• az mı seyrettik giriş demousunu. sonra bilmem kaç dolar verdik (çok paraydı) ses kartı altık makineye. ulan o zaman değme keyfimize. ulan ulan...

ipad2 aldık da o kadar mutlu olamadık.
  • gelisen yapay zekalar, performansi artan bilgisayarlar, adamin burnunun icinde donmus tataga kadar gösteren grafik kartlari falan derken oyun alemi apayri bi boyuta tasindi. futbol oyununda bile grafik arayan, yaris oyunlarinda sürüs hissi yerine cilali arabalar bekleyen doyumsuz bi nesil yetisti. halbuki üc tane bezelye gibi yuvarlaktan olusan takimlarla mac yaptigimizi hatirlarim karakutularda ve gayet de keyif aldigimizi. gta'yi sadece "abi sehir cok gercekci, istedigin adamin beynini patlatiyosun süper" hamligiyla en güzel oyun yaparken, restoranda yemek yiyen adamin arabasina bombayi kurup pusuya yatmisken, ekranin kösesinde göze ilisen "eat till you explode" esprisini göremez oldu gözler

iste tam da böyle incelikleri görenlerin oyunu dott. icindeki hasta mizahi, sevimli grafikleri, insanin tembel beynini tokatlayan bulmacalariyla sahane bir adventure oyunu. emülatörler sag olsun, 2008 senesinde vistada dahi oynayabiliyoruz. yalniz bazi bulmacalarin cözümlerini tesadüflere yaslanmadan bulmak harbi zor. ama elektrigi bulmaya yariycak yagmurun yagmasi icin arabayi yikama fikri (bkz: araba yikattiktan sonra yagmur yagmasi) gibi geyik cözümler adami bitiriyor. green tentacle'in saklandigi odada calan müzik de hala kulaklarimda
  • diger lucasarts macera oyunlari***** gibi mukemmel bir oyundur. tarz olarak klasik ikon macera oyunu olmasina ragmen kendisini benzerlerinden ayiran ilk ozelligi uc farkli karakterin kontrol ediliyor olusudur. bulmacalari cozerken karakterler arasi esya degis tokusu mumkun oldugu icin uc karakterin de elindeki esyalari hesaba katarak dusunmek gerekir. sonuc olarak uc farkli zaman diliminde karsilasilan bulmacalar paralel bir sekilde cozulur ve bu da insanda ayni anda uc farkli macera oyunu oynuyormus gibi bir izlenim yaratir. dogal olarak hafiza becerileri diger oyunlara gore daha fazla on plana cikar. ayrica, ayni mekanin uc degisik zaman diliminden kontrol edilisi oldukca yaratici bulmacalara olanak verir, sirke ve elektrik supurgesinin yani sira gelecekteki karakteri agactan indirme ve amerikan bayragi ile ilgili bulmacalar bunlara ornektir.

oyunun konusundaki absurd elementler taktir edilmesi gereken baska bir husustur, bulmacalarin mantiksal bir sekilde cozulmesini engellemeden insani eglendirmeyi basaran bir absurdluk soz konusudur. mesela, oyundaki cilgin profesorun tek islevi yesil renkli toksik bir sivi uretmek olan sludge-o-matic adi verilen bir aleti vardir, neden boyle bir alete ihtiyac duydugu soruldugunda ise istisnasiz butun deli bilimadamlarinin bir sekilde cevreye boyle sivilar yaydiklarini ve kendisinin de bu kurali cignemek istemedigi gibi bir cevap alinir. anayasa hazirlanirken gecen diyaloglar da ayri bir kopartir, mesela "amerika birlesik devletleri baskani seytani bir tentacle olamaz" gibi maddelerin eklenmesi dusunulup sonradan vazgecilir.

sonuc olarak bakinca, ayni diger lucasarts oyunlari gibi hosca vakit gecirten eglenceli bir oyun olarak akilda kalir.

"we may not live to see yesterday"

not: emule ile cd versiyonuna erisilebilir, scummvm ile her makinada sorunsuz calistirilabilir.
  • yıllar önce bir arkadaşımla beraber ara sıra oynayarak kıytırık ingilizcemize rağmen bitirebilmiştik. remastered versiyonunu psn plus verince tekrar oynayayım dedim çözüm videolarını izlemeden bitiremedim. çocuk aklının verdiği hayalgücü mü kolaylaştırıyor nedir. çoğu kısmı şu anki halimle kırk yıl düşünsem çözemezdim gibi.
  • levent pekcan günün güzel haberini paylaşmış:

(bkz: return of the tentacle)
  • oyun başında green tentacle iyi kalırken purple tentacle içtiği zehirli toksik atık sebebiyle cozutur ve elleri çıkar.. bu sırada zaman makinesi yapan dr. fred'in laboratuvarına giden bu iki vantuzdan kötü olan purple, içeri dalar ve 3 zaman makinesinden birine biner; geçmişe gidip kendi soylarını (!) dünyayı ele geçirmede kullanmak için.. arkasından green de gider.. son zaman makinesine de bizim 3 karakter (şişman büyük kardeş hoagie, gerizekalı ortanca kız kardeş laverne, en küçükleri minik einstein bernard biner, bir gün önceye gidip o akan toksiğin vanasını kapatmak için..
    ancak dr. fred kullandığı elmas'ın (daha ucuz olduğu için) imitasyonunu alır ve haliyle makine bozulur.. hoagie 200 yıl geçmişe, laverne 200 yıl sonrasına, bernard da aynı güne gider.. oyunun amaçları şunlardır;

- 200 yıl önceye düşen şişko hoagie'nin o dönemde elektrik olmadığı için elektrik üreten bir alet yapıp geleceğe dönmesi,
    - 200 yıl sonraya giden laverne'in o zaman tentacle'ların ele geçirdiği dünyada kendini kurtarması, makineye ulaşıp geri dönmesi,
    - aynı günde kalan bernard'ın tüm makineleri çalıştırmak için gerçek bir elmas alması,
    - hepsi geldikten sonra bir gün önceye dönüp, toksik atığın vanasını kapatıp, purple'ın sapıtmasını önlemeleri gerekmektedir..

oyunda acaip eğlenceli bi ton karakter vardır.. bi de nurse edna vardır ki ayrı başlıkta incelenmesi farzdır..

muhteşem bir oyundur..
    (bkz: nurse edna)
  • 1."imagine a human using a bathroom" lafını içeren oyun...
    2. mutasyona uğrayıp kolları çıktıktan sonra bowling oynamaya haves eden tentacle'ın parmakları olmadığının farkına vardıktan sonraki depresyonunun da ayrı komik bir yer teşkil ettiği oyun
  • remastered versiyonuna bayıldığım efsane oyun
    ps4 için görünce hiç düşünmeden aldım ve iki gündür ağzımdan salyalar akarak oynuyorum
    tek kelimeyle harika olmuş
    ps4 zaten gücünden dolayı indie oyunlar cennetine dönüştü iyice.
  • hayatımın 10 senelik bir bölümünü oynayabilmeye adadığım oyun.

amiga'daki pctask ile disket versiyonunu çalıştırmayı becermiştim, ama çok yavaş olduğu için oynayamamıştım. bir de üstüne konuşmalar introdan sonra kesilince gelecekte cd versiyonunu edinip ppc işlemciyle tekrar denemeye yeminler etmiştim. sonra bir arkadaşın bilgisayarında oynamayı becerdim, bitirdim ama beş yıl geçmiş aradan. geçenlerde mac cd versiyonunu bulup aldım ebayden, bugün geldi. zarzor hfs ile cdyi mount edip attım data dosyasını harddiske. scummvm de bir güzel çalıştırdı ki sormayın. çocuklar gibi şenim.
hesabın var mı? giriş yap