• şu sıralar insan hakları, ademi merkeziyetçilik, sosyal belediyecilik, vs. gibi konularla uğraşan; ama sonunda sigortalarının atmasıyla babası mad king gibi çılgına bağlayacak ve westeros'un .mına koyacak olan sürgün prenses. neden? kadının suçu yok, kanında var. babasının dediği gibi, burn them all. saçma geliyor, ama o zamanın şartları bunu gerektiriyordu.

aha buraya yazdım, 8-9 sene sonra ben demiştim diye bu entry'yi göstereceğim.
  • --- spoiler ---

- seni nasıl öldürücez çözdük kanka şimdi sen nayt kingin yerine geçicen taam mı...

senaryoya kurban gitmiş bir diğer karakter. 14 yaşından beri şehir şehir gez, bütün köleleri azad et, orta çağı hümanizm ile tanıştır. son sezon da işçi, köle demeden herkesi yak.

--- spoiler ---
  • 6 sene onceden haber verdiydim: (#34291533)
  • görüyorum ki linç var. mad queenimizi yedirmeyiz.

dün gece/sabah diziyi izlerken ben de ilk "nabıyo bu manyak" dedim ama bugün sakin kafayla düşününce kraliçeme hak verdim. bu karı nasıl delirdi? en baştan alalım:

-abisi olacak viserys denen bullynin elinde istismar edilerek büyüdü
    -hayvanî bir cazibe sahibi olsa da doggyden başka pozisyon bilmeyen vahşinin tekiyle evlendirildi
    -dothraki denilen medeniyetsiz barbarları ıslah etmekle uğraştı
    -kocası enfeksiyondan öldü, ölü doğum yaptı
    -başka bir diyara gitti, ejderhaları çaldırdı, büyülü müyülü apır sapır tiplere çattı
    -köleci toplumlarla mücadele etti
    -toplumun iyiliği için ejderhalarına zincir vurdu
    -24 ihanet, 16 süikaste uğradı
    -babasının evine döndü, tyrion denen beceriksiz cüce yüzünden kurduğu ittifak dağıldı
    -yine tyrion denen beceriksiz cüce yüzünden taş gibi fuckbuddysini essos'ta bıraktı; aşkı buldum dedi, herif targaryen çıktı
    -jon mal mal fikirleri yüzünden night king'in eline düştü, daenerys bunu kurtarmak için ejderhasını kaptırdı
    -gene de idealine giden yoldan sapıp akgezenlerle savaşa geldi
    -damadın evine geldi baktı görümcelerden biri anası gibi kazulet, öbürü yüzünü müzünü değişiyo, kayınbirader kötürüm ama kuşlara muşlara giriyo, jon'un arkadaşları dev sütü içiyo, birinin zaten babasını yakmış... panayır gibi amk
    -jon'a "targaryen olduğunu söyleme yoksa seni kral yapmak isterler" dedi. bu sünepe geri zekalı yine sonucunu düşünmeden etmeden bildiğini okudu. aynı dayısı amk ned stark'ı da jon'u da dizinin başından beri sevmiyorum yeter artık daha fazla tutamayacağım içimde
    -lord friendzone öldü, kankası öldü, ejderhası öldü
    -varys'in ihanetine uyandı, ki kendisini daha önce hatalıysam ara diye uyarmıştı
    -jon'a yaklaşmaya çalıştı "sen benim amcamsın" tribi yedi. amk olan olmuş sen hala ne kuzeyli ahlakı yapıyosun orada? hay çıldırıcam ya bunu da yakar inşallah son bölüm

neyse işte bak ben yazarken delirdim bu kadın ne yapsın? bu kadın diyar diyar gezip özgürlük ve demokrasi getirmedi mi? abi bizi dövdüler dediği zaman kuzeylileri pezevenklerin elinden almadı mı? tamam o almadı ama yardım etti sonuçta. babasının mirasını alacak diye ölüsü dirisi savaşmadığı adam, yaşamadığı melanet kalmadı ama skillerini doğru zamanda doğru yerde kullanıp sıfırdan olduğu yere geldi. sonra baktı hepsi boşuna; köleleri özgürleştirerek giriştiği devrimci hareketin westeros'ta karşılığı yok, çünkü kölelik yok. yerine başkasını geçirmeye çalışacaklar, sevilmeyecek, istenmeyecek, yalnız kalacak, çarkı kıramayacak... çarkı yakayım da son kalan ejderha bir işe yarasın dedi.

delireceği geçen sezondan hafif belliydi ama bugün bu kadar tepki alıyor olmasının sebebi bölümde savaşın vahşi yüzünün çok başarılı gösterilmesiydi. tecavüze uğrayan kadınlar, böcek gibi ölen insanlar, kontrolsüz gücün yıkıcı sonucu... o kadar ki bir ara küllerle kaplı arya stark ana kameraya dönüp "her yıl manyak diktatörler yüzünden 1,879,567 insan ölüyor. demokrasinize sahip çıkın. don't war, make love" diyecek sandım. daenerys karakteri biraz da "son sezonu bok ettik bari dünya barışı mesajı verelim de bi boka yarasın" diyen savaş karşıtı g.r.r. martin ve dizi ekibinin suçu.

yoksa yakarsa yaksın king's landing'i. bunlar değil miydi ned stark'ın kafası kesilecekken üzerine marul atan? bunlar değil miydi sansa'ya tecavüz etmeye kalkışan? bunlar değil miydi cersei çıplak dolaştırılırken yüzüne tüküren? bunlar değil miydi baelor septi yakıldıktan sonra hayatına hiçbir şey olmamış gibi devam eden? ölmeyi %100 hak ettiler. millet değil bunlar illet illet.

daenerys bazen uyuz olduğum şeyler yaptı ama sonunda kendine yakışanı yaptı. umarım taht yanmamıştır da geçip oturabilir kraliçem ehehhe. son bölüm kuytu köşelerde yalnız kalmasın arya yine pıçağı takacak gibi gitti en son. hadi bakalım.
  • tıpkı siyasal islamcılar gibi başta liberal politikaları uygulamış, mazlumun yanında görülüp sonra gerçek yüzünü göstermiştir.

bu orospuya zamanında ne zaman laf etsek, fetö piçine oç dediğimiz zaman akplilerin hoca efendi diyeceksin karşılığı gibi fanboylarından hemen cevap gelirdi, şimdi hepsi kedisine köpeğine bunun adını vermiş halde kara kara düşünüyorlardır.
  • --- spoiler ---

dizinin sonunda sistemi değiştirmeye çalışırken sistemin esiri olmuş bir karaktere döndü.

eee, katranı kaynatsan olur mu şeker
    cinsini sktiğim cinsine çeker.
    bölümü kızıl kale yanıyor polis beni arıyor klibine çevirdi deli.

--- spoiler ---
  • en çok çocuğuna khaleesi adını koyanların ne yapacağını merak ettiren game of thrones karakteri.
  • --- spoiler ---

neden kızıldığını anlayamadığım game of thrones karakteri. olm kadın yedinci sezondan beri onun bunun söylediklerini yapmaktan kaybetmediği şey kalmadı lan. gralıçam aman siviller ölmesin saldırmayak, gralıçam önce casterly rock'u alak, gralıçam cersei'ye wight götürek, gralıçam night king varıdı öldürülecek...
    şu iş diplomasiyle barış içinde çözülsün diye oradan oraya koşturup durdu lan koskoca mother of dragons. arkasından iş çeviren birsürü insan. ben olsam ben de delirirdim anasını satayım. yeter lan sokarım sizin sivilinize de diplomasinize de size de diye.
    izlerken biraz kınadım ama empati yapınca valla hak verdim ya.
    --- spoiler ---
  • en büyük şanssızlık bu bölümün kendisinin regl dönemine denk gelmesi.
  • -- spoiler ---

ben bir şey yapmadım, ejderya kontrolden çıktı derse belki sıyırabilir çünkü jon salaktır biraz, dayısına çekmiş. inanır yani.

yoksa kusura bakma dany. götünü kesecekler haftaya.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap