• daad yüksek lisans ve doktora bursları veren almanya'nın akademik değişim sağlayan kurumudur. aslında dünya'nın hemen hemen her ülkesinden bursla öğrenci alır, fakat türkiye kontenjanı özellikle fazladır. (2005 yılında, türkiye'nin her yerinden yaklaşık 40 kişiye yüksek lisans bursu sağladılar) bunun sebebleri; ikinci dünya savaşı sırasında alman akademisyenleri davet eden türkiye'ye jest olması ve yüksek lisans bursunu ortak verdikleri türk eğitim vakfı ile işbirliği sayesinde ayırdıkları bütçenin rahatlamasıdır. (2005 yılında aylık 750 euro'dan tahmini 1,5 yıl süren eğitiminiz süresince ekstralarla toplam 14,000 euro para alırsınız.) bu bursun daad'nin ödediği kısmı karşılıksız, tev'in ödediği kısım karşılıklıdır. yani, yüksek lisansı bitirdikten sonra ülkenize dönmeniz ve akabinde işe başladıktan sonra yavaş yavaş ödemeniz beklenir ki sizin gibi başka insanlar da faydalanabilsin. bunun da bir acelesi yoktur. eğer doktoraya devam ediyorsanız bunu tev'e bildirir ve eğitiminiz süresince müsade alırsınız. işe girdiğinizde de her ay maaşınızın en az %10'unu banka hesaplarına yatırmanız suretiyle yaklaşık 7000 euro olan borcunuzu yavaş yavaş ödeyebilirsiniz. daad, diğer bazı ülkelere karşılıksızdır ama yine örneğin; ukrayna gibi bazı ülkelere sadece bir yıllık, aylığı 500 eurodan burs verir. o yüzden türkiye bursu avantajlıdır.

bunun dışında gidiş dönüş uçak biletlerinizi alır, ağustos ayında başlayan 2 aylık bir hızlandırılmış almanca kursuna katılmanızı sağlar bu süreçte kalacağınız yurdu ayarlar, ilk başta -yanlış hatırlamıyorsam- yaklaşık 100 euroluk bir kitap ücreti verir ve mezun olduktan sonra bölümünüzün fon aldığı organizasyonlarına, sempozyumlarına bedava gitme ve kalma hakkını sağlarlar. çok kazanımlı, çok avantajlıdır.

başvurularda almanca bilmeniz şart değildir.( almanya'da eğitim dili ingilizce olan bir sürü bölüm de var ama yine de ne kadar bilseniz o kadar iyidir) not dökümü, ailenin ekonomik durumuna ait bir banka hesap özeti, motivasyon mektubu, hocalarınızdan alınmış iki mektup, toefl belgesi başvuru için aranan başlıca evraklardandır. başvuruda herşey bir puan alır. en önemli puanlardan biri mülakatınızdır. toplam puanın %15'ini mülakat üzerinden alırsınız. mülakata, ülkelerinden sadece bu iş için teşrif edip gelmiş alman hocalar, türk hocalar ve tev yetkilileri katılır.(galiba benimkinde bir de gazeteci vardı ama tam emin değilim) bu konuda önemli bir saptamam daha olacak. not ortalamasında çan eğrisi sistemini kullanan üniversiteler daha şanslıdır, çünkü bölüm birincisiyseniz ortalamanız direk 4.00 görünür ki bu da size daha çok puan sağlar. fakat yine bölüm birincisi olup çan eğrisi olmayan bir üniversiteden mezunsanız ortalamanız neyse o olacağından otomatik olarak sıralamada alta düşersiniz. bu da sistem açığıdır bence, kötüdür.

bursa geri döndüğümüzde, almanya için özellikle doğu kısmındaysanız hayli hayli yeter. üstüne avrupa'nın gezmediğiniz yeri kalmaz. hatta para biriktirip tev'e ödeyeceğiniz miktarın büyük bir kısmını çıkartabilirsiniz . fakat batıya giden ve mekan problemi olan bazı şehirlerde kiraların ateş pahası olması yüzünden zorlanan bir kaç arkadaş da olmuştur. bunlara ektra ev parası, talepleri üzerine sağlandı diye hatırlıyorum.

doktora bursu ise; karşılıksız verilir ve 2005 yılında yanlış hatırlamıyorsam 1200 euroydu aylık. insanı ihya eden, aydınlıklara çıkaran burstur. akademik durumunuz ve ingilizceniz iyiyse çekinmeyin başvurun. her açıdan size çok şey katacaktır.
  • alamadığım burs. neyim eksikti daad? ortalama desen ortalama, kabul desen almanyanın en kral okulundan, en kral profesorunden kabul, tezse en sağlam tez. neyim eksikti daad? kemer sıkmaya mı gittin ne oldu, anlamadım...
  • ing. babaaaaa
  • istanbul birimleri sinirli ve terbiye yoksunu insanları barındırıyor. -lar eki fazla olabilr keza kapılarından girip-şayet varsa- başka çalışanlarıyla tanışacak kadar zamanım olmadı, bir şahısla karşı karşıya geldim.

almanya'da tıp uzmanlığı hakkında internet net bilgiler vermiyor, goethe institut de beni daad'a yönlendirdi "onlar ayrıntılı bilgilendirirler sizi" diyerek.

buraya gelirken randevu almanız gerekiyor sanırım, ben bunu bilinçli yapmadım fakat telefonları sürekli sesli mesaja yönlendirilince bir süprizle karşılaşmamak için cumartesiden mail attım, pazartesi görüşmesi için.

bu sabah evden çıkarken bir mail geldi ve müsait olmadıklarını başka bir gün döneceklerini söyledi maili atan şahıs. maili, yalnızca pazaresi akademik tatilim olduğu bu nedenle kısacık dahi olsa temel bir şeyler öğrenebilmek adına bir görüşme yapabileceğim bir yetkilileri olup olmadığını sorarak cevapladım. bu esnada bana önce temel bilgileri özetleyen bir dökümanı içeren bir mail atıldı. maile bugün uygun olmadıkları yazılıydı. ardından saat 10.45te görüşme ayarlanabileceğini belirten bir mail daha attılar. telefonla arayabileceğimi de eklemişler. yalnız mail onlardan 10.30da gönderilmişti ve telefonuma mail ulaştığında saat 10.50ydi. aradım yine sitedeki numaralarını, hala cumartesi gün karşıma çıkan sesli mesaj vardı hatta. ben de ilk olumsuz mailin ardından goethe institut'e gidip kurs kaydı yaptırayım diye yol alırken ikinci maille birlikte cihangire döndüm istiklal yerine. 10.55te kapıları önündeydim.

bilmeyenler için not: tabelasız sıradan bir binanın ancak içi kapının yanındaki posta kutusunda göreceğiniz şekilde daad yazılmış, binanın ilk katında bir daire. ben bakkal yardımıyla buldum. yukarıdaki yorumları okuyan ben 3-4 katlı bir dershaneden hallice ve en azından tabelalı, çeşitli birimleri olan profesyonel bir kurum beklemiştim. fakat beni içeride bambaşka biri bekliyormuş.

kapıyı çaldım, açan kişiye kendimi tanıttım. adımı duymasıyla birlikte (abartmıyorum) bağırarak küstahlığımdan, terbiyesizliğimden, ukalalığımdan ne hakla oraya geldiğimden verdi veriştirdi. yaklaşık 20 saniye şok vaziyette bana hakaretlerini sıralarken sesimi yükselterek sakin olmasını söyledim. "size yalnızca merhaba dedim ve bana demediğinizi bırakmadınız. ne hakla hakaret edersiniz ilk defa görüyorsunuz beni ömrünüzde" derken, "saat ikide toplantısı olduğunu ona dahi hazırlanamadığını, büroda tek başına olduğunu kendimde ne hak görüyorsam bana atılan maillere rağmen kapısına kadar gelme ukalalığını gösterdiğimi" vs.. saydı da saydı. artık onun tonuna çıkan ses tonumla "yetiştiremediği işler yüzünden bana bağıramayacağını, böyle bir yerde yalnızca bir kişinin çalıştığını bilemeyeceğimi" söyledim. bağırmaya devam etti, ben de dönüp gittim.

kapıdan sinirden titreyerek çıktım ve bu durumu bildirecek bir merci aradım, ankara telefonları cevap vermedi. almanya numaralarınıysa sinirden bulamadım telefon ekranında.
    uzattım, kusurabakmayın. böyle bir yer yani. maillerinizi iyi okuyun, size söyledikleri saniyeler dışında aramanızı istedikleri telefonlarına bakmıyorlarsa aramayın ve bilin, tek bir çalışanları var. ukalalaşmayın.
  • elinizi cebinize attırmadan, almanya'da yaz okuluna gitmenizi, birkaç kültür şehri gezip ülkenize geri dönmenizi sağlayan kuruluş.
  • türkiye'de tev ile beraber çalışır. başvuruları daha siz kabul almadan çok erken başlar (ekim), ve en az 3.00 ortalama ile bursiyer adayı kabul eder. dolayısı ile ortalama ile ilgili son golü üçüncü sınıfta veya peşindeki yaz okulunda atmanız şart.
  • almanya'da master yapmak isteyen ogrencilere verilecek burs kapsaminda lise diplomasi, ösym sonuç belgesi, ögrenci belgesi ya da diploma, transkript, dönem sonu mezun olabilir belgesi, varsa staj belgeleri, varsa les, varsa sertifikalarla beraber basvuru formu, özgeçmis, statement of purpose ve iki adet referans mektubu isteyen akademik danismanlik servisi.
  • deutscher akademischer austausch dienst - german academic exchange service - alman akademik değişim servisi.

http://www.daad.de/
  • türkiye de iki merkezi bulunur. ankara ve istanbul.

danısmanlık denince akla gelen danısmanlık ucreti burda yoktur.

dil kursu icin de burs verirler. kısa ve uzun donemli olmak uzere iki cesittir bu burs. uzun donem 8 hafta ve temel almanca bilgisine sahip kimselerin bunu geliştirmesi icin verilir. kısa donemli olan yaz okulu ise 4 haftalık bir donemdir ve bunun icin b2,1 gibi orta duzey ustu almanca bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.bunun yanında tavsiye mektubu da dahil olmak uzre belirli belgeler istemektedirler doğal olarak.

almanya da herhangi bir eğitim almayı düşünmekte iseniz illa ki bi gidin görüşün derim ben.

ankara daki merkezin web adresi http://ic.daad.de/ankara/
  • öğrenci değişim programları ve almanya'da master yapmak isteyenlere verdikleri desteklerle benim gönlümde taht kurmuş organizasyon.
hesabın var mı? giriş yap