• saru mahlaslı okuyucudan güzel bir yorum:

"7 katlı yer ve gök, hem kainatta hem de insanda bulunuyor ise ve yer tabakalarında da cinler yaşadığına göre, cinler aslında içimizde yaşıyor oluyor; yani boyut olarak. o zaman biz negatif niyet, düşünce, söz ve fiilde bulununca cinlerle konuşmuş, iletişime geçmiş oluyoruz sanırım. nefsimiz cinimiz. nefsime uydum deriz, arada bir iletişim, konuşma var. susmayan iç ses tabiri…

nefs güzelleşince de iç boyutumuzdaki cinler müslüman oluyor diye düşünüyorum. peygamberimizin şeytanımı müslüman ettim sözü… içteki cinler etkisiz olunca dıştaki cinler de o kişiye yanaşamaz haliyle. dua etmemiz bizi insan ve cin şeytanlarından gelecek kötülüklerden koruyor. belalar geliyorsa da iç boyutumuz yüzünden. iç boyut dış boyuta yansır sözünüz anlaşılıyor. bizler ise hemen bir başkasını suçlamaya başlıyoruz. o kötü bu kötü. kötü aslında biziz. mesnevi’deki kuyuya atlayan aslan hikayesi… "
  • "halbuki biz, (daha önce) göğün bazı yerlerinde gayb haberlerini dinlemek için otururduk. fakat şimdi her kim dinlemeye kalkacak olursa, kendini gözetleyen yakıcı bir ışık bulur."
    (cin suresi/9)

enteresan gelmişti. önceden insanların akıbetleri ile ilgili bilgilere sahipken artık olmamaları. cinlerle irtibata geçtiklerini iddia edenler nasıl geçiyor bunu hep merak etmişimdir. boyut farklı. boyutlararası geçiş imkansız.

edit: cinlerin varlığına inanıyorum
  • kendisine müslümanım diyen bir kişi söz konusu cin olunca alaycı bir tavırla inanmıyorum dediği zaman küfre düşer ve dinden çıkmaya kadar gider. yaratıcı kitabında cinlerin varlığından bahsetmiş onları da bizler gibi kendisine kulluk edelim diye yaratmıştır.

ateistler pek ciddiye almaz fakat sorsan uzaylılar vardır koskoca evren’de yalnız değiliz derler dünya dışı varlıklar var ama söz konusu cin olunca hemen inkar oluyor.

insanın hemen reddetme mekanizması devreye giriyor fakat kullanmış olduğu beyine çok güveniyor hani sorsan evren’le ilgili keşfettiği şey 1/100 değilken bu özgüveni yaşamak tuhaf.
  • bunlarları siktiğini söyleyen insanlar var bilirsiniz. karıyı boşayıp bunu alanı mı ararsın, bunun yanından çıkıp karısına gittiği için çarpılanı mı, anadolu garip yer, her şeyi sikebilirler dikkatli olun.
  • çok üzerinde konuşmicam ama bir kaç sözüm var. metafiziğe inanıyorsun, paralel evrenlere inanıyorsun, hadi hepsini geç enerjiye inanıyorsun ama bu varlıklara inanmıyorsun. ok. zaten o kadar kadim öğretiler, ezoterizm falan deli işi, saçmalık değil mi? tamam sen haklısın. zaten hermes trismegistus kafayı yemiş değil mi? ona da ok.
    bunlar hep işte bu gerzek hocaların mabadından anlattığı hikayeler yüzünden oluyor.
    siz nasıl enerjisel bir varlıksanız, yaşadığınız dünyada aynı titreşimde olmadığınız için göremediğiniz başka varlıklar da vardır. bir yazar buna sahip olan şanslıdır demiş. şanslı değildir, iki üç defa işinizi görür sonra sizi maymun eder. ha işinizi görmek için de kesin talep ettiği bir şey vardır. inanan bulaşmasın. inanmayana saygı duyarım.
    ama şimdi gidin fal baktırın, kurşun döktürün, nazar değdi yaa diye söylenin, sevgiliniz geri dönsün diye saçma sapan ritüeller yapın, ha bir de oranıza buranıza 777 yazın “oldu kabul ettim”ler havada uçuşsun. bunların da enerjiyle alakası yok zaten. haklısınız.
  • banyoda, kapı eşiğinde, tuvalette, incir ağacının dibinde ne bileyim harabelerde falan dolaştıkları söylenen varlıklar. acaba benim banyoda var mı? varsa sığıntı gibi banyoda niye yaşıyorsunuz abi içerde koltuk var mis gibi televizyon var. takılın. zaten saniyenin bilmem kaç milyon birinde inanılmaz mesafeleri kat ettikleri söyleniyor. koltuğa falan oturacakken otomatikman yana ışınlanabilirler o konuda da sıkıntı yok. e yanlız yaşıyorum evde gürültü vesaire de yok. birbirimizi üzmeyiz yani. bi de neden harabelerde yaşıyorsunuz bi deniz kenarında dolaşın, günbatımı falan izleyin. birisi oltayla balık tutacakken balığı tutup kaçın böyle eşşek şakası falan olsun dimi. yıkık dökük yerde ne gezersiniz.

bir de bunu gece uyurken uyanıp kişinin üzerinde oturduğunu görenler varmış. karabasan deniyor. kimi çevrelere göre bu cin veya karabasan değil, insan uyuyunca ruhlar alemine çıkan kendi ruhunun görüntüsüymüş. yani ruh çıkıp dolaşıp geliyor, ancak vücuda geri giremeden beyin uyanırsa insan kendi ruhunu görüyormuş. çok acaip gerçekten.
  • birçok imansızı yola getirmiş varlıklardır. *
  • kuran'a göre geleceği bilmezler. bilselerdi, süleyman peygamber'in öleceğini bilirlerdi. süleyman peygamberin ölümü hakkındaki ayetler okununca bu gerçek anlaşılır. yani boş yere gitmeyin hacıya, hocaya, cinciye, falcıya.
  • psikolojin dibe vurunca anlatılanların etkisi ile gördüğünü sandığın sanrılar.

bir tane psikolojisi düzgün insanın göremeyeceği varlıklar.

sakın ama sakın cinci hocaymış, muskaymış işlerine girmeyin, doğru psikiyatr'a. adam gibi ilaçlarını iç, yakanı şarlatanlara kaptırma..
  • necip fazıl kısakürek $iiri:

ne derlerse desinler,
    yakın dostlarım cinler...
    havanın ve alevin kemiksiz çoxukları;
    yüzbir odalı evin
    ha$metli konukları,
    rüzgârdan topukları,
    yakın doslarım cinler...

kum gibi kalabalık,
    bin $ekil ve bin kılık,
    suda bir gümü$ balık,
    postacı güvercinler,