• bu defi coinlerin diğer kripto paralardan farkı nedir? bütün coinler zaten herhangi bir "merkez" den bağımsız değiller mi? bunları ayrıca "merkezsiz" yapan şey nedir?
  • dolara avroya %0.00000000001 faiz alınan bir ülkenin vatandaşlarını enterese etmemektedir.

buradan çıkarabileceğiniz bir tanı, türkiye'nin senelerdir kriptoda başı çekenlerden olmasına rağmen henüz bu teknolojiler bütünü genel halka arz etmemiştir.
  • merkeziyetsiz bir blockchain uzerinde calisan akilli kontratlara su an ki bankalarin fonksiyonlarini yukluyorsunuz. alin size defi.

su baslikta cok guzel yazilar var. onlari okuyun
    (bkz: yield farming)
    (bkz: liquidity pool)
    (bkz: sushiswap)
    (bkz: the defiant)
  • tarihe not düşelim:

(bkz: pancakeswap)
  • kripto camiasında her şeyi geriden takip etmemenin yolu:

1- twitter
    2- https://twitter.com/cz_binance
  • merkeziyetsiz finansın kısaltmasıdır. kullanıcıların, aracılar olmadan finansal ürünlere kolayca erişimine imkan veren açık kaynak kodlu protokollerden oluşur.

defi ile kullanıcılar kredi alıp verebilir, yatırım yapabilir, sigorta yaptırabilir. hepsi blockchain üzerinde şeffaf ve güvenli bir şekilde.

defi, finansal özgürlüğe giden yolda umut verici bir adım. geleneksel finans kurumlarına duyulan güveni azaltıyor.
  • geçen hafta euler finance hacklenmişti.

197 milyon dolar değerince coin hortumlanmış.

burada 78 bin dolarlık bakiyesi çalınan bir kullanıcı, hackera bu benim yıllardır biriktirdiğim paraydı ve sen bunu çaldın benden. berbat haldeyim gibisinden bir mesaj yolluyor yine blockchain üzerinden. bu mesajdan sonra adama 178 bin dolar eth yolluyor.

vicdanlıymış pezvenk.

milyon dolarlar verip ana kontrata audit yaptırıyorsunuz ama sonra bu kontrata bir iki satır ek yapınca "yaeea bi şey olmaz zaten yeaaa." diye audit yaptırmıyorsunuz.
  • blockchain teknolojisinin hayatımıza girdikten sonra gelişen bir çok şey oldu hayatımızda ve bu gelişen teknolojiler bir çok yeniliği de beraberinde getirdi. bu yeniliklerden bir tanesi de decentralized finance yani merkezsiz (bazılarına göre merkeziyetsiz) finans kavramı oldu.

merkeziyetsiz finansın en büyük örnekleri bir çoğumuzun günlük hayatta sıkça kullanmaya başladığı dex'ler oldu bu teknolojinin sadece kullanmak değil ne olduğunu ve nasıl işlediğini herkesin bilmesi gerektiğini düşünüyorum.
  • (bkz: def'i)
  • kripto paralari kurtaran blockchain uygulamasi, merkeziyetsiz, regulasyonsuz banka diyebiliriz.
    ıse yarar, son kullaniciya yonelik en basarili block chain uygulamasi bana gore.

herhangi bir kyc dogrulamasi olmadan kredi cekebilir, interest kazanabilir veya swap islemleri yapabilirsiniz.

kripto paralarin son 1.5 yillik yukselisi defi projeleriyle basladi , venture kapital fonlarinin de cok buyuk yatirimlari var ve daha gidilecek cok yolu var gibi.
hesabın var mı? giriş yap