• 1996 civarinda bir 1.6gig'lik western digital harddisk kar$iliginda yazdigim installation hazirlama programinin adi..
  • asus un birkaç modeli dışında nforce chipsetli board larda (tested on nforce/nforce2/nforce3) xp üzerinde tırtlayan nane. şanslıysanız uninstall edersiniz değilseniz beni kaldırmadan önce disable et diyecektir. işte o an bittiğiniz andır. çünkü reboot tan sonra ne tray e simge yerleşmiştir, ne şifre sormaktadır, ne de hotkey ile menu açılmaktadır. çaresi ntfs partisyonu mount edebilecek bir açılış disketiyle fastastik bir dünyaya açılmak (ki tavsiye etmiyorum gençliğinize yazık) veya iyisi mi formattır.
    bu arada bunları kendince test edip derliyorsun, buraya yazıyorsun, sonra çıkıyor biri türkçeye inglizce sözcük sokmuşun, çok fakir yazmışın, ben bunda forum tadı aldım, eşşeğin zikini aldım diyebiliyor... bu saatten sonra yapmayalım arkadaşlar! biz yanmışız zaten bir günde üç format atmışız, ömrümüzden gitmiş, bilişim alemi kötüyle gülmüş. hem bak bakalım hangi forumda var bu. gir ya gir. en güvendiğin officiallara, en arayan, süper indeksleyen motorlara gir. ha bulursan hayhay başımla beraber velakin sen gene donup dolaşıp buraya geleceksin.
    çünkü eksisozluk bi kere mazlumun sesi. hey yavrum.
  • kişinin makineye kaydettiği tüm dosyaların, kurduğu tüm programların vs.. kısaca yaptığı tüm birikimin saniyelik elektrik kesintisi ile gidebilmesi yönünden insana ölümü hatırlatan yazılımdır.
  • basit ama implementasyonu cetrefilli bir calisma prensibine sahip uygulama. deep freeze kuruldugu bilgisayara kernel seviyesinde bir driver yukleyerek diske yazma islemlerini isletim sisteminin allocation table'ina degil, kendi allocation table'ina yonlendirir. diskin deep freeze kurulmadan hemen evvelki durumuna "frozen state" denilir. biz faniler deep freeze'in aktif oldugu bilgisayarlarda dosyalar yaratip dosyalar silerken bu islemleri deep freeze'in yonlendirdigi disk alaninda gerceklestirir, cocuklar gibi guler egleniriz. tabii deep freeze bu durumu bize caktirmaz. reboot sirasinda, deep freeze kullandigi bu disk alanini temizler (aslinda kendi allocation table'ini temizler) pirupak hale getirir, boylece disk "frozen state" denilen haline geri donmus olur(orijinal allocation table'da degisiklik yapilmadigi icin.)

tabii deep freeze'e guvenmemek lazim. bilgisayari baska bir nane ile boot edebilir, sistemin yine eline verebilirsiniz. bu tarz cinliklerden sakinmak icin boot ayarlariniza ceki duzen vermeli, bios'lariniza sifreler dosemeli, ve kasanin kapagini kolay kolay acilmayacak bir sekilde guvence altina almalisiniz.

bunlarin haricinde, deep freeze'in diske yaptigi ekstra yazma/silme islemleri yuzunden diskin omrunu azalttigi iddia edilir. harddiskler zaten calisma prensipleri geregi eninde sonunda bir sekilde calisamaz hale gelen cihazlardir. deep freeze'in buna yaptigi katkinin ne capta oldugu tartisma konusu zira en iyi ihtimal -atiyorum- on sene dayanabilecek bir diskin omrunu yari yariya dusurmedigi surece goz ardi edilebilir deep freeze'in etkileri.

bu kadar laklaktan sonra deep freeze ile ilgili kisisel deneyimlerimi anlatayim. bu nane ile tanismam zaman acisindan internet kafelerin doruk noktasi olan yillara denk gelir ancak uzay acisindan bir internet kafede degildir bu tanisma. o yillarda okumakta oldugum lisenin bilgisayar laboratuvarindadir. otuz bilgisayarli laboratuvari baska bir ogretmen gelip "bu ne ya" diyip pic edene kadar sapasaglam tutmustur. o sure boyunca -2 yil kadar- bir hdd faiure vakasiyla karsilasmadik. ileri sariyorum, yil 2013. isyerimde, gelen giden ziyaretciler internete girip ozgurce cirit atsinlar sebebiyle feda ettigimiz lobi bilgisayarina bunun en son surumunu kurmus bulundum birkac ay once. gectigimiz gunlerde admin password'unu elli kere yanlis girmemle makinenin kendinden gecmesi ardisik sayilar gibi siralanmisti. hurdaya cikarilmis bilgisayari alip adam edip kullanima geri kazandirdigim icin simdi boku deep freeze'e de atamiyorum ancak bu tecrube kendisinden killanmaya baslamama sebebiyet vermistir. (daha sonra bir seyler yaptim bilgisayar kendine geldi ama arada bir sapitir yine)

velhasil, norton ghost veya acronis true image ile kol kola kullanildigi takdirde tadindan yenilmez.

not: bunun enterprise olaninda uzaktan freeze/thaw etme fonksiyonelligi de var. bana lazim degil kullanmiyorum ama bunlar da guzel seyler.
  • sürekli bilgisayarı karıştıran bir yeğen, kardeş varsa ilaç tadında bir programdır. sıkıntısı vardır ama hdd niz 3-4 parçaya bölünük ise ve ghost tarzı sistem recovery falan kullanıyoranız en küçük boyutlu hdd nize yedeklerinizi atın ve bu programı kurun. ne olursa olsun demir gibi olacağından içiniz rahat olur.

not: bu arada unutulmaması gereken bu program ile korumaya aldığınız hdd bölümü ( c: d: hangisi ise) eğer prgram aktif halde ise ne işlem yaparsanız yapın restart tan sonra yaptığınız herşey uçacaktır. download yada kurulum yapmak için o bölüme programı shift+ctrl+alt+f6 ile açıp pasif hale getirip restart attıktan sonra yapın.

internet kafelerde kullanlar için söylemem gereken bir hususta kesinlikle şifre kullanın. ergen gençler bu prgramın gayet farkında çaktırmadan kapatıp yollarına devam edebilirler.

windows 7 ile uyumludur ayrıca. sıkıntısız kullanabilirsiniz.

not: internet kafede kullanıyorsanız sağ altta simgesinin görünmemesi daha sağlıklı olur. gelen ergen müşteriler bazı yöntemlerle programı kaldırabiliyorlar.
  • program ekle/kaldir'da gorunmez, uninstall yapabilmeniz icin programin setup'i gereklidir ama tabi once "thawed" durumunda olmali program.
  • 6.30 sürümünde 2 tb dan az bir diskiniz olsa bile sürekli 2 tb dan fazla disk desteklemediğini söyleyip, kurulmayı reddeden yararlı yazılım.

alternatifi için (bkz: drive vaccine)
  • alakalı alakasız herkesin kullandığı, ve inatla antivirüs yazılımı falan sandığı program. ne zaman virüs muhabbeti geçse, "deep freeze yükle hacı" serzenişlerinden gına geldi. birincisi deep freeze antivirüs yazılımı değil. bilgisayarı yüklendiği andaki ayarlarında tutmaya yarayan bir aracı, ve çok lazım olmadıkça, ancak "public" makinelerde kullanılmaya uygun, çünkü esneklik yok. tek elektrik kesintisinde bütün emek heba olabilir.

ancak bu ve benzeri özelliklerinden habersiz olan andavallar, internet kafeci abilerinden duydukları kadarıyla, onla ilgili antivirüs yazılımı muhabbeti yapmaktalar. be hey dingil, madem o kadar meraklısın bilgisayara bi bok yüklenemesin, bir zarar da gelmesin statiğine, limitli kullanıcı açıver. en azından biraz daha esnek ve zahmetsiz, tek tıkla kullanıcı değiştir ama lütfen ahkam kesme lütfen.
  • cortladığı takdirde, ancak bir üst sürümü ile uninstall yapılabildiğini farkettiğim program.

internet kafeye sahipseniz ve üşengeçliğinizden deep freeze kurulu bir makineyle diskten diske dönüyorsanız, döndüğünüzde diskin deep freeze aktif olduğu halde deaktif gözükür. kaldırılamaz, erd commander ile kaldırmaya kalkıştığınızda mavi ekran verir.
hesabın var mı? giriş yap