• polio aşı kampanyası çiçek hastalığından sonra sağlık ocağı çalışanlarının en büyük başarılarından biridir. 1998 yılından bu yana ülkemizde vaka görülmemektedir. en son vaka ağrı ilinden bir melik minas adında bir erkek çocuktur ve bu vakanın da babasının kısırlık yapıyor söylentisinden etkilenerek kızlarını aşılatıp oğlunu saklaması nedeniyle görüldüğü söylenmektedir. çocuk felcinin de aynı çiçek gibi tüm dünyadan kaldırılmasına çok az kalmıştır. bu başarıldığında aşısı da yapılmayacaktır. bu durumun gecikmesinde en büyük sorumluluğa sahip ülke hindistandır. garip paradoks ise hindistan'ın aynı zamanda aşı üreten bir ülke olmasıdır. bu kampanyada çalışmış olmak meslek hayatımın en büyük gururlarından biridir. bunda belki artık kırk yaşına gelmiş kardeşimin de çocuk felci hastası olmasının rolü vardır bilmiyorum.
  • yaklaşık 31 sene önce vucuduma yerleşen virüs, o virüs sayesinde bir çoklarından farklı yaşadım çocuklugumu, gençligimi, tedaviler, ameliyatlar sayesinde zamanla yürümeye başladım, ruhumda açtığı yaralarıda yine zamanla kendim, ailem ve dostlarım sayesinde iyileştirdim.
    ne mutlu ki dunyada başlatılan aşılama kampanyaları sonucunda azalmıştır, günümüzde sadece bir kaç ülkede görülmektedir
    turkiyede 2002'de çocuk felcinden arındırıldıgına dair sertifika almıştır.

http://www.asidanisma.com/…ages/cocuk_felci_sss.asp

alıntı:

"ülkemizde son çocuk felci vakası 1998 yılında ağrı’da görülmüştür. ülkemiz 2002 yılı haziran ayında avrupa bölgesi ile birlikte çocuk felcinden arındırılmış ülkeler arasına girmiştir."
  • götüm gibi politikaların, tahmin edilemese de nelere yol açabileceğinin örneklerinden biri.
    komşunuz bir ülkenin vatandaşlarına yardım etmek başka bir şeydir, kimliklerini bile belirlemeden herkesi alıp, hem kendi vatandaşlarınızın hem de gelenleri korumak için gerekli prosedürleri (bu durumda aşı) uygulamayıp, herkesin kafasına göre dağılmasına izin vermek başka bir şey.
    sonunda, hem gelenler hem de onların farkında bile olmadan taşıdıkları virüsü alan kendi vatandaşlarınız ülkenizden sildiğiniz bir hastalığı yeniden canlandırır.
    bunun sonucunda hayatı karararacak insanlara ise "allahın takdiri" dersiniz sadece, allah belanızı versin hepinizin.
  • türkiye'de eradike edilmiş bir virüs hastalığıdır.

ancak son zamanlarda tahmin edebileceğiniz bazı politikalar nedeniyle çok değil, birkaç hafta içerisinde "eradike edilmiş ülkeler" listesinden türkiye çıkarılacak

geçen seneki kızamık salgını da bu şekil gelişmişti

özellikle 1995 öncesi doğanlar risk altında
  • çocuk felcini araştırmak için geçen üç yıllık bir periyotta otuz bin kadar maymun kullanılmış.
  • dünya üzerinden silinmek üzere olan, insanın doğayla mücadelesinde önemli bir mihenk taşı olarak yer tutacak hastalık.
  • dünyada polionun çocukları hala felç ettiği son üç ülke afganistan, pakistan ve nijerya'ymış.
  • güney sınırımızdaki tehlike. çok ama çok büyük tehlike. dikkat edilmesi gereken tehlike. bakan bey nihayet çıktı ve tedbir alıyoruz dedi ama siz önce kendi tedbirinizi alın. aman diyeyim. aman.
  • ttb'nin suriye'nin çöken temel sağlık hizmetleri nedeni ile salgın uyarısı yaptığı hastalık.

savaş'tan kaçan halk ile hastalık ülkemize taşınıyor.

ttb açıklaması.

http://www.ttb.org.tr/…php/haberler/polio-4323.html

sevra baklacı yazısı.

http://haber.sol.org.tr/…hediyesi-cocuk-felci-82752
  • 2 tür aşısı vardır; inaktive (ipa) ve canlı (opa) aşı. ipa intramuskuler uygulanırken opa ağızdan verilir.
hesabın var mı? giriş yap