• nisan 2020'de türkçe altyazıyla birlikte gelen oyun.

mart gibi karıyı boşar, nisan ayında rahat rahat takılırım.

1 yıl sonrası gelen edit: oyuna bak anasını satim, sürekli erteleniyor. karı başımıza kaldı.
  • polonyalı bir şirketin yaptığı oyundur. her şeyi anlarım da korsanı bu kadar normal göstermeye çalışanları anlayamıyorum. gelip buraya "korsan kullanacağım çünkü kapitalizm, abd şöyle" falan yazmak dünyanın en saçma şeyi. arkadaşların kurduğu sıradan bir girişim olarak başlayıp bu noktaya kadar gelen polonyalı bir şirketi nasıl dolar kuruna falan bağlıyorsunuz anlamıyorum. bu adamlar witcherı türkiyeye inanılmaz ucuz bir fiyata getirdi, witcher 1 2 lira witcher 2 4 lira ve witcher 3 17 liraya satılıyor bu ülkede, türkçe dil desteği de cabası. cyberpunk yapıyorlar, 60 dolarlık oyunu türkiyede 30 dolardan satıp bir de üstüne tonlarca metin olan oyunu türkçe çıkarıyorlar. bu şirketin de hakkını vermeyecekseniz bari susun oturun kardeşim. hepimiz korsan kullandık, 2013 öncesi oynadığım neredeyse her oyun korsandı ama çıkıp da bunun bahanesini üretmedim, param yoktu ve orijinal oyun kültürüm yerleşmemişti, ama arkadaşım bunun yanlış olduğunu söylediğinde de bunu kabul ediyordum çünkü yanlış. ona göre buna göresi yok bu işin, paran yoksa korsan kullan bunu kimse engellemez zaten ama bunun yanlış olduğu gerçeğini ne dolar kuru ne maddi durumun ne başka bir şey değiştirebilir. hele türkiye için hiçbir firmanın göstermediği özeni gösteren bir firmanın ürününü korsan kullanmakla övünen insanlara da bir adet korsan beyin indirmelerini tavsiye ediyorum.
  • asıl tartışmayı başlatan eleman ahanda budur

https://twitter.com/carolynmichelle

bu eleman oyunu oynuyor ama daha yarısına gelmeden polygon'a "oyun bok gibi çünkü içinde translar kötü olarak gösteriliyor" diyor. daha sonra gamespot'tan bunu duyan kallie plage adlı abla da olayın üzerine mal bulmuş mağribi gibi atlayıp "he ya oyunda çok küfür var ben çok triggerlandım, bazı yerleri geçtim, herkes küfür ediyor" diyor.

daha sonra michael does life denilen meşhur youtuber çıkıp oyunda her transın kötü olmadığını açıklıyor, sonra da direk carolyn'i tagleyerek " siktir et transı filan, oynanışı da yaz bakayım" diyor. bu carolyn petit denen eleman da çıkıp "eğer transları değil de oynanışı konuşmak istiyorsanız alayınız homofobiksiniz" gibi dünyalar saçması bir laf ediyor. anladığım kadarıyla bunun yancısı olan kallie'de hemen gamespot ile bir video çekiyor ve oynanıştan bahsediyor. ama ne bahsetme, hiç görmediği ve karşılaşmadığı şeyleri gömmeye başlıyor. sırayla;

1-) giysi ve giyindirme konusu çok derin, giyilebilecek yuzlerce kıyafet ve varyasyonu var, bence bu kadar olması saçma diyor.

2-) oyunda neredeyse her şeyi craft edebiliyorsunuz ama ben sadece 1 kere kullandım zamandan dolayı, bence gereksiz diyor.

3-) insanları vurmak zorunda kaldım, ben bunu istemiyorum diyor.

4-) bir kaç yan görev yapılmadan ana hikayeden devam edilmiyor, giyilen giysilerin ana hikayeye katkısı yok böyle olmaz diyor.

5-) bazı görevlerde oyunun bana ne anlatmaya çalıştığını anlamadım, biraz da cyberpunk kültürüne hakim olmak lazım sanırım deyip tüyü de dikince millet youtube'da deliriyor. bu arada ablanın bugüne kadar en beğendiği oyun animal crossing ve gamespot'ta bu oyuna "gamechanger" daması vuran tek kişi.

gamechanger: sektörün tüm gidişatını değiştiren bir oyun (minecraft, gta gibi)

bu arada reddit'te manyağın teki bu trans seven carolyn'in yazı loglarına ulaşıyor ve diğer oyunlar hakkında görüşlerini yayınlıyor. içinde trans olmayan bir çok oyuna sadece "trans yok bu nasıl oyun" diye 4 filan vermiş, polygon yayınlamamış ama burda garip olan bu birey sadece ubisoft oyunlarına inanılmaz yüksek rakamlar vermiş, yine aynı adam gamespot'tan kallie'nin yazılarını inceliyor ve o da ne? kallie, watch dogs'a 80 küsür, valhalla'ya 95 vermiş. ikisi de ubisoft oyunu.

reddit'te şu an konuşulan şey ubisoft'un karalama kampanyası başlatmaya çalıştığı fakat (yine bir şekilde) rezil olduğu. en nihayetinde amerika gibi önemli bir pazarda 2 haftaya tüm mid-termler bitecek ve millet oyuna oturacak ve şu anda oynayabilecekleri 3 tane aaa oyun var bunlardan 2'si ubisoft'a diğeri de cdpr'e ait. sırf bu yuzden böyle bir çalışma içerisine girildiği söyleniyor.

bu arada ben ıgn'e filan da güvenmem bu konuda baz alacağım tek yer japon inceleme siteleridir ve çoğu s+ vermiş yanı super+ ki bunu en son alan oyun rdr 2'di.

muhtemelen oyun harika olmuş ve bir şeyleri değiştirecek. millet o yuzden saldırıyor.
  • araç bir rotada ilerler.
    karşısına engel mi çıktı?
    belli bir saniye bekle, korna falan çal, biraz daha bekle, yeni rota belirle.

bak olmayan kod bilgisi ile biri google'a yazsa şu basit kodu yazar amk. oyuna bakıyorsun trafik sonsuza kadar sıkışıyor.

polis saniyesinde dibinde belirip ateşe başlıyor. biraz uzakta spawn edelim gelmesi bir kaç saniye sürsün bari gibi basit bir mantık dahi kullanılmamış.

npc'lere silah sıkıyorlar angut gibi suratına bakıyor.

bunlar bug falan değil. bunlar hayatında ilk defa oyun yapan birinin ai öğrenme sırasında ilk denemelerinde yapacağı hatalar amk.

böyle bir oyun yapmak insanlarla dalga geçmektir. yok steam'de milyon barajını aşmış yok bilmem ne. yıllardır yaratılan, resmen dolandırıcı gibi yalanlarla uydurularak yaratılann hype yüzünden olmasın o? iade edenler ne olacak? hayır şirket bile özür dileyip açıklama yapmış, hala köpek gibi savunmaya çalışanlar var.

yok bu cyberpunk dunyasiymis. yok bu rpg oyunuymus. lan bunun konuyla ne alakası var? ortada verilen sözlerin çoğunun tutulmamasını geçtim tamamen bitmemiş bir oyun var. gta gibi bir başyapıta çocuk oyunu diyerek cyberpunk savunmaya çalışanları dahi gördü bu gözler. cyberpunk 2077 yaratıcılarına şunu söylesek "ya yok aq o kadar da değil gta iyidir hacım" der.

oyunun yayınlanan videolarla alakası yok. hadi o videolarda insanlar vuruş hissi az gibi ya falan derdi yoo bence iyi gözüküyor diyordu fanboylar da bu çöp oyunun savunalacak ne gibi bir yanı var?

şu dünyada bazen para kazanmak çok kolay gibi geliyor insana. çünkü ne kadar boktan bir şey yaparsan yap illa alan ve seni savunan birilerini bulabiliyorsun. çok enteresan bir durum bu. bariz bir sorun var ortada hatta rezalet var, şirket defalarca özür dilemiş, bir sürü yama ile düzeltmeye çalışacaz demiş, iade edicez her isteyene demiş ama şu olmamış halini gta'dan iyi görenler var yahu.
  • oyunda öyle bir bug'la karşılaştım ki, düşman başına!

tam oyunun tribine girmişim, yeni dünyayı reddeden eski kafalı bir nomad olmuşum, götünden başından ışık çıkan teknoloji yavşaklarını alt etmeye niyetlenmişim, delikanlılığın kitabını yazmaya and içen bir alişan yaratmışım... bu nedir abi?!

bu bug yüzünden tüm havam bozuldu tüüüüm! gülsem mi ağlasam mı bilemedim, işin garibi bug'tan da kurtulamadım. her envanter ekranında o var, baktığım her yerde gözleri... mecburen oyuna yeniden başladım. sizin yapacağınız işe sokayım ben cd projekt red, 7 yıldır ne bok yediniz?! indirin kepenkleri, kapatın dükkanları gidin!

spoiler +18

https://hizliresim.com/tejd5z

spoiler +18

dükkan derken ciddiydim *
  • gerçekten garip bir oyun. bazı yönlerden inanılmaz iyi iş çıkarılmış, rockstar seviyesinde diyorsun; bazı yönlerden üzerine iki dk oturup düşünülmemiş diyorsun. bunu en çok dediğim yön ise night city şehri.

her bir bina, her iç mekan ince ince uğraşılmış, en küçük detaylara bile özellikle uğraşan birileri olmuş, görüyorsun bunu. sokaktan geçirken rastgele, girilebilen bir kapı var. giriyorum içeri çin lokantası. belli ki dükkan sahibi geleneklerine bağlı biri. tasarım olarak aşırı salaş bir çin lokantası tarzı yaratmış, küçük küçük kapısız kabinler içinde yerlere minderler serilmiş, küçük masa var minderin önünde. çin tasarımına ait avizeden loş bir ışık yayılıyor. ama resmi büyütüp dükkanda etrafına şöyle bi bakınca kabinlerin çerçevesi beyaz neon ışıkla çevrilmiş. zemin eski ahşap ama ahşap aralarından ahşabı da minik minik aydınlatan neon ışıklar. aman allahım mekanın güzelliğine bak diyosun. bu mekan sadece bir tane. aynısından bir tane görmedim. bir sürü böyle mekan tasarımları var.
    hele bir de mikro ölçekteki detaylar. masanın üzerindeki bir dergi, duvardaki bi poster, bi tabela. o kadar bilinçli konulmuş ayrıntı ile dolu ki.
    şehir kat kat yükselip büyüyor, japonkent'te şehrin 14. katındayken(evet şehrin) 12. katında 1. katında hayatın devam ettiğini, o devasa, labirent gibi binalar içinde küçücük bir şey olduğunu bilmek atmosfere sokuyor direkt.
    inanılmaz bir şehir night city. oyun dünyasındaki en sevdiğim şehir. rockstar yapsaydı bu oyunu bu kadar cyberpunk atmosferine uygun bi şehir bize verebilir miydi emin değilim.

fakat rockstar'ın çok daha iyisini vereceğini bildiğim bi şey söylim. etkileşim. şehir ile etkileşim. böyle müthiş düşünülmüş detaylarla bezeli şehirle etkileşime giremiyorum amk şaka gibi bi olay. girebildiğin etkileşim kola kutusunun düğmesine basıp kola almak. lan ben hamidiye su alırken bile istanbullart'ı cihaza okutup alabiliyorum. burada etkileşim yok girdiğin etkileşim de düğmeye basmak. bu muhteşem şehri sadece izliyorsun, o şehre dahilmiş gibi hissetmiyorsun. oturup bi yerde bi şey yiyip içemiyorsun, zaten oturamıyorsun da. cyberpunk'ın o uçsuz bucaksız dünyasında şehir içinde yapılabilecek yüzlerce şey bulunabilirken bir tane bile bi şey yok.

yani bi yandan oha bunu da mı yaptınız derken bi dakika sonra bunu düşünemediniz mi diyosun. oynanış için de aynı şey geçerli. bu anlamda çok çok garip bir oyun.
  • böyle milyonlarca diyaloğun olduğu bir oyun türkçe altyazı ile gelecek ya helal olsun size be cdpr.gör gör rockstar, ubisoft ve bethesda.bir tane oyununuza bile türkçe altyazı getirmediniz yazıklar olsun size.işin garibi bethesda türkiye'de yerelleştirme yapmaya başladı ama gene türkçe destek yok. ee oyunların türkçe olmayacaksa sen ne demeye reklam yapıyorsun ki.

velhasıl kelam değerini bilin sakın gidipte korsan oynamayın arkadaşlar emeğe saygı gösterin.adamlar bize saygı gösterip diğer şirketlerin aksine triple a bir oyuna hem de rpg olan bir oyuna türkçe altyazı getiriyorlar bu bu devirde nimet gibi bir şey. ama biz bunu değerlendiremezsek gidip korsan oynarsak bir sonraki cdpr oyununa da türkçe gelmez o zaman oturup ağlamaya devam ederiz.
  • gta ile gayet karsilastirilabilir. sunu artik herkes farketmisken hala rol yapma oyunu bu abi kafalarina girmeyin. bu oyun bir rpg degildir. rpg soslu acik dunya aksiyon oyunudur. silah gelistirme, kabiliyet dedigin sey artik god of war da bile var. ana hikayenin disinda gorev almak da bir oyunu rpg yapmaz. rpg ana hikayeyi kendin olusturmandir. oyun su an ne yapmami istiyor degil, su an ne yapsam acaba diyebiliyorsan bu bir rpgdir. bunu daha iyi anlamak icin en guzel orneklerden biri 1998 yilinda cikan fallout 1’i ele alalim mesela. oyun en basta sana sadece sunu diyor: haci dunya radyasyon dolu, biz bir vaultta yasiyoruz ama su pompasinda kullandigimiz chip’imiz bozuldu, git bize bi tane bul yoksa 90 gunde icmek icin suyumuz kalmayacak ve tum vault koca bir tabuta donusecek. hepsi bu kadar. disari ciktiginizda ister her dakika vaulttaki kardeslerinizi dusunup cipin pesine dusun, ister geldiginiz yeri unutun ister daha buyuk davalari farkedip onlar pesinde kosun, dini meselelere kafayi takin, ya da ustun teknoloji kullanan bir organizasyona katilip mutantlara savas acin, ya da yol kesip adam olduren eskiya olun size kalmis. ha bir de tum bunlari yaparken de secimlerinizin diger seyleri etkiledigini dusunun. ornegin laf arasinda biri ya sizin vault neredeydi dediginde agzinizdan kacirinca sonucunu cok sonra farketmeniz gibi. simdi bir bu tanimladigim seye bakin bir de oynadigimiz oyuna. witcher 3 bile tam anlamiyla bir rpg degilken bunun olma ihtimali hic yok.
  • madem yolun sonuna geldik, gelin bu yolculukta neler yaşadık en başından inceleyelim.

***duyuruların, fragmanların, tartışmaların ve gecikmelerin zaman çizelgesi***

----2012, ekim----

geliştirme başlar. cd projekt red, cyberpunk 2077'yi animasyonlu bir logo ile duyurur. 2020'den bakınca, çok aptalca ve eskimiş görünmektedir.

----2013, ocak----

zırhlı polisin etrafını sararak bir cyborg'a ateş ettiği bir cgi teaser fragmanı yayınlanır. cd projekt red'in cyberpunk 2077 için düşündüğü tarz ve tona ilişkin erken bir ilk bakış sunulmaktadır. çıkış tarihi açıklanmamıştır.

----2015, mayıs----

the witcher 3 yayınlanır ve cd projekt red, geliştirme ekibinin çoğunu cyberpunk 2077'ye kaydırır. cd projekt iş ve yayıncılıktan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı michal nowakowski gamesradar'a şöyle der: "[the witcher 3: blood and wine] üzerinde hala çalışan oldukça büyük bir ekip var, ancak çok daha büyük bir ekip aslında epeydir cyberpunk üzerinde çalışıyor. "

----2016, aralık----

cd projekt red, polonya hükümeti tarafından 7 milyon $ ile fonlanır. bu fon, cdpr'nin önerdiği dört odak noktası için kullanılacaktır: şehir oluşturma, kusursuz multiplayer, sinematik his ve animasyon mükemmelliği. multiplayer herkes için yeni bir haberdir ve spekülasyonlar başlamıştır. cyberpunk 2077 bir mmo mu olacaktır? geleneksel deathmatch modunu mu içerecektir? veya tamamen başka bir şeydir? bu arada görünürde hala çıkış tarihi yoktur.

----2017, haziran----

birisi, cyberpunk 2077'nin tasarımını detaylandıran bazı özel belgeleri ele geçirir ve bu değerli bilgiler için cd projekt red'den para almaya çalışır. ancak cdpr çıkar ve belgelerin eski olduğunu ve cyberpunk 2077'nin şu anki halini temsil etmediğini söyler. bu, "sen kim köpeksin" demenin nazik bir yoludur. bu tehditten hiçbir şey çıkmaz.

----2018, ocak----

cyberpunk 2077 twitter hesabı, dört yıllık sessizliğin ardından zararsız bir * bip * sesiyle hayata geri döner. bu tweet adeta sonun başlangıcı gibidir. gecikmelerin, sonu gelmez tartışmaların fitilini ateşler.

----2018, haziran----

oyun nihayet gün yüzü görür. oyun motoruyla yapılan ilk fragman, e3 2018'in xbox vitrininde görücüye çıkar. cyberpunk türünün babası william gibson etkilenmediğini söyler.

kapalı kapılar ardında oyun basınına gameplay izletilir ve şimdilerde artık kabullenilen bir şey tartışmalı olarak ortaya çıkar: cyberpunk 2077, bir birinci şahıs oyunudur.

çok oyunculu modun, oyunun çıkışında gelmeyeceği haberleri de dahil olmak üzere tonlarca yeni bilgi düşer.

----2018, ağustos----

cd projekt red, oyun demosunu halkın kucağına atar. herkes birinci şahıs bakış açısına ısınır. night city kesinlikle karakterimizin gözlerinden de güzel görünmektedir. hala çıkış tarihini beklemekteyizdir, ancak artık herkes cyberpunk'ın sadece var olan değil, aynı zamanda tamamlanmaya da oldukça yakın görünen bir oyun olduğunu bilmektedir. bu çok uzun sürmeyecektir değil mi? :))

----2018, ekim----

bu arada evet, "kusursuz multiplayer" için polonya hükümetinin verdiği büyük yardımı hatırlıyor musunuz? cd projekt, geliştirme stüdyosu digital scapes ile "uzun vadeli stratejik işbirliği" yaptığını açıklar. cdpr, bunun multiplayer geliştirme için olduğunu açıkça söylemez, ancak digital scapes bu konuda uzmanlaşmıştır.

----2019, ocak----

cyberpunk baş yazarı sebastian stepien, blizzard için cd projekt red'den ayrılır. stepien ayrılışı hakkında yorum yapmaz, ancak muhtemelen cyberpunk 2077'deki işlerin çoğunu tamamlamıştır ve daha fazla yeşillik aramaya çıkmıştır.

----2019, haziran----

yeni bir cyberpunk 2077 fragmanı xbox e3 showcase'de görücüye çıkar ve keanu reeves'in johnny silverhand rolünü gözler önüne serer. gerçek keanu, gizli bir kapının arkasındaki sisten çıkar ve bir meme haline gelir. ekranı işaret eder ve "check this out" der. herkesin gözü ekrandadır. ve işte gelir. bu, 16 nisan 2020'deki cyberpunk 2077'nin ilk çıkış tarihidir. ne kadar sevimli!

----2019, ağustos----

haziranda basına gösterilen 15 dakikalık bir demo halka açılır.

----2019, eylül----

korkunç haberler gelir. cd projekt red, oyunda keanu ile tatlı bir siber aşk yaşayamayacağımızı onaylar.

----2019, aralık----

the game awards'da cd projekt red, cyberpunk 2077'nin oyun müzikleriyle ilgili, grimes, run the jewels ve asap rocky ile çalıştıklarını açıklar. grimes, oyunda bir karakteri bile canlandıracaktır.

----2020, ocak----

cd projekt red, cyberpunk 2077'yi 16 nisan'dan 17 eylül'e erteleyerek, "gameplay testini, fixleri ve cilalamayı bitirmek" için daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğunu belirterek, gecikmelerden ilkini duyurur. stüdyo, yatırımcılarla yapılan bir soru-cevapta, multiplayerin de ertelendiğini ve muhtemelen 2021'den önce çıkmayacağını söyler.

----2020, mart----

covid-19 salgınına yanıt olarak, cd projekt red şirket genelinde uzaktan çalışmaya geçtiklerini ve bu değişikliğin cyberpunk'ı geciktirmeyeceğini söyler. şimdi bir şey derdim de...

----2020, haziran----

cd projekt red, cyberpunk'ı 17 eylül'den 19 kasım'a erteler ve daha fazla oyun testi ve hata giderme ihtiyacını öne sürer.

salgın nedeniyle e3 gerçekleşmezken cd projekt red, bu sırada cyberpunk 2077 için kendi sanal duyuru serisine ev sahipliği yapar.
    night city wire: episode 1
    night city wire: episode 2
    night city wire: episode 3
    night city wire: episode 4
    night city wire: episode 5
    night city wire special

bu arada duvarda yürüme mekaniğinin, tasarımsal nedenlerle oyundan çıkarıldığı doğrulanır.

----2020, eylül----

bloomberg, personellerin haftada altı gün çalıştırıldığı için, cd projekt red'de stüdyo çapında bir sıkıntı olduğunu bildirir.

----2020, ekim----

cyberpunk 2077, ayın başında gold sürüme erişir, ancak birkaç hafta sonra, bu sefer 19 kasım'dan 10 aralık'a ertelenir.

----2020, kasım----

cyberpunk 2077 ile ilgili promosyonlar başlar. adidas, cyberpunk 2077 spor ayakkabılarını duyurur. birçok oyuncu ekipmanının cyberpunk 2077'ye özel versiyonları çıkmaya başlar.

birileri cyberpunk 2077'nin ps4 kopyasını elde etmeyi başarır ve 20 dakikalık bir video yayınlarlar. adamlar kör kütük sarhoş olduğu için bu videodan bir şey anlaşılmaz.

cdpr, yatırımcılarına oyunun 10 aralıkta kesinlikle çıkacağına dair güvence verir.

----2020, aralık----

şimdi, sekiz yılın ardından, gözüpek bir tahminle ileriye bakıyoruz: cyberpunk 2077, 10 aralık'ta piyasaya sürülecek.

kaynak: pcgamer
  • istanbul bebek'teki dairemde, 3090 ekran kartım, 240 hz 4k monitörüm, 5.1 surround ses sistemim, 2019 model audi a8'im ve prada marka ayakkabımla torrent linkinin düşmesini bekliyorum.
hesabın var mı? giriş yap