• simdi bu adamin tanimini filan yapip kan sekerimi yukseltmek istemiyorum, onun yerine hiyar bir hikayesini anlatayim.

yalniz once bir parantezli virgul-tire kombosuyla belirtelim (,- amerikan televizyonlarinda milliyetcilik ve din karsiti seyler soylenmez diye bir kural/baski yok fox news'da degilseniz, turk ceza hukuku standartlarina alismaktan geliyor herhalde boyle onyargilar. lakin boyle birsey olsa dahi adamin cikip baris yapalim, hepimiz kardesiz gibi seyler diyerek imaj duzeltmesine, puan toplamasina sasiyorum. dick cheney denen sith lordu bile tv'ye cikip kotulugu, olumu, ayrimi savunmuyor ki burada bir yenilik olsun; guzellik kraliceleri de her sene baris dileklerinde bulunurlar, halen dunya kurtulmus degil. -,)

neyse dipakim choprama geri donuyoruz. hikaye dedigim de gazetede cikmisti, "lexusunu satan bilge" adiyla. gugliye sordum, burada: http://www.derki.com/...ew&id=1048&itemid=212

insanlarin aptalliklarina, salt inandiklari seyler uzerinden kanaat getirmek zor olabilir, lakin inandiklari seyleri savunmaya calisirken tam tersini bilmeden yapinca emin oluyorsunuz yarginizdan.

bu absurd hikaye de bildigimiz klise aydinlanma seruveninin bir versiyonu gibi basliyor; yani iste new york'ta finans dunyasinda paraya para demiyordum, lexuslarda geziyordum (bu arada lexus ne ulan, lease edersen bir degil 5 tane de alirsin, bir olcu mu bu kredi cenneti amerikada?) ama bir eksiklik de hissediyordum cunku yalnizdim (zannedersem tek eksiginiz ...). gunun birinde yatirimini yonetmek icin deepak choprayla tanistim. adam peygamber gibi mubarek, bir bakisi ve bir sorusuyla psikolojimi alt ust etti, hayatimi yeniden sorgulatti, kariyerimi cope attirdi, "evrenden aldigim ne varsa geri verdim".

simdi surada bir duralim hocam. ilkin bu tip insanlarin zaten bastan ne kadar zayif karakterli, buhranlara gebe olduklari belli, ulan hic mi daha once dusunmedin hayatin hakkinda? ya da ne auraymis bu chopraninki de 3 metre oteden milletin kafasinda yillardir yanmamis ampulleri yakiyor. ikincisi klise modele gore, aydinlanmak icin maddi varliklardan kurtulmak ilk adim ya, iste malini mulkunu satti (niye satti o da ters, hediye etti demek lazim) ama kadinin bu aydinlanmayla tanismasina vesile olan sey, chopranin multi-milyon dolarlik fonunu yonetmek. bunlar bilerek mi ironik olmaya calisiyorlar anlamadim.

neyse buradan sonrasi daha guzel. ne olmasini bekliyoruz, kadinin new yorku filan birakip, karayiplere gidip huzur islamdadir tadiyla yasamasini. gidiyor da, orada bir restoran kuruyor erkek arkadasiyla ve her sabah kumsalda dipakin cd'siyle meditasyon yapiyor ama sonra diyor ki sikildim, bir sure sonra baska seyler ariyorsun. ararsin tabii zibidi, senin dedigin filmlerde oluyor. evet, huzur islamda degilmis meger. sonra restorani satmislar, bu arada deepaka bolca kufur etmis midir erkek arkadasi bilemem. paralarini da caldirmislar ustelik. burada artik kesin kufru basmistir. 10 bin dolarla new yorka donmusler. lan kainata her boku geri vermistin, sonra parani da caldirdin, uste hala 10 bin dolar mi kaldi?

neyse orada kardesine yamanmis anlayacagimiz. sonra gunun birinde deepakla tekrar karsilasmis. ben olsam agzini burnunu kirardim, ulan esseogluessek, sen burada portfoylerle takil, partilere canli yayinlara cik, biz mali mulku verip batalim. ama kadinda omurga yok, diyor ki sictik batirdik ama hic korkmadim sayenizde. lan new yorka donecek o 10 bin dolarin da olmasaydi, yamanacak kardesin de olmasaydi da korkmayacak miydin?

iste burasi enfes. diyalog su:
    caylak bilge: bildiğim tek iş bankacılıktı ve artık yapmıyorum. hâlâ kendimi arıyorum
    uber bilge chopra: bana sorarsan, sen insanlarla hikayeni paylaşacak, meditasyon öğreteceksin

ahaha abi ne hikayesi, kadinin hem bir baltaya sap olamayisindan hem de hala ruhsal boslukta olmasindan mi ilham duyacagim? yani meditasyon ogretmesi gereken en son kisi bu be. buradan cikaracagimiz ders, benim cok uzun yillardir suphelendigim seyi dogruluyor: nasil ki "nasil para kazanilir" diye kitap yazanlarin para kazanma metodu o kitabin kendisidir (circular logic), burada da kadinin hayattan tatminsizligi son anda deepakin is vermesiyle bitiyor ve o is de kadinin hayatindaki tatmini bulusunu anlatmak. tersten bakarsak, deepak ona bu isi vermese kadinin anlatacak bir hikayesi olmayacak.

buradan sonrasi fantastik bilim kurgu, "9 bedenimize eriştiğimizde bütün oluyoruz. doğum tarihinizden, evrenin doğduğunuz zaman yaptığı titreşim bulunuyor ve o mantra olarak veriliyor. size ait o titreşimle, öze dönüyorsunuz" falan fismekan.

anlayan varsa beri gelsin. milyon dolarlik isimde cok sikildim, hepsini size vereyim, ben ozume doneyim. bu yolculugum esnasinda sicarsam, tatminsiz kalirsam geri doner, "nasil tatmin olunur" konusunda millete tavsiye vererek tekrar kendime tatmin dolu bir hayat kurarim. sonra da bunun ne kadar aptalca ve amaca ters bir hikaye oldugunu kavramadan tanitimini yaparim.
  • kadim asya bilgeligini alip, ticari objeye donusturmus ve bilgelik satarak voliyi vurmus new age gurusu. pek cok insanin kafasindaki asyali bilge rahip prototipinin aksine, bir hollywood yildizini andirir armani takim elbisesi, solaryum yanigi suratiyla. madonna, demi moore gibi unlu takipcileri vardir.
    albumleri, filmleri, kitaplari ganidir. birileri mcdonalds'dan kinaye mcspirituality demisti adamin tarzina. yalan degil, imzami atiyorum ben de altina..
  • http://garajimdakiejder.blogspot.com/…atanlik.html:

bilim ve şarlatanlık
    şarlatanlığın en temel taktiği bilimsel verilerden istifade edip, amaca göre bu verilerin çarpıtılmasıdır. tüm şarlatanlarda benzer mantık görülür: uzmanı olmadığı her alanda kendini otorite olarak görme, ve halktan yanaymış gibi görünüp kibirli bir maskeyle bilimi metafizik uğruna katletme. şarlatanlar insanları aydınlatıyor görünürken aslında onlara sadece duymak istediklerini duyurur ve böylece kendilerine para kazandıracak taraftarları hiç zorlanmadan toplarlar.?

bu isimlerin başında gelen deepak chopra, kendisini bir bilim otoritesi olarak gören fakat bu konuda akademik yeterliliği olmayan bir spiritüalisttir. hindistan'da tıp eğitimi aldıktan sonra, abd'ye yerleşip burda alternatif tıp üzerine eğilen chopra, bu kararı "din adına çalışmak" için aldığını söylemiştir. kuantumla tedavi yöntemini icat ederek (benim icadım da genel görelilikle saç çıkarmak olsun madem), hem modern fiziğin konusunu aşırmaktan, hem de tıbbın yerine metafiziği koymaktan çekinmez. richard dawkins, enemies of reason adlı belgeselinde de chopra'yla bir bilim düşmanı olduğu için yüzyüze gelir. dawkins tarafından sıkıştırılan chopra, kuantum sözünü bir metafor olarak kullandığını itiraf eder. yani tıbba alternatif olarak sunduğu şey bir metafordan, chopra'nın bir tahayyülünden ibarettir.

2008 yılında time dergisinde yayımlanan bir makalede chopra'ya bilim ve tıp çevresinden eleştiriler yöneltilmiş, ve "insanları boşuna umutlandırarak, geleneksel tıptan faydalanmalarına engel olduğuna" dikkat çekilmiştir. ancak evrenle ilgili kestirmeci sonuçlara varmaya eğilimli çelişkili açıklamaları, sevgi ve mutluluğun anahtarının evrenin kendisinde olduğu söyleminin sihrine kapılan insanları pek dertlendirmemiş olacak ki servetine servet katmaya devam etmiş ve popüler bir figür haline gelmiştir.

şarlatanların birbirine benzediklerinden bahsetmiştim. chopra da bu konuda eksik değil. bilimi, metafizikle suistimal ettiği kadar, evrim karşıtlığı yapmaktan da çekinmemiş, bu konuda yaratılışçılık ve akıllı tasarımla ilgili makaleler de yazmıştır. bu yazıları, eleştiri oklarını uzun süredir kendisinden eksik etmeyen michael shermer tarafından da topa tutulur.

şu videoda bilinç aslında ruhtur diye iddia eden deepak chopra beynin elektrik akımlarıyla algıladığı her şey aslında ruhun algısıdır diyor. peki bunun kanıtı ne? chopra'nın "kişisel deneyimleri". yani bu konudaki hissiyatları, inançları.

bizim adımıza karar veren aslında beyin değil, tüm bedeni kaplayan ruhtur/yönetici/aracıdır diyor. bilimsel yöntemde öncelik taşımayan fakat daha çok deneysel kanıt olmadığında düşünsel mantık yürütmek için kullanılan occam'ın usturasının (en basit açıklama doğru olandır) iddiasını desteklediğini zannediyor (halbuki occam'ın usturası tam aksine kendi iddiasını çürütür: bilinç beynin bir işlevidir, araya ikinci bir aracı olarak ruh sokulursa en karmaşık önerme seçilmiş olur. aslında occam'ın usturasıyla böylesi spiritüel saçmalıklar da çürütülebilir kolayca.) eh, aynı söylemi, maddi dünyanın bir illüzyondan ibaret olduğunu, kendi ülkemizde dile getiren isimlerden de biliyoruz. yine tipik benzerlik söz konusu.

chopra'nın popülaritesinden anlayacağımız üzere, bilimi dışlayan inançlılar kadar, sözdebilimi bilim gibi sunmakta usta olanların etkisi altında kalan, büyük bir seküler kitle de var.

sözdebilim bir truva atıdır. bilim kılığıyla aramıza karışan inanç hayaletidir. bize kendi düşlerimizi satar.

bu nedenle bilim ve şarlatanlık nasıl ayırdedilir için saçmalık saptama setine bakmakta fayda var diyorum.
  • http://wisdomofchopra.com/ adresinden rastgele bir sözü üretilip feyizlenilebilir. turing testi'ni geçti benim nazarımda, gerçek chopra tweetlerinden ayırt edemiyorum, eşit derecede feyizliler. yalnız nadiren de olsa chopra'nın aksine buradan mantıklı bir şeyler çıkabiliyor, orada sıçıyor algoritma.
  • pazar gunu meksika'da meydana gelen depremden kendisini sorumlu tutmus kisilik:
    http://www.aolnews.com/…ion-for-baja-quake/19426755

bu ulu kisilik meditasyon yaparken birden deprem oluvermis ve twitter uzerinden ozur dilemis.
  • aralik vanity fairde verdigi son sayfa demeciyle kendini sati$in doruk noktalarina varmi$, butun alemlerin adami mantigiyla unlulerle arkadaslik (bkz: demi moore) ve istakoz partilerinden, amerika'nin en unlu mba okullarinda seminerler vermeye, yemek kitabi yazmaktan, cd cikarmaya her tur aktivitede bulunmus, kendince bir tur chopra imparatorlugu kurmus medyatik sahsiyet. adi gecen sahsiyet, bu tip imparatorluklar kurmakta yalniz degildir, isimleri brand namelesmis kisilerin her alanda isimlerini pazarlamasi 90larin en onemli fenomenlerinden biri haline gelmistir, eskiden bir elin parmagini gecmeyen bu tip sahsiyetler, simdi (bkz: p diddy) (bkz: jennifer lopez) parfum uretmekten kot uretimine yemek kitabi cikarmaktan mba seminerleri vermeye kadar genis bir yelpazede dolanip kendilerini seven sayan fan'lerini her alanda mutlu etmek edasiyla yanip tutusmuslar, populer kulture j lo empire ya da chopra empire gibi kelimeleri hediye etmislerdir. 21.yuzyilin imparatorluklari iste boyle is/eglence hayatinda olusan imparatorluklardir, sonu nereye gider, bilinmez.
  • seven spiritual laws of success gibi gudik kitapları vardır bunun. ayrıca hafiften "%100 düşünce gücü" tarzında da yazar, tam piyasa insanıdır ("yapabileceklerinin sınırı yok!, kendine güven!, sen kendi içinde bir tanrısın!"); tamam new age'cilerin de nesi düzgündür ki? ama bu adamın bakılacak suratı da yoktur yahu. bildiğim kadarıyla doktor da olduğu için arada uydurduklarını daha bir derli toplu sunuyor. 85'te transandantal meditasyon'a ilk defa girip, daha hemen altı yıl sonra (bu işte tomarla para olduğunu anladıktan sonra olsa gerek) usta yogisiyle tamamen bağlarını kesip kendi ekolünü kuruyor ve işte iç dünyanızla sizin aranızdaki vize işlemlerini yürütmeye başlıyor. yani kültünü de aslında daha yeni, 91'de yaymaya başladı; basında kendisinin yüzünü görmek bile insanın pozitivist damarını kabartır...
  • ben bu arkadaşı ismen biliyordum da adını duyunca aklıma şişman, zenci, gospel korosundan fırlamış soul vokal bir kadın geliyordu. benim için queen latifah'nın ekürisiydi bir nevi. adam(!) hintli guruymuş iyi mi.. resmen biz onu arap sanıyorduk durumu olmuş haberim yok.
  • yeni kitabi peace is the way uzerine larry king beyle yaptigi 20 dakikalik soyleside bendenizi defalarca sasirtmayi basarmis, soylesi oncesinde kolay yoldan para kazanmanin binbir yolunu bulmus new age peygamberi, sonrasinda ise yeni cag aktivisti oldugunu dusundugum kisi.

roportaj esnasinda dunyadaki silah uretiminin %95'inin bes ulke tarafindan yapildigini, bu ulkelerdeki guclu lobilerin, cikar odaklarinin* ulkelerin politikalarina yon verdigini soylemesi, milliyetciligin ve dini inanclarin insanligin ilerlemesini yavaslattigini belirtmesi bendenizi soke etmeye yetmistir. abd ekranlarinda bu tur laflarin soylenebilecegini bilmiyordum. larry beyin milliyetcilik uzerine soylenen sozden sonra eminim ki vatan sathinda* cok alkis alan "yoksa vataninizi sevmiyor musunuz" sorusuna benim vatanim tum dunya diyerek bendenizi dagitmaya devam etmistir.

chopra bey http://peaceisthewayglobalcommunity.org/index.aspx adresinde baris gonullerini orgutlemeyi amacliyormus. kendisine basarilar diliyorum, kisa zamanda abd medyasi tarafindan meczup ilan edilecegini dusundugumu de eklemek isterim.
  • şarlatan kelimesinin kendinden fazla yakıştığı bir insan yoktur dünyada.
hesabın var mı? giriş yap