• geri almak için sigorta şirketleriyle bile uğraşmadan sigorta bilgi ve gözetim merkezi'ne e-devlet'le login olup sekiz adımlık bir form doldurmanın yeterli olduğu bedel.
    aracı şirket, avukat, sigorta acentesi/ şirketi ile uğraşmayın. sistemin atadığı eksper sizi arayıp fotoğrafları belgeleri vs istiyor, raporunu yazıp sigortaya kendisi başvuruyor.
    2020 nisan'dan beri bu şekildeymiş.
  • kişisel verilerin çatır çutur ihlal edildiği bir sistemdir. kaza yapıyorsun, bir bakıyorsun bir firmadan arıyorlar. telefonu nerden buldunuz belli değil. kaza yaptığımı nereden öğrendiniz belli değil.
  • geçtiğimiz ramazan ayında bana çarpan ve tamamen kusurlu bulunan aracın sigorta şirketinden aldığım maddi tutar.

bana çarpan araç yüzde yüz hatalı bulundu. aracımın ön şoför kapısı değişti serviste.
    hasar kaydı 8300 tl çıktı.
    ben de karşı tarafın sigortası olan (bkz: axa sigorta) başvurdum değer kaybı için.

işlem çok basit. değer kaybı başvuru formunu dolduruyorsunuz ve bir kaç gün içinde tutar hesabınıza yatıyor.

ben abartmayıp hasar kaydı ile aynı tutarı talep ettim.
    aynı tutar da onaylandı.

tabi burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da aracın durumu.
    benim aracım 2020 model ve daha 5 binde olduğundan rakamın tamamını yatırdılar. fakat haklılık durumu, aracın kilometresi, model yılı gibi parametrelerle değişkenlik gösterebiliyor.

bir diğer konu da peşinize düşen avukatımsılar.
    artık avukatlar mı başka bir şeyler mi bilmiyorum ama defalarca arandım. numaramın nereden alındığını da bilmiyorum tabi.

hepsi yüzde 20- 25 civarı talep edip siz karışmayın, vekalet verin parayı biz alacağız dediler.
    hiç birini dikkate almayıp kendim başvurdum. çok basit bir form doldurmak dışında hiç bir külfeti yok. kimseye pay vermenize gerek yok yani.

sorusu olan varsa yeşillendirebilir.
  • hiçbir aracı/avukata ihtiyaç duymadan 1 günde kendi başıma hallettiğim trafik sigortalarında asli kusur sahibinin karşı taraf olması durumunda alınabilecek tazminattır.

aşama aşama anlatıyorum.

1-asli kusur karşı tarafta olacak
    2-hasar onarım süreci ya da pert durumunda sovtaj süreci vs. tamamlanıp hasar dosyası kapatılmış olacak
    3-atanan hasar eksperinden veya sigorta firmanızdan eksper raporunu alacaksınız.
    4-karşı tarafın trafik sigorta firmasının biliyorsanız değer kaybı departmanının mail adresine bilmiyorsanız info@xxxsigorta.com adresine aşağıdaki mail tarzı bir mail atacaksınız.

--- spoiler ---

"sn. ilgili,

............ poliçe numarası ile şirketinize sigortalı ........... plaka sayılı araç .......... tarihinde bana ait, ..........'nın kullandığı .......... plaka sayılı, ..........tescil belge seri numaralı, ..........model .......... (marka tip) araca çarparak maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmesine sebebiyet vermiştir. ekli dosyalarda, "karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartları" ek:6'nın 1. fıkrasının a ve b bentlerinde belirtilen belgeleri, bu e-mail'in eklerinde bilgilerinize sunmaktayım.

6102 sayılı türk ticaret kanunu'nun 1478'inci ve 1484'üncü maddelerine dayanarak; ekli ..........dosyasında da görebileceğiniz polis tarafından tutulan tutanakta (eğer tutanağı kendiniz tuttuysanız o tutanağı koyacaksınız) ilgili hasar ile alakalı olarak % .......... kusurlu bulunan sigortalı aracınızın sebep olduğu, aracımda meydana gelen .......... tl hasara bağlı olarak (hasar eksper raporundan alacaksınız) oluşan değer kaybının hesaplanarak hesabıma yatırılmasını arz ederim.

saygılarımla,

isim-soyisim
    tc: ..........
    telefon numarası

ekler:
    1- kaza fotoğrafları
    2-aracınızın ruhsat fotoğrafı
    3-kaza tutanağı
    4-banka hesap bilgileriniz (para buraya yatacak)
    5-hasar eksper raporu
    6-hasar onarım faturası (eksper raporunda zaten var ulaşamadıysanız koymasanız da olur)
    7-kazayı yapan sürücü ehliyeti
    8-kimlik fotoğraflarınız
    --- spoiler ---

5- 1 iş günü bekleyip sbm.org.tr ye gireceksiniz ve online işlemler>eksper atama kısmına tıklayacaksınız. yukarıdakileri dediğim şekilde yaptıysanız klavuzdaki adımları takip ederek eksper atayacaksınız. sürecin sonunda size bir" talep işlem ref. no" yazan sonuç ekranı gelecek, o ekranın ekran görüntüsünü alacaksınız.
    6-(bunu yapmasanız da olur ancak süreç aşırı hizlanıyor bunu yapınca) atanan eksperin iletişim bilgilerinden mail adresini bulup, yukarıdaki mail'i aşağıdaki örnekteki gibi bir üst yazı ile ona fwd edeceksiniz.

--- spoiler ---

merhaba .... bey,

sbm üzerinden rastgele yapılan atamadan ulaştım bilgilerinize, aşağıdaki mail'e konu olan değer kaybı talebim ile ilgili olarak ihtiyacınız olabileceğini düşündüğüm tüm evrakları ekte bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dilerim.

isim-soyisim
    tc: ..........
    telefon numarası

ek: 6. aşamadaki almış olduğunuz ekran görüntüsünü ekleyebilirsiniz.
    --- spoiler ---

7- benim tecrübemde 6 saat sonra ilgili eksper değer kaybını içeren eksper raporunu düzenleyip bana aşağıdaki maili attı.

--- spoiler ---

merhaba ........ bey ;

evraklar için teşekkür ederiz. dosyanıza tarafımızca değer kaybı raporu tanzim edilerek .......sigorta a.ş. iletilmiştir. dosyanızı ........ sigorta'dan .......... dosya numarası ile takip edebilirsiniz.

geçmiş olsun dileklerimizle , iyi günler dileriz

saygılarımızla

........ sigorta eksperlik ltd.şti
    --- spoiler ---

geçen cuma bu yazışmalar gerçekleşti. bugün (3 gün sonra) ilgili sigorta firmasının web üzerinden online işlemlerden hasar dosyasını sorguladığımda, değer kaybı tutarının 23.06.2023'de ödeneceği bilgisine ulaştım.

ödemeyi alınca editlerim.

edit: ödeme an itibarı ile yapıldı.
  • bu yıl içinde 2 kez aldığım bedeldir. 3500 tl tramer için 3400 tl, 12.500 tl tramer için 22 bin tl aldım. başvurun paranız sigortacılarda kalmasın.
  • kusurlu olsanız dahi, kusura itiraz edilebilir (özellikle kavşak kazalarında).
    yardımcı olabilirim
  • başlık, konu değer kaybı ancak entry'lerin çoğunda avukatlara/aracı kurumlara sallanmış. maalesef bir avukat olarak ben de avukatlara sallayacağım. ufak hasarlı bir trafik kazası sonrası, büyük ihtimalle 5-10 bini geçmeyecek bir değer kaybı yaşadı aracım. karşı taraf tam kusurlu. normalde uğraşmak istemiyordum ancak tavırları hiç hoşuma gitmedi. değer kaybı başvurumu yaptım. klasik süreç onu geçelim..

bu süreçte 2 farklı avukat tarafından arandım. meslektaşlarım olduğundan seviyemi korumak ve kibar konuşmak zorunda kaldım tabi. ama şunu da demeden geçemeyeceğim, be amkdumn evlatları, siz ne açgözlü lavuklarsınız lan. madem bu alandan para kazanmak istiyorsunuz gidin 2-3 ustayla anlaşın müşterilerini size yönlendirsin, insanları sistemden ayıklayıp aramak, rahatsız etmek nası bi yavşaklık ulan?? kabahat sizde değil, yaptıklarınıza sövüp geçen ve bu işin altını oymayan, yaptığınız bu haksız rekabete ve kvkk ihlallerine ses çıkarmayan bizleriz.
  • isteyene yardımcı olabileceğim sistemdir.

kaza yapmış olmanız ve kusursuz olmanız yeterlidir.
  • son birkaç aydır sigorta şirketlerine değer kaybı talebi giderek artmış ancak sigorta şirketleri tarafından olumlu sonuçlama konusunda oldukça sıkıntı çıkmaktadır. değer kaybı konusunda en sıkıntılı sirket axa sigorta. anadolu sigorta pazarlık yoluna gidiyor. 5 bin liralık değer kaybını 2 bin liraya kapatmak istiyor gibi... pazarlığa oturmanizi asla onermiyorum. iyi bir eksper bulup dilekçenizi yazdirin, sigorta şirketlerinin hasar müdürlüğü dikkatine genel müdürlük adresine iadeli taahhütlü gönderin. 1 ay içinde geri dönüş alamazsanız arayip durumu öğrenin. olumsuz geri dönusler için dava hakkınızı kullanın, kesinlikle alacaksınız böylece paranizi. bu davalar ile ilgilenen ve %10-20 arası yüzde ile çalışan avukatlar var. ugrasacak vaktiniz yoksa avukata verin ancak verirken yüzde üzerinden mutlaka pazarlık yapin ve vekalet ücreti dışında hiçbir gideri karsilamayin.

not: işinin ehli bir kara araclari eksperi bu dilekceyi size 250 tl gibi bir ücret ile yazacaktir. fazlasını isterse vermeyin.
  • (bkz: amortisman)
hesabın var mı? giriş yap