
  • geçen aylarda masa üstüne bir kavanoz bal bulan kuzenimi yere seren ve neredeyse arı cennetine gönderecek olan baldır.* kalp atışlarını yavaşlatır, neredeyse ölü konumuna getirir. ölüydü dirildi, hortladı gibi efsanevi hareketlerin kaynağı olarak bilinmektedir. hastalıklara iyi geldiği doğrudur ama tehlikelidir. aman diyoruz.
  • kestane ¢i¢egi bali veya kekik bali olan deli bal ger¢ek deli bal degildir. bir ka¢ ka$iktan fazla da yenilebilir. asil deli bal rhododendron
    ¢i¢eginin ozunden yapilir. bu ¢i¢egin sari olani flavum rhododendrondur ve ¢ok zehirlidir. bu bitkiler ¢i¢ek a¢tiginda kovanlar bu bolgelere yerle$tirilir ve arilar buyuk ¢ogunlukla bu ¢i¢egin ozlerinden bal alirlar.bu arada arilar kestane,¢i¢ek ve kekikten de oz aldigi i¢in balin i¢inde kestane,¢i¢ek ve kekik ozleride bulunur.her balda oldugu gibi bu balda da kalite diger ¢i¢eklerden alinmi$ ozlerin az olmasina baglidir.
  • orta okulda iki kafadar kardeşin yiyerek zehirlendiği baldır.
    babamız yemeyin bu deli baldır, adamı öldürür dediği gün kocaman bir kaşık yemiştik kardeşimle. ondan sonra ayakta durmaya mecalimiz kalmadı ama yere de yığılmadık. her yerde küçük kırmızı-mor halkalar...su içtik olmadı... elimizi yüzümüzü yıkadık olmadı... maden suyu içtik bu defa oldu, deli balın deli etkisi geçmişti. ölmek gibi bir şeydi.
    neymiş efenim, ananın babanın lafını dinlemek gerekirmiş.

(bkz: pisboğaz olduğunun anlaşıldığı an)
  • kanımca en güzel intihar aracıdır. can çekiştirmeden birkaç saat içerisinde, üstelik o buruk ve güzel tadı henüz damağınızdayken.

mutfağımın rafından bana sırıtıp duruyor şu an, faranjite iyi geldiği için artvin'den getirtmiştim. gerçekten boğazla ilgili rahatsızlıklara da bire bir.
  • tansiyonu resetleyip,geçici körlüğe neden olur,zehir böbreklere inerek kişiyi yerden yere atar.insan zamanında hastahaneye yetiştirilmezse kurtulma şansı yok sayılır.bal zehirlenmesi en zor geri dönüşü olan zehirlenmelerden biriymiş.
  • acı bal. inebolu civarında yetişen zakkum benzeri çiceklerden sağlandığı bilinir.yiyerek delirenleri içeren şehir efsaneleriyle çocukluğuma korku filmi tadı katmıştır.
hesabın var mı? giriş yap