• (bkz: dani olmo/@ceyar i kim vurdu)

hirvat takımı dinamo zagreb'de forma giyen 1998 (21) barcelona doğumlu potansiyelli ofansif ortasaha.

9 yasinda (2008) espanyol'dan fc barcelona akademisine gecti. 16'sinda (2014/15) hem takim kaptani, hem de milli bir oyuncuyken, babasi ve ayni zamanda menajeri olan eski topcu miquel olmo'nun cilgin secimi sonucu solugu hirvatistan'da aldi.

kizini okula yollamayan erkin koray misali marjinal adam miquel olmo bu durumu soyle acikliyor:
    ''bu dibine yandigimin takiminda oglumun onca yildizin arasindan a takima mıh cakmasi cok zor bir olaydi. bir yandan da altyapisindan oglumun mevkisinde oynayan luka modric, mateo kovacic gibi yildizlar cikaran dinamo zagreb'de direkt forma sansi bulma imkani vardi. oglumu hirvatistan'a yolladigimda beni futbol camiasinda carmiha germislerdi. fc barcelona yoneticileri olanlara inanamiyordu. gelisimi iyi olacak dedigimde bana inanmadiniz. bak ne oldu simdi? (burada kendi kendine guluyor) ac milan, chelsea, bayern munich pesinde; iyi olacak dedigimde bana inanmadiniz? gordunuz mu? (hala tek basina guluyor*.)''

velhasil peder beyinin oynadigi kumar tuttu ve cocuk adam oldu. 2019'da u21 milli seviyesinde avrupa sampiyonlugu yasamisti. gecen ay ise ilk defa sanli ispanya a milli takim formasini uzerine giyme basarisi gosterip, ayni macta gol bile atti.

4.5 yil formasini giydigi takiminda ise 21 yasinda (sampiyonlar ligi maclarini da iceren) kamyon dolusu mac tecrubesi, 4 hirvat ligi, 1 hirvat kupasi kazandi. futbolu iyice buyudugu icin dinamo zagreb'in ona daha verecegi bir sey kalmadi. akli varsa bu transfer sezonu (2020-01) takimini terk eder ve kaliteli bir ligde genc oyuncu gelisimine onem veren bir takima gecer. yakinda secimini yapar herhalde, bekleyip gorelim a dostlar.
  • adam italyayi yok etti. cigeri yokmus gibi oynuyor. boyle bir oyuncu gormedim.
  • yillarca ekmegini yedigi hirvatistan'i bu aksam tokat manyagi yapan vadan hayini.
  • gerçekten çok kalite. pozisyon bilgisi üst derece. oyun ön görüsü çok iyi. sahada ne oynanacağına karar veren futbolculardan. işte bu özellik iyi futbolcuyla büyük futbolcunun ayrımının yapıldığı yer.

belli ki kendinden çok söz ettirecek. yolu açık olsun.
  • senelerce alt yapısında oynamasına rağmen barcelona'nın bonservissiz gitmesine izin verdiği, zagreb'e gittiği günden beri gelişimini devamlı olarak sürdüren bir isim. geçen sezonu çok iyi geçirdikten sonra yakın zamanda biten u21 şampiyonası'nda şampiyon olan ispanya'nın en kilit isimlerinden birisiydi. olmo'nun tekniği ve vizyonu dışında en büyük artısı forvet arkası pozisyonu haricinde her iki kanatta da oynayabiliyor olması. üstte poor man's deulofeu şeklinde bir yorum yapılmış ama deulofeu'yu top diye oynayacak bir potansiyel var bu futbolcuda. bu yaz transfer yapmazsa beni şaşırtacak isimlerin başında geliyor. bir aralar tottenham istiyordu ama sonrasında transfer dedikoduları kesildi. ben bundesliga'ya gideceğini düşünüyorum, kariyeri açısından da güzel bir tercih olur.
  • rb leipzig transferini aciklamis. 2024 yilina kadar sozlesme imzalanmis.

iki yil sonra cilgin bir bonservisle ispanya ya da bayern munih'de goruruz kendisini.
  • bu arkadaşı türk futbolcularının gözüne sokmak istiyorum. ülkemizde "büyük" kulüplerin altyapısında yetişen veya 16-17 yaşında kendini bu kulüplere atan her futbolcu oynamaktan ziyade yattığı yerden para kazanmak için ne kiralık gidiyor, ne de sözleşmesi bitene kadar takımdan ayrılıyor.. bak aklıma hemen şunlar geldi, celil yüksel, gökay güney; en son gözüme çarpan da bu fenerbahçe'nin üçüncü kalecisi oytun özdoğan.. agalar 18-19 hatta 20 yaşına gelene kadar istanbul dışına çıkmayı uygun bulmuyorlar.. bu tecrübeyi daha erken yaşta yaşaması gerekirken 20 yaşında oraya buraya kiralık gidiyorlar. hele bu fenerbahçe'nin kalecisi yok mu, ulan adam 22 yaşında 22. babacım sen ne yapıyorsun o kulüpte acaba? fenerbahçe'nin avrupa maçı da yok hani seni altyapıdan yetişmiş statüsü için takımda tutsun; sen bir "hiç" olarak orada duruyorsun. hiç mi gururun yok be kardeşim? neyse, dani olmo'ya geçelim..

bu çocuk daha ergenliğe adım attığında zagreb'in yolunu tuttu. barcelona gibi altyapısından yetiştirdikleri ile birlikte elden kaçırdıklarıyla meşhur kulüpten bir an önce kurtulmayı başardı. barcelona altyapısında oynayan bir çocuğa "zagreb?" desen afedersin bir tarafıyla güler; sonra da futbol oynaması gereken yaşta altyapıda maça çıktığı için erken yaşta kaybedenler kulübüne dahil olur.. zagreb macerası iyi başlamadı ama harika bitti; hoop kendini leipzig'de buldu. bugün de başakşehir karşısında döktürüyor koçum. sana bin kere helal olsun, yolun açık olsun.

yukarıdaki gözlemimden her türk futbolcunun böyle bir vizyonsuzluğa sahip olduğu fikrine kapılmayın; merih demiral 18 yaşında asgari ücreti tamah edip 5 yılını fenerbahçe'ye verseydi o beş yılın her senesini farklı bir takımda kiralık geçirecek, daha sonra da 2. 3. hadi bilemedin 1. ligin yolunu tutacaktı; tıpkı merih'in kabul etmediği sözleşmenin üzerine atlayan ahmethan köse gibi, muhammed samed karakoç gibi..
  • günümüz şartlarına göre bedavaya - 20 milyon euro - bedelle rb leipzig'e transfer olan oyuncu. birkaç seneye 100 milyon'a transfer edilebilir.

herkes red bull takımlarına tepkili ama ben onların dünyada oluşturdukları sistemi seviyorum. şimdi de brezilya'daki takımları 1.lige çıktı, astronomik bedeller ödemeden keşfedip, ucuza alıp, pahalıya satarak üst seviyede kalıyorlar.

(bkz: sadio mane)
    (bkz: naby keita)
    (bkz: erling haaland)

(bkz: red bull football kulüpleri)
  • fm'ciler gururlu, yeniler bu neymiş amk diyor.

tanım : fm'de de gerçekte de çılgın atan yetenek
  • birader bu nasıl sağ ayak ya? morata'yla oyarzabal'ın gollerinde attığı paslar olacak iş değildi gerçekten. uzatmalarda tek başına hırvatistan'ı iptal edip oyundan düşürdü resmen. "kilit pas" diye dilimize doladığımız şey bu olsa gerek.
hesabın var mı? giriş yap