• bazı yörelerde misket denilmektedir. ben de hep cıncık kelimesini kullandım, daha eğlenceli bi kelime misket veya bilyeye göre.
  • adanada "cıncık" diye okunan ve yazılan kelime parlak cam anlamında kullanılır. yeni traş olan birine "cıncık gibi olmuşsun" diyebilirsiniz, çevreden "arabaya bak cıncık gibi", "evi temizledik, cıncık gibi oldu" vb. duyabilirsiniz.
    (bkz: adana'yı sevme nedenleri)
  • super,yavru gibi,fistik gibi kelimelerinin muadil sözcügü
  • doğuda kimi sehirlerde (emin oldugum gaziantep ve kilis) cam kırığı anlamında kullanılan kelime.
    –hass..! ayagıma cıncık battı! şeklinde kullanıldıgı gibi,
    -cıncık gözlü pezevenk! tarzında tasvirlerde de kullanıldığı görülür..
  • gaziantep'te misket ve boncuk yerine kullanılan sözcük. mecazi anlamda, "mis gibi", "pırıl pırıl", "cillop gibi" yerine de kullanılır.
  • sivas'ta cam, bilye (misket) yerne kullanılan yöresel bir deyiş.

(bkz: cıncık gibi olmak)
  • adana bölgesinde cam kırıkları anlamına gelen kelimedir.
  • kırılmış cam parçalarının her biri.

(bkz: adana dili ve edebiyatı)
  • adana'da temel anlamı cam kırıkları olan, mecazen de çok temiz, parlak anlamına gelen kelime. ankaradaki yurt odasında bardak kırıldığında dikkat edin ayağınıza cıncık batar dediğimde arkadaşlar o ne lan diye tepki verip şaşırmıştı. ben de bu kelimenin aslında sadece adana ve çevresinde kullanılan bir kelime olduğunu bu vesileyle öğrenip aynı şekilde şaşırmıştım.
  • babamın bize seslenis sekli. ornek vermek gerekirse cinciklaaar, nerdesiniz? ayrıca cincik kizlarim diye telefonumuza mesaj da atar kendileri
hesabın var mı? giriş yap