• internet sitelerindeki formulasyonlarına bakınca ilgimi çeken ürünleri şöyle:

temizleyiciler: sulfatsız, nazik temizleyici ajanlar ve hidroksi asitler ile formüle edilmiş. fiyatlar ithal markalarla yarışsa da, denenebilir.

5% niacinamide serum: niacinamide 5% konsantrasyonda leke giderici etkisi saptanmış bir içerik. aydınlatmanın yanında, akneli ciltlerin hoşlanacağı anti enflamatuar ve kolajen üretimini destekleyici etkileri var.

bha tonik: türkiye'de hali hazırda satın alınabilecek alkol içermeyen, tek salislik asitli tonik. aldım, memnunum.

aha ve bha exfoliyantlar: yine türkiye'de uygun ph'a sahip ve yüksek konsantrasyonda, alkolsuz kimyasal soyucu bulmak zor. bioderma'nın sebium serisinde bir ürün var. effaclar zayıf. bir neostrata var. aha ve bha için güzel seçenekler sunmuşlar.

retinoller: gereksiz pahalı buldum. konsantrasyon çok düşük. la roche posay'in redermic r ürünü daha ucuza ve 0.3% retinol içeriyor. param var diyorsanız ya da tretinoin kullanmayacaksanız, türkiye'de bulabileceğiniz en iyi retinol şimdilik dennis gross peptide firming milk.

spfli nemlendirici: titanium yerine zinc kullansaydı daha kaliteli bir ürün olabilirmiş. hem 30 ml, hem de benzophenone-3 içeriyor. benzophenone-3 insan vücudundan zor atılan kimyasal bir güneş filtresi. asla almam.

nemlendiriciler, hidratörler: fena değil. sadece kullandıkları yağlar (argan, ayçiçeği, badem, susam vs.) genelde poly-unsaturated fat, yani pufa. pufa yağların raf ömrü kısa olduğu için ben pek tercih etmiyorum.

fiyatları genel olarak pahalı buldum, clinique'den aşağı kalır değil. yerli bir markanın daha ulaşılabilir olmasını beklerdim. şimdilik eyyorlamam bu kadar.
  • ilk çıktığı zamanlar uygun fiyatı ve temiz içeriği ile yabancı cilt bakım markalarına rakip sayılabilecek bir firmaydı. ilk kez lilakutu sürpriz kutularından çıkan ürünleri ile tanışmıştım firmayla. sonra kendi sitelerini açtılar ve ürünlerini bu site üzerinden satmaya başladılar. zaman zaman içinden en az 2-3 tam boy ürün ve onlarca tester çıkan sürpriz kutuları oluyordu 40-50 liraya satılan. sürpriz kutu dışında sitede satılan diğer ürünler de uygun fiyatlıydı. örnek vereyim; iyi bir markanın yüz temizleme jeli 150 liraya satılırken cyrene değişik cilt sorunlarına göre üretilmiş temizleme jellerini 50 liraya satıyordu. bu üçte bir fiyat etkili ürünlerle birleşince; biraz da bloggerların tanıtımıyla epeyce bilinir oldu marka. işte bu bilinirlikten sonra bozulmalar başladı. yanlış anlaşılmasın; kalite anlamında bir bozulmadan bahsetmiyorum. ürünler hala eminim aynı derecede işe yarardır fakat fiyatlar çok fazla uçtu. 500-600 liraya retinollü kremler satıyorlar sanırım. canım cyrene; o kadar paraya neredeyse istediğim her uluslararası dermokozmetik markadan kremimi alabilirim zaten. senin yerli ve milli bir marka olmanın ne özelliği kalıyor bu markalara yakın fiyatlara satınca? üstelik onlar ithal ürünler ve pahalı olmaları bir derece kabul edilebilir. sorular sorular...

ps: bu marka ile ilgili yıllardır değişmeyen şey basit ve ucuz duran ürün ambalajları. fiyatları ucuzken de aynıydı; fiyatlar uçtu yine aynı. buna istikrar diyebilir miyiz ?
  • lilakutu sayesinde tanışıp müptelası olduğum doğallık. lilakutu'nun kargoyu paralıya cevirmesine kızıp kendi sistesinden shea butter aldığım zaman daha da hayran kaldım kendisine. lilakutu'nun birer birer gönderdiği numunelikleri çeşit çeşit bol bol göndermişler nasıl mutlu oldum anlatamam. özellikle shea butter'ı tonikleri ve ozonlu yağı evimin direği, banyomun demirbaşıdır.

https://www.cyrene.com.tr/
  • daha önce burada okuduğum olumsuz yorumları artık göremediğim yerli üretim dermokozmetik markası.
  • geçen zamanın farkında olmayıp hala 18-20 yaşındaki gibi yağ üretip sivilce çıkartan cildime derman olan firma. yıllardır ne denesem tek tük sivilcelerin, yağlanma probleminin ve siyah noktaların önüne geçemiyordum. baya övüldüğünü duyduğumda "bi de bunu deneyim bari" umutsuzluğuyla deep pore setini aldım. reklamlardaki gibi olacak ama ilk kullanımda cildim yumuşacık oldu, sanki gözenekler nefes almış gibi bir his yarattı. peelingden sonra kiehls amazon kili maskesini de sürünce bebek poposu kıvamına geldi. tester olarak gelen nemlendiricisi gayet başarılı (ürünlerle bol bol da tester gönderiyorlar), ama hali hazırda estee lauder nemlendirici kullandığım için ondan sipariş vermedim;göz kreminde de çok iddialılar, şu anda dior hydralife kremim henüz bitmemiş olduğu için sonraya bıraktım. mutlaka deneyeceğim ama. makyaj temizleme suyu bugüne kadar kullandıklarımın en iyisi, çoğu ünlü markanın göz makyaj çıkartıcılarında gözlerimin soğan doğramışcasına akıp yandığını düşünürsek mucize bile diyebilirim. göz pınarlarım da dahil hart hurt temizlik yapmama rağmen hiç yakmadı ve ikinci pamukla üstünden geçtiğimde pamuk tertemiz çıktı. az ürünle iyi temizlik yaptı diyebilirim.
    ürünlerinin hiçbiri hayvanlar üzerinde test edilmiyor ve etil alkol,paraben vs gibi cildi zayıflatacak maddeler içermiyormuş. e-posta ile derdinizi, cilt tipinizi yazdığınızda uzman bir eczacı (sanırım ürün geliştirme müdürü) oldukça detaylı bir şekilde ürün/bakım veya tedavi tavsiyesi yazıyor, gayet ilgililer. -bana gönderdikleri e-postada en az 10 tane makale referansı vardı-. nasıl olsa ürünler doğal diye serum ve exfolyasyon ürünlerinden de sipariş verdim bakalım, sonuçları yine yazarım. başka ürünlerini kullanıp memnun kalanlar/kalmayanlar varsa lütfen yeşillendirsin, zira doğal ve çabuk sonuç verdiği için bu markaya kafayı takmış bulunmaktayım:)

beğenmediğim hususlara gelecek olursak;
    -temizleme jeli (deep pore serisinin) çok iyi iş çıkarıyor olsa da bir o kadar da kötü/keskin kokuyor. kokuya duyarlı kişiler için çekilmez olabilir.
    -tonik de aynı şekilde çay kokuyor, ama tolere edilebilecek bir koku. neticede çay özlü diye yazdığı için doğallık referansı veriyor diye düşündüm ben.
    -ürünlerin minik paketlerde seyahat boyları da olsa hiç fena olmaz, hem denemek için hem de yanımızda taşımak için çok pratik olur.

aylar sonraki edit: -gece kremi ve göz kremini de denedim ancak maalesef aman aman memnun kalmadım. göz kremi normal nemlendirici gibi geldi, gece kremi de fazlaca yoğun kıvamlı. kavanozdan elinizle alıp süremiyorsunuz. eski göz kremimin aplikatörü yardımıyla kavanozundan alıp öyle sürebiliyorum. ayrıca 30 ml lik ambalajda. göz kremi için uygun bir boyut olsa da gece kremi için 50 ml daha iyi olur düşüncesindeyim.
    -hyaluronik asit serumu hoş bir etki bırakıyor, hemen emiliyor, yağlandırmıyor ama yüzümde pek bir değişiklik yarattı mı bilemiyorum. belki de asıl şikayetim sıkılaşma vs gibi şeyler olmadığından faydası konusunda kararsızım. şimdi sublime/supreme serumlarından denemeyi düşünüyorum. (henüz hang çeşidini alacağıma karar veremedim)
    -aha/bha exfolyasyon pedleri de çok bir değişim yaratmadı. gözeneklerde bir fark göremedim açıkcası, bir daha alacağımı düşünmüyorum.
    -yüz temizleyicisinden asla vazgeçemeyeceğimi anladım, fiyat/performans açısından cidden kullandıklarımın en iyisi (nip+fab kullananlar varsa yeşillendirsin lütfen, en iyi alternatifinin bu marka olduğunu söylüyorlar)
    -son olarak minik kutularda seyahat boyu ürünlerini çıkartmışlar, şu anda hediye olarak gönderiliyormuş ama ileride ücretle de satılabilecekmiş. ürün denemek/seyahat için yanımızda taşımak için iyi bir çözüm olmuş.
  • lila kutu sayesinde tanıştığım organik sertifikalı ürünlere sahip marka. keratinli saç kremi, shea butter'ı aloe vera yüz bakım toniği muhteşemdir. fiyatları da gayet makul düzeydedir.
  • argan sütleri var bunların. bulandan allah razı olsun. kızarık, gerilen kupkuuru- hassas mal cildime iyi gelen tek şey oldu.
  • aha ve bha içerikli exfoliant, abc serum ve yine aha' lı temizleme jeli muhteşem olan firma. temiz içeriğe sahip geniş ürün portföyü ile yerel dermokozmetik firmaları arasında rakibi olduğunu hiç sanmıyorum.
  • aha/bha exfoliating cleansing gel bence harika. ne zamandir bha icerikli bir temizleyici ariyordum. pek secenek de yok zaten.
  • alerjik bir cilde sahip olduğum için misel suyunu almadan evvel bir mail ile bilgi isteyeyim kendilerinden dedim. zira bloglar falan şöyle mükemmeller, böyle ilgililer falan diye markayı göklere çıkarmışlar.

aynı zamanda kullanıcılar yorumlarına fiyat bilgisi de eklemişler genelde. 1 sene içinde bazı ürün fiyatlarına neredeyse %100 zam yapmışlar. açıkçası merak ettim yani. kozmetik piyasasını takip ederim oldum bittim. böyle ani bindirmeler pek rastlanır olmadığı için mailimde neden fiyatların bu şekilde arttığını da sordum.

1 saat sonra 4 kelimelik "sensitive" yazan ürünlerden alabilirsiniz cevabı geldi. diğer soruma cevap verme gereği duymamışlar. sensitive yazan ürün nedir, neden onu kullanmalıyım falan herhangi bir açıklama yok.

bloglarda bu kadar yere göğe koyulamayınca insanın beklentisi de artıyor haliyle. şu haliyle bende özensiz bir firma izlenimi uyandırdı.

tanım: yerli bir dermokozmetik markasıdır.
hesabın var mı? giriş yap