• “sansürsüz hislerden iyi şarkı çıktığı fikri yanlış, saf duygu iletişim kurmaz. bağırır ya da ağlar.iletişim için şarkının sanatla işlenmesi gerekir. bu da onu daha az gerçek kılmaz.” demiş beni benden almış ağır abi.
  • radyosu olan radio david byrne da birkac sene önce turkish pop playlisti yapmis. bir öteki gözüyle neler secmis bakmak isteyenler icin:

http://www.davidbyrne.com/…chives/2008.php#april_08

iste david byrne i sevmek icin bir sebep daha cikti. adam playlist ine neredeyse deli kizin türküsü nün yarisini doldurmus. bir sonrakine bes adet sultan-i yegah koyarsa iste o zaman ölsem de gam yemem diye düsünüyorum.
  • bugün ted'deki konuşmasını izlediğim talking heads grubu eski elemanı.

konuşma için tıklayın.
  • talking heads'i erken dağıttığını düşündüğüm başarılı müzisyen. en azından 90'lı yıllarda solo kariyer yapmak yerine, grupla beraber çalışabilirdi. zaten true stories'ten itibaren de grubun kontrolünü de artık tamamen ele geçirmişti. yani kendisinin 2000'li yıllarda yapmaya başladığı deneysel işler, bence solo kariyerinin başlangıcı için daha uygundu.
  • the last emperor soundtrack ile en iyi film müziği dalında oscar almışlığı vardır. 1987 senesinde.
  • blogunda pek güzel gözlemlerde bulunan şahıs. internetin, müziğin, hayatın ilk bakışta farkedilmeyen yönlerini anlatıyor gayet dingin bir ruh haliyle. kişisel blogu takip edilesi:

http://journal.davidbyrne.com/
  • kezzap gibi uyandığınız bir sabahı bile şenlendirebilecek denli keyifli bir parça yapmış olan*, gerçekten sanatçı olarak adlandırabileceğimiz güzide bir insadır kendisi.
    "i'm achin'
    i'm shakin'
    i'm breakin'
    like humans do"
  • yaklasik 2 hafta evvel ilk kez canli olarak izledim. harika bir konserdi.hatta ben kendi capimda bir espri yaptim. seyirciler welcome falan dedi bu da bush bir daha secilirse ben zaten buraya yerlesecegim dedi(burasi vancouver bu arada), millet alkisladi falan. daha sonra cok konusuyorum dedi ; ben ve tanimadigim bir kiz ayni anda talking headsdiye bagirdik ; bayagi bir insan guldu. ikinci parca i zimbra idi . ama cemal resit reyi andiran konser salonu asil (bkz: road to nowhere)'i calinca dagildi.herkes dans ediyordu ; en basta buyuk insan david amca. bu arada underground filminin soundtrakinden simd adini hatirlamadigim bir parca caldi!
    tabi burada (kuzey amerika) mesela "underground" filmini izlemisseniz agir entellektuelsiniz. neyse raod to nowhere'de gozler yasardi ; bir kac talking heads daha calindi. yalniz en sevdigim solo albumu (bkz: uh oh')dan calmadi ; birazcik uzuldum. ama eddie vedder demisti en iyi iki vokalden biri (bkz: david byrne) digeride (bkz: frank black)tir. pek dogru soylemis ben 2-3 kisi daha ekleyeyim; (bkz: david thomas); (bkz: alan vega)ve (bkz: john lydon)!
  • top of the pop terimi, bu abi için üretilmiştir bence. dünyada üzerine pop yapan biri yok.
hesabın var mı? giriş yap