• kopan kollar, uçan kafalar, kalın bağırsak gibi şeylere yer vermeden de etkili bir savaş filmi yapılabileceğini göstermiş bir kişidir.*
  • sinemaya savaş sırasında başlamıştır. ülkesi bosna kuşatma altındayken bir yerlerden bulduğu kamerayla belgesel nitelikli kısa filmler çekmiştir. bu sıralarda 25 26 yaşlarında olmaktaydı.

o günlerden ve yaşadıklarından çok etkilenmiştir doğal olarak. "biz o şeyleri gerçekten yaşıyorduk, ben film çekiyordum ve ölüm yanı başımdaydı, yanımda bomba patlıyor, kameram elimden düşüyordu... ben ayağa kalkıp kamerayı alıp çekmeye devam ediyordum" diyor.

birkaç yıl sonra tecrübe ettiği savaşı ve bu yaşantılarını çok başarılı bir şekilde beyaz perdeye aktarmış, ve festivaller tarafından ödül manyağı yapılmıştır.
  • no man's land'le yardıran, triage ile tek filmlik adam olmadığını ispatlayan; 32. uluslararası istanbul film festivalinde gösterime girecek olan epizoda u zivotu beraca zeljeza*'nın da, alıştığımız çıtanın altına düşmediğini umduğum boşnak yönetmen.
  • senaryosunu da yazmis oldugu no mans land filmiyle adini duyuran yugoslav yonetmen. (yugoslav oldugunu kendisi soyledi, ben degil)
  • hem senaryosunu yazıp hem de yönettiği ilk filminin* müzikleri de kendisine aittir.
  • (bkz: bir hurdacının hayatı) filmiyle en sade şekilde dünyadaki baskın devlet sisteminin çürümüşlüğünü gösterir.
  • 2011 de çıkardığı baggage adlı kısa filmi ile önceden bosna hersekte yaşamış ve ailesini bosna savaşında kaybeden amir'in yıllar sonra ailesinin kalıntılarını bulmak için sırbistan'a ,büyüdüğü topraklara olan yolculuğunu ele alır. her ne kadar film boyunca donuk bir surat ifadesine sığınsa da filmin sonunda amir'in aslında içinde yaşadığı karmaşa ve yıkım ortaya çıkacaktır. uluslararası film ödülüne sahip olan yapıtı izlemek şüphesiz izleyenlerin zihinlerinde bosna savaşı ile ilgili bir sürü soruyu tetikler.
  • "sorun ne biliyor musunuz, düna neden bu halde? çünkü hepimiz boşverdik de ondan. insanlara yardım edeceğimize, bankalara para ödüyoruz. herkeste kötü bir şeyler olacağı hissi var ama nereye gidiyoruz, onu hiçbirimiz bilmiyoruz. dünya her an patlasa yeridir. hatta umarım patlar, patlaması lazım. zaten yeterince boka batmış durumda." sözlerinin sahibi yönetmen.
  • the postcard killers, yönetmenin yeni uyarlaması.
  • (bkz: l'enfer)
hesabın var mı? giriş yap